reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

SZKOŁA RODZENIA-czyli wszystko co nam pomoże w tym wyjątkowym dniu:)

ulenka7883

mamusia Antolka:)))
Dołączył(a)
15 Lipiec 2009
Postów
3 681
Miasto
Poznań
Za sprawą Agrafki (która wpadła na ten fantastyczny pomysł) będziemy umieszczać tu swoje wszelkie informacje na temat porodu i przygotowań do niego.Zapraszamy:)
 
reklama
Dziękuję Uleńko :-)
Zaraz zabiorę się za przepisywanie notatek, bardzo proszę o swobodne podejście do tematu, jeżeli macie taką wiedzę, że coś między czasie się zmieniło, proszę o poprawienie mnie :-)
 
RZECZY PRZY PRZYJĘCIU NA ODDZIAŁ:
- karta ciąży
-dowód osobisty
-oryginał grupy krwi
-ostatnie wyniki np. krwi, moczu
- informacja o ubezpieczeniu (prawdopodobnie to się właśnie zmieniło i mają info w komputerze, że pacjentka jest ubezpieczona)

TORBA- MAMA
- koszula 2szt
-ręcznik 2szt
-skarpetki
-kapcie
-klapki pod prysznic
-biustonosz do karmienia (o 1 rozmiar większy)
-wkładki laktacyjne
-szlafrok
-laktator
-nakładki sylikonowe (dla mam , które mają małe brodawki)
-wkłady poporodowe np. Tena, Bella
-majtki poporodowe, najlepiej z siatki
-woda niegazowana
- przybory toaletowe
TORBA- MALUSZEK
-
pampersy
-kaftanik 2-3 sztuki
-czapeczka
-skarpetki
-chusteczki nawilżone
-smoczek
-rożek
-krem pielęgnacyjny
 
Przepisy prawne
Na zwolnieniu L4 płatne 100%, w okresie macierzyńskiego jeżeli mama zdecyduje się na 6 miesięcy urlopu, płatne 100%, jeżeli na 1 rok, płatne 80%, jeśli mama zdecyduje się na pierwszą opcję, a po 6 miesiącach stwierdzi, że chce przedłużyć urlop macierzyński, wówczas kolejne 6 miesięcy jest płatne 60%.
Urlop wychowawczy jest bezpłatny.
Zanim zaczniemy korzystać z urlopu macierzyńskiego warto wykorzystać każdy zaległy urlop sprzed ciąży.
Mama wracająca do pracy nie może pracować w godzinach nadliczbowych, nie wolno ją oddelegować np. do innego miasta, ma prawo wykorzystać 2 dni w roku"na żądanie na dziecko" bez konieczności tłumaczenia się pracodawcy. Dni te nie przechodzą na następny rok.
Mamy prawo w ciągu roku wykorzystać 58 dni (zamienne z tatą) na zwolnienie chorobowe na dziecko. Wypełnia się w pracy specjalną deklarację, w której oświadczamy, że mąż nie korzysta jednocześnie z tego zwolnienia.
Tata ma prawo do urlopu tacierzyńskiego - do tej pory były to 2 tygodnie.
Dla mamy karmiącej piersią pracującej na pełnym etacie przysługuje 1h na karmienie- można ja rozłożyć np. na 2 razy po pól h, albo wyjść po 7 h w pracy do domu. Taka przerwa na karmienie obowiązuje do 18 mies życia dziecka. Potrzebne jest zaświadczenie od ginekologa, o tym że się karmi. (kwestia dogadania się z lekarzem)
Tatuś po otrzymaniu dokumentu ze szpitala o urodzeniu dziecka, udaje się do Urzędu S.C. aby zarejestrować dziecko i otrzymać PESEL- potrzebne są dowody osobiste obydwojga rodziców.
BECIKOWE 2014
pozwoliłam sobie znaleźć stronkę, gdzie są opisane aktualne informacje:
Becikowe 2014 - dokumenty, zasady, warunki [PORADNIK] - Gazetawroclawska.pl
 
