reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sześciolatki do szkoły

Witam. Jestem mamą chłopaczka ze stycznia 2003r. Nieidzie teraz do szkoly bo on żywy bardzo i niewiem jakby w ławce usiedzial,postanowilismy ze jeszcze rok sie wyszalaeje w zerówce przedszkolnej.
Ale mam pytanie, moze ktos ma linka do calej ustawy po kolei a nie powycinane elementy bo takie tylko znalazlam.
I jeszcze mam obiekcjie co do tej podstawy nowej bo tam dzieci w zerowce niepoznaja literek,ani cyferek, tylko wszystko jakos tak dziwnie razem muzyka z architektura.
Bo mój syn od wrzesnia do teraz juz uczeszczal do zerówki przedszkolnej ze wzgledu na brak miejsc w przedszkolu-a ze rozwiniety itd. z grupy 4latków przeskoczyl do 6 latków. Przez te 10 mies,uczyl sie z dziecmi ktore teraz od wrzesnia ida do szkoly,umie czytac i liczyc, sylaby zgloski,i i nne rzeczy mu nie obce,nawet rebusy,a teraz bedzie jakby "powtarzal zerówke " ze swoimi rówiesnikami. I mam pytanie czy takii przestój roczny bez literek i cyferek go nie cofnie jakby.Chyba sama w domu bede z nim po troszku na ksiazkach pracowac, (a cierpliwosc i czas to chyba dwa moje braki).Prosze o wypowiedzi.
 
reklama
Najprawdopodobniej 6 latki będą realizowały nową podstawę programową w której nie ma nuaki czytania.
Poszukaj na stronie MEN podstawy programowej dla przedszkoli.
Wydawnictwa niektóre zamieszczają np NOwa Era zamieszczają program dla kl 1

Wydawnictwo Nowa Era


Moja 6 latka kończy własnie Wesołą Szkołę Sześciolatka -czyta w miarę płynnie i koniecznie chce iść do szkoły.
 
Moja Malgosia skonczyla w maju 6 lat,chodzi od 3 lat do przedszkola,ale nie wiedze powodu zeby szla odrazu do pierwszej klasy...jeszcze sie nachodzi do szkoly.
Na szczescie u nas (jestem z okolic Lublina) nie bedzie w tym roku z tym problemu,bo,bedzie normalna zerowka....
 
Moja Gosia tez idzie do zerówki w przedszkolu.......pani na spotkaniu mówiła ze z całego przedszkola tylko jeden chłopiec poszedł do pierwszej klasy......a poziom nauczania rzeczywiscie jest mocno obnizony.....
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
My sie przeprowadzilismy i ze wzgledu na to ze bez sensu byłoby wozic mlodego do przedszkola przez całe miasto to zapisalam Go do zerowki w szkole:tak:
 
Już mam książki do szkoły. Wcale nie są takie łatwiutkie przynajmniej w "Nowe już w szkole". W drugim półroczu są już czytanki dosyć długie. Lektury z tego co się zdążyłam zorientować. Pisanie całymi zdaniami w liniaturze. Matematyka prosta liczenie do 20.
 
Dziś pierwszy dzień w szkole.
Jak minął sześciolatkom?
Spodobało się czy nie?
Jeszcze nie było lekcji, ale pierwsze wrażenie najważniejsze :)
 
Ja bardzo ubolewam nad faktem ze moje dziecko nie będzie miało wyboru i będzie musiało iść wcześniej do szkoły. Najgorsze jest to, ze kończe podyplomowe studia z wychowania przedszkolnego i w trakcie zajęć mieliśmy możliwość porozmawiania z kobieta która walczy o prawa dzieci. Kochani tu nie chodzi o rozwój naszych dzieci tylko o to ze w latach 80 polikwidowano 60 % przedszkoli w Polsce. Teraz na tle krajów ościennych wypadamy najgorzej, ponieważ tam ponad 60% dzieci uczęszcza do przedszkoli a u nas tylko 6% . Nasz kochany rząd zamiast wspomóc ustawmi i ułatowinymi przepisami nowo powstających przedszkola, małe formy przedszkolopochdne, otworzyć polikwidowane woli wysłac 6 latki do szkoły i tym sposobem robi sie teoretycznie miejsce dla 3 latków - a porcenty wzrastą do 13% nie... Ludziom myśli sie oczy ze to szansa na co ... wcześniej do szkoły to i wcześniej sie szkołe pokończy i wzrośnie tylko bezrobocie ! Bo zamyka sie studnetom droge do bezpłatnego studiowania na kilu kierunkach nie....

Podstawa programowa obejmująca pierwszoklasistów juz w maju byłą krytykowana przez profesorów i nauczycieli. Podreczniki są napisane beznadziejnie. Wdrażany jest analfabetywm wtórny przez ksiażki i ćwiczenia w których dzieci nie maja nic do uzupełnienia a wyrabianie grafomotoryki ogranicza sie do pisania po 3,4 razy jednej literki a nie jak kiedyś cwiczono rączki w zesztach. Co najśmiesznijesze jest ponad 6o pare programów zgłoszonych do ministerstwa - co za tym idzie poterzne pieniadze drukarni i firm wydawniczych - jak wiec sami nauczyciele maja wybrać ...
Mnie to przerażą i wiem juz ze sama bede musiała wiele z małym w domu ćwiczyc...A szkoły jak nie były przygotowane tak nie są...

Przeraża mnie myśl ze moje drugie dziecko jak urodzi sie pod koniec grudnia za pare lat teoretycznie będzie sie kwalifikował do pójścia do szkoły a w praktyce będzie 5 latkiem ( w kontekscie dzieci urodzonych ze stycznia tego samego roku ) A rok u takie dzieck ato baaaaaaaaaaaaaardzo duzo !!!
 
reklama
W Anglii, Walii, Szkocji, Holandii szkołę zaczyna się wieku 5 lat.
W Irlandii Północnej już 4 letnie zaczynają szkołę.
W Krajach Europy wschodniej szkołę rozpoczyna się w wieku 7 lat.
W pozostałych krajach Europy szkołę rozpoczynają dzieci 6-letnie.

Wprowadzenie w naszym kraju reformy na tle innych krajów, nie wygląda źle. Kwestia tego jak wygląda program szkolny.

Duża grupa wypowiadających się osób, twierdzi że jest to odbieranie dzieciom dzieciństwa. W takim razie jak wspomóc dziecko aby szkoła nie stała się dla niego przykrym obowiązkiem? Aby łagodnie przeszło aklimatyzację?
 
Do góry