reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Szef kuchni poleca - czyli nasze przepisy :)

"BEZA" (przepis podkradziony z masterschefa)
-4białka
-200g cukru pudru
-2łyżeczki mąki ziemniaczanej
-1łyżeczka octu winnego
Gdy białka już prawie sztywne ,dodać cukier,po roztarciu,mąkę i ocet. Ubijać do sztywności. (im dużej ,tym lepsza)
Piekarnik nagrzać do 180st,gdy nagrzany włożyć białka do piekarnika ,zamknąć i od razu zmniejszyć temp. do 150st. piec 30min. Wyłączyć piekarnik i studzić jak najdłużej w piekarniku,nie otwierając drzwi (najkrócej 30min,ja przeważnie piekę wieczorem a rano wyjmuję dopiero)
Ach i jeszcze jedno. Na papierze obrysować okrąg o średnicy ok 20cm i na ten okrąg wykładać białka ,i na drugim papierze to samo. Wkładam oba jednocześnie na blaszkach od piekarnika,jeden na górę,drugi na dół i oba jednocześnie piekę na termoobiegu.

krem:
-250g mascarpone
-250ml śmietanki 36%
-kilka kropel soku z cytryny
-płaska łyżeczka startej skórki z cytryny
-szczypta startej skórki z limonki
-1łyżka cukru pudru

Śmietanę ubić z cukrem pudrem. Mascarpone wymieszać z sokiem z cytryny,skórką z cytryny i limonki. Dodać do niego kilka łyżek ubitej śmietany,powoli mieszać i dokładać resztę.

kisiel z wina:
-150ml półsłodkiego wina lub słodkiego
-1/2łyżeczki mąki ziemniaczanej
-1łyżeczka miodu
-1/2szkl borówki (jak nie miałam to dawałam konfiturę z jagód)
Wino zagotować,dodać miód. W osobnym naczyniu dokładnie wymieszać mąkę z odrobiną wody,dodać do ciepłego wina,wystudzić. Kiedy kisiel będzie gotowy dodać borówki.

Na spód bezy wyłożyć krem ,dookoła po krawędzi więcej go (zrobić taki basenik,tak by kisiel nie wyleciał) i w środek wlać kisiel. Przełożyć drugą bezą,posypać cukrem pudrem.
 
Ostatnia edycja:
reklama
"TORT DAKŁAS" (sowa)

Beza:
-5białek
-1łyżeczka octu winnego
-4łyżki brązowego cukru
-1szkl.cukru
-8daktyli suszonych
-kilka orzechów włoskich (garsteczka)
Białka na sztywno,dodać ocet,cukier,na końcu bakalie. Na 2 namalowane na papierze koła o średnicy 24cm wyłożyć masę. Suszyć w temp. 120/130st na termoobiegu przez 1,5godz.

Masa:
-250g serka mascarpone
-330ml. śmietany kremówki (z biedronki)
-150ml krówki z puszki (1/2puszki)
-10daktyli
-kilka orzechów włoskich
Serek wymieszać z krówką na jednolitą masę. Do masy serowej dodać łyżkami ubitą śmietanę i wymieszać ręcznie. Na końcu do masy bakalie. Przełożyć bezy kremem.
Smacznego
 
Brownie. Szybki prosty przepis.

220 gr masła
2 tabliczki gorzkiej czekolady
3jajka
szklanka cukru- ja biorę trzcinowy
szklanka maki przennej

W rondelku, na średnim ogniu rozpuszczamy pokrojone masło i połamana czekoladę. Ważne by tylko rozpuścić a nie zagotować. Po rozpuszczeniu odstawiamy na bok.

W misce ucieramy całe jajka z cukrem (ja używam do tego mikseru na wolnych obrotach).
Dodajemy rozpuszczona czekoladę z masłem i mieszamy.
Dodajemy mąkę i mieszamy (ja używam miksera, na wolnych obrotach)

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni (ja lubię jak środek jest wilgotny, wiec ustawiam tylko gore i dół, bez termoobiegu)

Spod foremki wykładamy papierem do pieczenia a brzegi smarujemy masłem. Masę wlewamy do formy.
Wstawiamy do piekarnika na 20 min.

Wyjmujemy i zostawiamy do ostygnięcia.

Mozna podawać z bita śmietana lub musem malinowym lub truskawkowym i udekorować mięta. Oczywiście w towarzystwie dobrej kawy.
 
