reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

szpotawość koślawość kończyn dolnych

87zabka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
30 Grudzień 2009
Postów
3 325
Miasto
Nowe
witam chcialam zapytac o kilka rzeczy poniewaz podczas pobytu w szpitalu we wielkanoc tego roku pani doktor ktora prowadzila synka zwrocila uwage na jego bardzo szerokie chodzeni i wystawila nam skierowanie do ortopedy i na skierowaniu napisala szpotawosc konczyn dolnych chcialam zapytac czy moge w domu jakos cwiczyc z synkiem zeby poprawic jego sytuacje przyznam ze od czasu wielkanocy zauwazylam ze synkowi pogorszyl sie chod to znaczy z tego co zauwazylam zaczal stawiac nozki do srodka, stopki stawia na zewnetrznych bokach czesto z podkurczonymi palcami prawa stopke stawia tak bardzo na boku ze wyglada jakby bardzo wypychal kostke i ostatnio zauwazylam ze chodzi jakby utykal na jedna nozke wizyte u ortopedy mamy za jakis czas ale chcialabym wczesniej wiedziec co moge zrobic w domu i czego oczekiwac przy wizycie czy jest sie czym martwic i czy niedac sie zbyc tekstem ze samo przejdzie skoro ja widze ze jest gorzej :-(

i jak jezdzilismy na kontrole bioderek to bylismy 3 razy bo na 1 bylo 1b i 1b i brak punktu kostnienia w jednym bioderku za drugim razem tak samo dopiero za trzecim razem pojawil sie punkt kostnienia ale nadal wpisali synkowi 1b i 1b a prawidlowe powinno byc 1a i 1a wiec dziwilam sie ze niekazali juz przyjezdzac ale nieprotestowalam czy to tez moglo miec wplyw na obecne chodzenie synka? bede wdzieczna za jakiekolwiek rady i z gory dziekuje

zapomnialam dodac ze synek czesto "przewraca sie o wlasne nogi" podczas chodzenia niewiem czy to tez ma znaczenie ale wolalam opisac wszystko
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witam, po pierwsze pytanie :) W którym miesiącu synek zaczął chodzić? Szerokie chodzenie może być spowodowane jeszcze doskonaleniem chodu(równowagi), dzieci zaczynają chodzić na szerokiej podstawie. Początkowo szpotawe ustawienie kolan może być w granicach normy( zależy jak jest duże). Natomiast przywodzenie stóp i to nieprawidłowe obciążanie z podkurczaniem palców jest niepokojące. Proszę zaobserwować czy zbyt długo nie chodzi z mokrą pieluchą, bardzo mokre i ciężkie pieluchy mogą stymulować do szerokiego stawiania nóżek. Prostym domowym sposobem na poprawę ustawienia stóp jest zakładanie bucików odwrotnie, należy jednak zakładać większe buciki aby duży palec stopy nie był spychany przez zew krawędź bucika. Koniecznie trzeba wymusić od lekarza ortopedy werdykt co do bioderek i dalszego postępowania. Pozdrawiam
 
witam ponownie jestem juz po wizycie u ortopedy co prawda niejestem z niej zbyt zadowolona wiec jutro ide sie umowic do innego na prywatna wizyte. ortopeda u ktorego bylam obejrzal nozki na lezacomoruszal nzkami i stwierdzil ze bioderka ok wyprostowal norki i stwierdzil szpotawosc podudzi..gdy spytalam co robic to powiedzial tylko ze maly ma jezdzic na jezdziku i rowerku biegowym i ograniczyc chodzenie do minimum, gdy zapytalam o jakies badania powiedzial ze pediatra moze mi dac skierowanie na poziom wit D w organizmie bo synek mial niedawno anemie (pediatra dal skierowanie ale z wielka laska i powiedzial ze po co ja szlam do ortopedy skoro nozki same sie wyprostuja) ogolnie jestem niezadowolona ortopeda nawet niespojrzal na synka jak stoi i jak chodzi na moja kartke z wypisanymi problemami nawet niespojrzal, a gdy zapytalam o rehabilitacje powiedzial ze niema na to zadnych cwiczen
o
czywiscie chod synka i utykanie niedawaly mi spokoju i udalam sie do rehabilitantek ktore wprzeciwienstwie do ortopedy dokladnie obejrzaly synka rozebraly do pieluszki zobaczymy jak chodzi siada i takie tam i stwierdzily ze musi byc rehabilitowany bo samo sie nic niezrobi jak twierdza moim lekarzei powiedzialy ze to co powiedzial ortopeda czyli jezdzik i rowerek biegowy to bzdura ze niepowinien na tym jezdzic bo poglebi to wade bo i tak ma rozki szeroko rozstawione , tak wiec jutro jade zrobic malemu morfologie i wit D, oraz do ortopedy umowic sie na wizyte prywatna i do gabinetu usg tez umowic sie prywatnie na usg bioderek oraz zrobie jeszcze synkowi rtg nozek mam nadzieje ze te badania prywatnemu ortopedzie wystarcza i ze lepiej mi doradzi niz ten panstwowy