Ostatnia edycja:
OBCOWANIE Z MALUSZKIEM
HIGIENA I KĄPIEL
Dzidziuś nie lubi przegrzewania, wysokiej temperatury w pomieszczeniu, najlepiej jak by było 21-23C. Kiedy zastanawiamy się jak ubrać malucha, niech to będzie zawsze 1 warstwa więcej nić my.
Warto dziecko kąpać wieczorem przed spaniem, zawsze o stałej porze. Same wypracujemy sobie taktykę, czy przed karmieniem, czy po, zależy od dziecka, czy jest w stanie zaczekać, lepiej aby kąpiel była przyjemnością, a nie udręką. Kąpiemy maluszka w wanience mniej więcej do roku czasu. Temperatura wody od 37C i tu również decyduje dziecko, jeśli jest mu za zimno, zacznie nam sygnalizować płaczem.
Kosmetyki do 2 miesięcy powinny być bezwonne, jak najbardziej delikatne.
Mydło w kostce- gdy skóra jest tłustsza
Mydło w płynie nawilżające, jeśli skóra jest sucha. Ew. płyny typu Oilatum, Balneum- jeżeli dziecko ma skórę podrażnioną, atopową. Po kąpieli w w/w płynach, nie nawilżamy już skóry kremem, czy balsamem.
oliwka- używamy jedynie do masażu noworodka, nie smarujemy po kąpieli, gdyż może powodować odparzenia.
Krem przeciw oparzeniom (nie mylić "na odparzenia") smarować po każdym przewijaniu. Powinien być tłusty np. Alantan, Bephanten lub zwykły Bambino. Krem na odparzenia, gdy już one się pojawią to min. Sudocrem, czy Nivea, jest on bardzo gęsty. Uczka myjemy patyczkiem z ogranicznikiem po kąpieli
Szczoteczka z włosia czeszemy włoski maluszka, warto w ten sposób pobudzić cebulki do pracy.

Podejmujemy decyzję, czy wolimy obcinać paznokcie nożyczkami , czy obcinaczką- najczęściej wybieramy to, czym sami sobie obcinamy. Przy obcinaczce pamiętajmy o odciągnięciu opuszka od paznokcia.
Nosek czyścimy Nosefridą lub gruszka.
Codziennie czyścimy nosek wodą morską np. Disnemar, Stedimar
Gaziki wyjałowione nakładamy na palec , moczymy w przygotowanej wodzie i dajemy maluszkowi do possania, aby oczyścić języczek z mleka, zapobiegamy powstawaniu aft.
Pępek czyścimy albo rozcieńczonym spirytusem (3cm wody i 7 cm spirytusu w strzykawce) albo są już preparaty w aptece - nawilżone gaziki - cena około 5zł za 10 sztuk.
Po kąpieli nie zakładamy czapeczki, chyba, ze mam przeciągi w domu, bądź wietrzyliśmy mocno pomieszczenie.
Oczka czyścimy gazikiem nasączonym wodą przygotowaną od zew. części oka w kierunku nosa.
 
Ostatnia edycja:
WYPRAWKA
Zaczynamy od rozmiaru 56, kupujemy po 3-4 sztuki z każdego rozmiaru, staramy się wypruwać drapiące metki. Przez 1 szy miesiąc prasujemy wszystko, potem rezygnujemy z wierzchni. Jeżeli dziecku pojawi się uczulenie, to prasujemy dłużej. Na początku dajemy połowę dawki proszku i płuczemy podwójnie. Jeżeli dziecko jest uczulone na proszek, musimy stosować płatki mydlane. Na początku nie używamy płynów zmiękczających. Prać max w 60C . Rzeczy dla dziecka pierzemy osobno przez min. pół roku.

dysplazja- niedorozwój stawu biodrowego. Do 3 miesiąca idziemy do poradni preluksacyjnej lub ortopedy , potem idziemy do kontroli w 6 mies. Podczas przewijania nie wolno ciągnąć za nóżki.
Ubranka i nie tylko:
Ubranka kupujemy wygodne do użycia, z zapięciem z przodu. Śpiochy szersze w bioderkach.
-skarpetki- bezuciskowe,
-kombinezon
- ręcznik - bez maskotki w kapturze (niedosuszona może kisnąć i gromadzić grzyby)
-rożek, lub poszewka z kocykiem
- podkłady do przewijania(można kupić w Rossmanie) przydają się jak gdzieś wychodzimy np.do lekarza
- pieluchy tetrowe około 10 szt lub więcej - w zależności od potrzeby
-prześcieradło 2-3 szt
- pościel 2 szt
materac- gryka-kokos (kokos do roku, potem przewracamy na grykę)
-przewijak- do momentu kiedy zaczyna siadać
-wanienka plus ew. stojak
-termometr do wody
-termometr do mierzenia temperatury (nie rtęciowe!)
Przy mierzeniu temp. w odbycie odejmujemy 0,5 C natłuszczamy wówczas oliwką
SPACER:
Po 2 tygodniach werandujemy dziecko na balkonie lub przy otwartym oknie przez 15 min.
Wybrać sobie cieplejszy dzień, buźkę smarujemy kremem ochronnym np. Nivea "Na każdą pogodę"
Po 3 tygodniach jeżeli temperatura wynosi minim. 5-8C idziemy na pierwszy spacer.
Po kilku dniach , jeżeli nie ma deszczu, wiatru można wychodzić na spacer nawet przy -5,-6
 