Muszle 
Skladniki potrzebne: muszle conhilioni, 3 pojedyncze filety z kuraka, 60-70dag pieczarek, 2 papryki, 3 cebule, ser zolty, sloik sosu slodko-kwasnego do kurczaka, przyprawy.
Makaron gotujemy z dodatkiem soli, tak, zeby byl troszke.niedogotowany. kuraka kroimi na malutkie kawalki i smazymy na patelni z sola, pieprzem, papryka slodka, papryka ostra, ziolami prowansalskimi. Na drugiej patelni dusimy pieczarki, papryke i cebule, jak woda wyparuje mieszamy z kurakiem i smazymy jeszcze troszke.
Nadziewamy muszle, ukladamy na blaszce uprzednio posmarowanej troszeczke keczupem. Na to daje ze sloika sos slodko-kwasny do kurczaka z biedronki bo mi najlepeij smakuje. Pieke 15 minut w 200 stopniach, potem nakladam starty ser zolty i pieke jeszcze 5 minut w 230 stopniach.

Mam nadzieje, ze zrozumiale 
 
Acha, jak pisalam w watku naszym, mozna dodac kukurydze, ogorek konserwowy, prazony slonecznik na ser stopiony juz. Badzcie kreatywne hihi :)
 
Racuszki :)
Składniki:
- 2 jaja
- 4 łyżki cukru
- 3 szklanki mąki pszennej
- 2 szklanka mleka
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3-4 jabłka mogą być starte ale ja kroję w kostkę
- Cukier puder do posypania
- Olej do smażenia


PRZYGOTOWANIE:
- na dzień dobry jajko ubijamy z cukrem na puszysta masę, jest to ważne bo ta puszystosc pozwala racuchom rosnąć w czasie smażenia
- teraz stopniowo dodajemy mąkę zmieszana z proszkiem do pieczenia i mleko. Ale po trochu trochę mąki i mleka i mieszamy, i znów trochę tego i tego i mieszamy, delikatnie najlepiej łyżką
- Na koniec jabłka
-Całość jest gęsta!
- Smażymy na rozgrzanym tłuszczu
- Na koniec posypać cukrem pudrem, ale dobre tez z dżemem truskawkowym :D a ja nie dodaje nic i są też dobre

Racuszki są chrupiące na wierzchu i pieknie pachną

przepis ściągnięty od styczniówki:) są pyszne:)
 
Kurczak w ciescie kokosowym.

3 lyzki maki
3 lyzki maki ziemniaczanej
1 jajko
3 lyzki wiorek kokosowych
Woda
Szczypta soli

Mieszamy wszystko. Wody dodajemy tak, aby ciasto bylo plynne ale geste ( gestsze niz nalesnikowe). Kokosu tez mozna dac wiecej(ja daje na oko). Kurczaka kroimy w kostke i moczymy w ciescie i na gleboki tluszcz, lub frytkownice.
Ja zazwyczaj podaje z sosem slodko kwasnym do maczania:-)
 
Sphagetti carbonara:
Najlepiej składniki kupic w Lidlu
- boczek pokrojony w kostkę ( w Lidlu mamy już gotowy skrojony i jest zapakowany w tackę)
-śmietanka 30 mała
-cebula w kostkę
-czosnek
-żółtko
Boczek podsmażyć z cebula i czosnkiem, wrzucić ugotowany makaron, wlac rozrobioną śmietankę z żółtkiem cały czas mieszając na koniec posypać tartym serem jeszcze chwile smażyć i smacznego
JA nigdy nie lubiłam tego dania, bo sos z torebki był za bardzo serowy i tym samym mdły, a z tego przepisu zjadłam 2 wielkie talerze :sorry2:
 
Przepis z ksiazki kucharskiej z biedronki:p robiony pierwszy raz w zyciu, wiec streszczam tekst z ksiazki.
Poledwiczki z marmolada z czerwonej cebuli.

0.5kg poledwiczek wieprzowych
1kg czerwonej cebuli
100 ml octu balsamicznego
50 g cukru
1 lyzeczka tymianku
Oliwa z oliwek
Sol pieprz


Poledwiczki nacieramy sola, pieprzem i tymiankiem. Odstawiamy na godzine.
Cebule pokroic w polplasterki i podsmazac na oliwie z tymiankiem przez 15 min. Dodac cukier i ocet (ja bym dala troche mniej cukru bo slodkie) i gotowac az odparuje i zgestnieje. Doprawic sola i pieprzem do smaku.
Poledwiczki smazyc na oleju przez 7 min. Podawac z cebula i pieczonymi ziemniakami.
 
reklama
Może jakieś przepisy dla mamy karmiącej? Mam garnek do gotowania na parze. Proszę o pomysł na cos prostego bo ja słaby kucharz jestem. Aha - jeszcze nie mam piekarnika (ale jest w planach)
 
Do góry