reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

szkoła rodzenia

\

mam coraz większe wątpliwości czy jednak się na tą szkołę rodzenia decydować. nasz jest płatna, a u mnie prawdopodobnie skończy się cesarką i to ze znieczuleniem ogólnym, a nie miejscowym i w takim przypdaku wszystkie te informacje o porodzie, ćwiczenia itp. wydają się zbędne. zastanawiałam się czy nie lepiej dogadać się z położną, żeby za tą samą kasę zrobiła nam prywatne korepetycje z połogu, karmienia i opieki nad noworodkiem, bo to nas tak naprawdę interesuje najbardziej..
pytanie tylko czy tak się da zrobić?

Wydaje mi się że bez problemu się dogadacie, to dla niej w końcu byłaby dodatkowa kasa. Porozmawiajcie z nią gdzieś na osobności bez świadków powiedz o co chodzi i że zapłacicie a z pewnością się uda. :-D
 
reklama
Jak należy dbać o biust jeśli karmimy piersią (szczególnie w pierszych dniach kiedy nie są jeszcze przyzwyczajone do naszego dzidziusia):
- głęboko przystawiamy Maluszka przy każdym karmieniu,
- staramy się nie zakrywać piersi jednorazowymi wkładkami (utrudniona wymiana powietrza)
- myjemy piersi szarym mydłem (jak najmniej środków zapachowych i perfumowanych),
- popękaną brodawkę i sutek smarujemy maścią (doba jest maść purelan, bo jako jedyna nie wymaga zmywannia przed kolejnym karmieniem dzidziusia),
- można też po karmieniu smarować odrobiną mleka - w celu nawilżenia popękanej skóry.

Jeśli Maluszek nie chce ssać piersi, a chcemy utrzymać laktację, to trzeba regularnie odciągać pokarm (co 2-3 godziny). Jeśli przez około pięć dni po porodzie nie karmi się dziecka, bądź nie odciąga pokarmu, to laktacja samoistnie zanika.


Jeśli Maluszek jest zdenerwowany, to go lepiej nie przystawiać. Najpierw go trzeba troszkę uspokoić, bo nie będzie dobrze ssał.
W pierwszych dobach lepiej jest nie używać butelek ani smoczków - mają inny kształt niż pierś i lepiej nie przyzwyczajać do nich dziecka, bo nie będzie poprawnie chwytać cycka ;-)

Przechowywanie mleka dla dzieci urodzonych o czasie:
- w temperaturze pokojowej - do 12 godzin,
- torba lodówka - do 24 godzin
- lodówka (+4stopnie) - 2-5 dni
- zamrażalnik (-10) - 2 tygodnie
- zamrażalnik (-14) - 3 miesiące
- zamrażalnik (-18-20) - 6-12 miesięcy
Przy wcześniaku te czasy są znacznie krótsze.

I jeszcze, jeśli laktacja jest niewielka, a chcemy ją pobudzić, to dobra jest herbatka "Bocianek" - do kupienia w aptece.
 
Ostatnia edycja:
do popękanych brodawek świetna jest też maść Bepanthen, także nie trzeba jej zmywac przed karmieniem
sprawdzona przy 1 dziecku i teraz tez napewno będę ją stosować, dodatkowo można ją wykorzystać do smarowania pupy malucha w przypadku odparzenia
 
ja zaczynam 24.03.10 o 17:00 w pruszkowie, szkołę mam płatną
u mnie w mieście nie ma bezpłatnej
jak tylko skończę zajęcia dam zać jak było :)
pzdr.
kalwa
 
Koriander- jest duzo maści do smarowania brodawek i na wszystkich jest napisane ze nie trzeba zmywac przed karmieniem. ja wczoraj zakupiłam maść Ziajka (do stosowania rowniez przez 2 ostatnie miesiące ciązy aby dobrze nawilżyć brodawki i uchronic przed popękaniem). Purelan jest zdecydowanie najdroższa a skład ma prawie identyczny jak wszystkie pozostałe...:tak:
A i herbatek na pobudzenie laktacji tez jest mnóstwo!:tak:
 
Nie wiedzialam ze Purelan jest najdrozsza, na pewno jest tak z wieloma "polecanymi" przez polozne specyfikami :tak: Dobrze sie najpierw zorientowac w konkurencji :blink:

agast a dlugo karmilas Hanie piersia? Jestem ciekawa jak to jest w praktyce, moze sie niektore mamy podziela doswiadczeniami, np odnosnie pielegnacji itp. Te kremy to sie stosuje profilaktycznie czy jak sie cos dzieje z brodawkami?
 
Nie wiedzialam ze Purelan jest najdrozsza, na pewno jest tak z wieloma "polecanymi" przez polozne specyfikami :tak: Dobrze sie najpierw zorientowac w konkurencji :blink:

agast a dlugo karmilas Hanie piersia? Jestem ciekawa jak to jest w praktyce, moze sie niektore mamy podziela doswiadczeniami, np odnosnie pielegnacji itp. Te kremy to sie stosuje profilaktycznie czy jak sie cos dzieje z brodawkami?

ja smarowałam kremem sutki tylko na początku karmienia bo miałam popekane i tak po trzech dniach doszły do siebie i później juz nie używałam maści :-) za to uzywałam kampurków silikonowych prze ok miesiąc więc pewnie dlatego dalszego pękania brodawek sie ustrzegłam:-) a Wiki karmiłam do roku:-)
 
reklama
Nie wiedzialam ze Purelan jest najdrozsza, na pewno jest tak z wieloma "polecanymi" przez polozne specyfikami :tak: Dobrze sie najpierw zorientowac w konkurencji :blink:

agast a dlugo karmilas Hanie piersia? Jestem ciekawa jak to jest w praktyce, moze sie niektore mamy podziela doswiadczeniami, np odnosnie pielegnacji itp. Te kremy to sie stosuje profilaktycznie czy jak sie cos dzieje z brodawkami?

ja smarowałam tylko na początku 1 może 2 tygodnie, dopóki obie się wyedukowałyśmy i nabrałyśmy wprawy, ja w przystawianiu małej a córa w porządnym łapaniu cyca, karmiłam moją lalę prawie 11 miesięcy
 
Do góry