Agrafka - świetna robota!!! Czapki z głów!!

Jeśli mogę coś dodać tak na szybko ;)
Nakładki silikonowe mogą się przydać nie tylko mamom z małymi brodawkami, ale raczej tym z płaskimi brodawkami - dostępne są ich różne rozmiary.

Do porodu można przygotować sobie plan porodu: Plan porodu - Plan Porodu - Fundacja Rodzić po Ludzku - szpitale mają obowiązek go respektować o ile oczywiście pozwala na to stan rodzącej ;)

Po wypisie
do domu należy sprawdzić czy dziecko jest zgłoszone do Waszej przychodni - macie prawo do wizyt położnej środowiskowej, jeśli dobrze pamiętam 4-6 w ciągu pierwszych dwóch miesięcy - może ona przychodzić zgodnie z ustalonym harmonogramem lub na wasze żądanie. Przed każdą jej wizytą, ale także przed każdą wizytą lekarza polecam spisywanie Waszych pytań i wątpliwości - podczas wizyty sporo może umknąć. Podobno także lekarze mogą przyjść na taką wizytę, ale u mnie akurat nie było.

W ciągu roku przysługuje 60 a nie 58 dni opieki nad dzieckiem chorym do lat 14 lub zdrowym do lat 8.

Odchodzi się od traktowania pępka spirytusem - raczej Octenisept jako środek dezynfekujący.
 
SKOKI ROZWOJOWE W PIERWSZYM ROKU ŻYCIA
Kiedy nasz maluch płacze, jest niespokojny, kolejna noc nie przespana, wiemy, że wszystko zapewniliśmy mu, a nadal nic, warto zerknąć sobie na tabelę skoków rozwojowych. Jeżeli dziecko urodziło się tydzień później, lub wcześniej to adekwatnie dodajemy lub odejmujemy tydzień.:
Zobacz załącznik 647565
5 tygodni (wrażenia),
7-9 tygodni (wzory),
11-12 tygodni (niuanse),
14-19 tygodni (wydarzenia),
22-26 tygodni (relacje- lęk separacyjny),
33-37 tygodni (kategorie),
41-46 tygodni (sekwencje),
Coraz wyraźniej widać nowe umiejętności naszego maleństwa.
3 skok – koniec 2 miesiąca (11-12 tydzień)– niuanse- zaliczony w całości
icon_smile.gif

Umiejętności naszego synka:
Potrafi skoordynować ruchy oczu i głowy śledząc ruch
Podnosi się do pozycji siedzącej trzymając się Twoich dłoni
Odpycha się obiema nóżkami leżąc w foteliku lub na kocu
łapie przedmioty obiema raczkami
Wkłada wszystko do buzi
Ogląda i bawi się raczkami
Zauważa, ze może piszczeć i zmienia ton głosu
Robi bąble ze śliny
Wyrażnie daje do zrozumienia, ze jest znudzone gdy np zbyt dlugo patrzy na ta sama zabawkę
4 skok – 3/4 miesiąc (14-19 tydzień) – wydarzenia (mamy 16 tygodni) Zaliczone w całości
Nowe umiejętności:
Przekręca sie z pleców na brzuch lub odwrotnie: zaliczone
Próbuje raczkować: zaliczone
Podpiera się na rekach i podnosi tulów: zaliczone
Lubi ruszac ustami, wypina język: zaliczone
Może wziąć przedmiot do jednej reki i przelożyć go do drugiej: zaliczone
Wkłada rzeczy, rękę mamy, taty do buzi, żeby je zbadać, ugryźć: zaliczone
Próbuje uderzać zabawkami o stół: zaliczone
Zrzuca świadomie zabawki na podłogę: zaliczone
Szuka rodziców: rozgląda się za głosem
Reaguje na własne odbicie w lustrze radością lub strachem: radością, zaliczone
Reaguje na własne imię: zaliczone
Rozumie słowa: zaliczone
Wymawia nowe dźwięki vvv,sss, zzz, rrr itd:zaliczone
Używa spółgłosek: zaliczone
Wyciąga ręce, gdy chce by je podnieść: zaliczone
Cmoka ustami, gdy jest głodne: zaliczone
Odpycha butelkę/pierś gdy się naje: zaliczone
Może przesadnie reagować np zakasłać jeszcze raz gdy rodzice zareagowali na poprzednie zakasłanie: zaliczone

