reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Szczepionki

reklama
MAKUC - a skąd wiesz o tym, że można do 3 lat przeciągać tę ostatnią dawkę dtp? Z jakiegoś pewnego źródła, czy tak się Tobie o uszy obiło? Bo my tak jak u Was jeszcze nie szczepiliśmy ani mmr ani tej ostatniej dawki dtp. 24.09 jesteśmy właśnie umówieni na bilans i tak się zastanawiam, czy mu nie podać tej ostatniej dawki dtp wtedy. No ale jeszcze zobaczymy. Bo tej mmr też się strasznie boję.
 
NICE na ulotce dtp było napisane, że jeżeli dziecko źle reagowało na poprzednie dawki to można to szczepienie do 3 roku życia "przeciągnąć" ale wiesz, to tylko ulotka, a zapewne panie pielęgniarki/ pediatra wiedzą swoje... ja niebawem się do mojej najlepszej pediatry wybiorę, która bardzo rozsądnie do kwestii szczepień podchodzi i dopytam co i jak z tym dtp. Tylko, że to bliżej urodzin Alicji dopiero, bo ta babka tylko prywatnie przyjmuje no i jednak koszta takiej wizyty są spore :sorry:

[edit]

znalazłam:
cyt. "Dzieci, które nie zostały zaszczepione w terminach zalecanych w Programie Szczepień Ochronnych mogą być szczepione DTP – Szczepionką błoniczo-tężcowo-krztuścową do ukończenia 3. roku życia (...)"

i jeszcze

"W zgodzie z kalendarzem szczepień, każde dziecko powinno zostać zaszczepione 4 dawkami szczepionki DTP w 2, 3-4, 5 i 16-18 miesiącach życia (DTwP lub DTaP) oraz dawką przypominającą w 6 roku życia (DTaP).

Preparaty acelularne różnych producentów, ze względu na odmienną względem siebie liczbę posiadanych antygenów, nie mogą być traktowane jako zamienniki. Szczepienie podstawowe najlepiej wykonać preparatami tego samego producenta, a przynajmniej nie zamieniać go podczas pierwszych trzech szczepień. Jeśli jednak jest to nie wykonalne, można szczepienie kontynuować dostępnym preparatem. Na każdym etapie można zamieniać szczepionkę całokomórkową na bezkomórkową, ponieważ DTwP zawiera wszystkie antygeny zawarte w DTaP. W przypadku opóźnień w realizacji szczepień, nie ma potrzeby zaczynania cyklu od nowa, wystarczy podać pozostałe dawki. Należy jednak pamiętać, że preparat całokomórkowy może być stosowany tylko u dzieci do 3 roku życia, potem szczepienia kontynuuje się wyłącznie wariantem acelularnym. "


mogę się mylić ale ja rozumiem to tak, że zalecane są 3 podstawowe dawki + 2 przypominające NAJLEPIEJ w 16-18 m.ż i 6 r.ż ale jeżeli są przeciwwskazania to można ten czas pomiędzy szczepieniami podstawowymi a dawkami przypominającymi wydłużyć, pamiętając o tym, że krztusiec komórkowy może być dawany dzieciom do 3r.ż a potem musi to być bezkomórkowy (tu mnie zastanawia, czemu dzieci młodsze szczepi się większym świństwem niż starsze...). Więc teoretycznie rzecz biorąc ta 4tą dawkę można sobie nawet sporo przeciągnąć? Chyba, że ja już mam coś nie po kolei w głowie i wszędzie się niuansów doszukuję?
 
Ostatnia edycja:
makuc - dzięki za informacje :-) No ja to tak samo jak Ty rozumiem. W takim razie nie będę się spieszyć z tymi szczepieniami. My to szczepiliśmy Przemka cały czas tą acelularną DTaP, więc może w przypadku tej to jeszcze dłużej można czekać.
 
reklama
oby tak właśnie było. Bo o ile przy MMR nie mam żadnych wyrzutów sumienia odnośnie tego, że odpuszczam, tak przy DTP jednak mnie coś tam w środku męczy ciągle, z tym że tu nawet po acellularnym krztuściu Alicja zaostrzenie alergii miała i to na tyle mocne, że długo, długo plamy z buzi jej nie schodziły :-( nie mówiąc już o 'sławnym" krzyku mózgowym/ cofnięciu w rozwoju ale to przy DTwP było.
 
Do góry