Ciąg dalszy …
Pora na kolejny etap:
5 skok – 5/6 miesiąc (22-26 tydzień) – relacje zaliczone w całości
Nowe umiejętności:
Siada samo: zaliczone
Chwyta małe przedmioty za pomocą palca wskazującego i kciuka:
zaliczone
Umie uderzać dwoma przedmiotami o siebie trzymając je w oby dłoniach:
zaliczone
Wyjmuje zabawki ze skrzynki i wkłada je do skrzynki:
zaliczone
Przenosi wzrok z jednego obrazka na drugi w książce z obrazkami:
zaliczone
Obserwuje ruchy osoby, która się dziwnie zachowuje:
w ogóle dużo obserwuje, zaliczone
Patrzy uważnie na szczegóły np. na metkę przyszytą do misia:
zaliczone
|Naśladuje machanie raczka na pożegnanie:
zaliczone
Protestuje, gdy mama czy tata wychodzi:
zaliczone

6 skok – 8/9 miesiąc (33-37 tydzień) kategorie

Nowe umiejętności:
Pokazuje, ze rozpoznaje kształty: jeszcze raczej nie…
Pokazuje, ze uważa, iż coś jest zabawne – za pomocą – gestów czy odgłosów: zaliczone
Pociesza/przytula swoje zabawki:zaliczone
Robi miny do własnego odbicia w lustrze: zaliczone
Po raz pierwszy jest zazdrosne, gdy mama lub tata przytula inne dziecko: zaliczone

7 skok 10/11 miesiąc (41-46 tydzień) – sekwencje
Nowe umiejętności:
Wskazuje na rzeczy i chce byś je nazywał – jeszcze nie
Mówi ”nie”, gdy nie chce czegoś zrobić – kręci główką jak nie chce
Umie udawać głosy zwierząt – jeszcze nie
Wie, co pasuje do siebie i może włożyć okrągły klocek do okrągłej dziury – jeszcze nie
Próbuje rysować na papierze – jeszcze nie
Próbuje uczyć sie chodzić pchając np chodzik czy krzesło – zaliczone
Znajduje coś do wspinania, jeśli chce się do czegoś dostać – zaliczone
Schodzi tyłem z kanapy czy schodów – przy naszej malej asekuracji
Próbuje celować, gdy rzuca piłką – zaliczone
Wyraźnie daje do zrozumienia, ze chce się z Tobą bawić – zaliczone
Szuka przedmiotu, który ukryłaś – zaliczone
Ukrywa przedmiot samo, czeka i śmieje się, gdy go znajdziesz – zaliczone
Daje Ci posmakować, to, co samo je – zaliczone
 
Odchodzi się od traktowania pępka spirytusem - raczej Octenisept jako środek dezynfekujący.
A ja ostatnio czytałam dość długą i burzliwą dyskusję w tym temacie.
Dużo mam skarżyło się na powikłania "okołopępkowe" związane ze stosowaniem oceniseptu. Takie jak zapalenia, brzydkie gojenie.
Ja dla Juli stosowałam patyczki i własnoręcznie rozrobiony spirytus i tak teraz mam zamiar robić. Jakoś wydaje mi się, że tyle lat taka metoda było skuteczna, to nie może być zła. Zresztą na szkole rodzenia tak kazała nam robić położna. Ewentualnie mówiła o jakichś gotowych gazikach.... "leko"?

JAKIE WY MACIE DOŚWIADCZENIA?
 
reklama
ja przy pierwszym dziecku używałam gotowych gazików nasączonych spirytusem - LEKO i się sprawdziły, teraz kupiłam Octaniosept ale też mam wątoliwości
 
Do góry