co do chodzenia synka zaczal na nozkach chodzic od okolo 8-9 miesiaca przy meblach jak zaczal raczkowac a sam bez trzymania chodzi od 13 miesiaca w mokrej pieluszcze niechodzi dlugo poniewaz zaczal wolac siusiu i kupke na nocniczek wiec pieluszka niejest nigdy pelna

bardzo dziekuje za odpowiedz i bede wdzieczna za wszystkie rady mam nadzieje ze dalej bedzie juz lepiej gdy zajmie sie synkiem inny ortopeda i rehabilitantka
 
witam po dlugiej przerwie dlugo tu niezagladalam bo bylam bardzo zabiegana :-( co do synka to czesto mial robione badania nadal podajemy witamine D i mial podawane zelalo bo z badan w dalszym ciagu wynikala anemia(niski poziom zelaza) jezdze z synkiem 2 razy w tygodniu na rehabilitacje i ma 30 minut masazu i 30 minut rehabilitacji czy widac jakies efekty?ciezko mi narazie stwierdzic nozki nadal stawia do srodka i chod ma taki sztywny jedyne co sie zmienilo to chyba to ze niewidze juz tak dokladnie czy utyka ale mysle ze na poprawe trzeba wiecej czasu bo rehabilitowany jest od poczatku wrzesnia bo caly sierpien mialam bieganine z zalatwianiem synkowi innego pediatry ktory nam pomogl i wypisal skierowanie na rehabilitacje i wszystkie inne potrzebne badania nadal jestesmy pod jego opieka i tym razem moge stwierdzic ze trafilam na pediatre ktoremu ufam i widac ze zalezy mu na zdrowiu dzieci

zapomnialam dodac ze jestesmy po 2 wizycie u ortopedy i tym razem rownierz zbadal synka na lezaco stwierdzil ze nozki niekrzywia sie bardzie i ze operacja niebedzie konieczna :eek::baffled: a predzej o zadnej operacji nic niewspominal :no: ale zobaczymy jak sie wszystko dalej potoczy narazie antos jest rehabilitowany i mam nadzieje ze mu to pomoze :-)
 
Witam, na tym etapie rehabilitacji nie ma mowy o żadnej operacji!!! Na efekty rehabilitacji trzeba jeszcze spokojnie poczekać, nawet do pół roku;), wszystko zależy od współpracy z dzieckiem, od tego jak szybko rośnie. Pozdrawiam i czekam na dalsze informacje. Powodzenia:)
 
wiem ze na efekty rehabilitacji trzeba czekac mi sie niespieszy antos cwiczy bardzo ladnie pani rehabilitantka bardzo go chwali ze dobrze wspolpracuje i nigdy nieprotestuje przy cwiczeniach i masazach :-) a kolejna wizyte u pani doktor zeby sprawdzic czy sa efekty po rehabilitacji bedziemy miec wlasnie jak minie pol roku czyli dopiero pod koniec stycznia lub poczatek lutego dopiero wtedy bede wiedziala cos wiecej . pozdrawiam
 
Bardzo dziękuję za informacje i bardzo cieszę się, że synek współpracuje z panią rehabilitantką. Oczywiście czekam na dalsze wiadomości. Pozdrawiam. Sikorska
 
witam ponownie dopiero w zeszlym tygodniu mielismy wizyte kontrolna u pani dr z osrodka rehabilitacyjnego (miala byc prredzej ale dzieci mialy ospe) pani dokrot dokladnie obejrzala Antosia sprawdzala jak chodzi itp antos po okolo polrocznej rehabilitacji i masazach niechodzi juz tak bardzo szeroko ale niestety nadal stawia stopki do srodka :zawstydzona/y: co wiecej to prawe bioderko ktore mnie tak niepokoilo przez ktore chodzil jakby utykal teraz podczas chodzenia jakby je "zarzucal" do przodu pani doktor tez to zauwazyla i kazala pokazac antosia ponownie ortopedzie i mam nadzieje ze lekarz zleci rtg pani dr mowila ze ze zdjeciamoze nic niewyniknac ale dobrze bylo by je zrobic dla pewnosci wizyte u ortopedy mamy na 10 kwietnia zobaczymy co powie lekarz... oczywiscie jak zawsze po wizycie dam znac co sie dowiedzialam :tak:
 
reklama
Przy rehabilitacji stóp trzeba się uzbroić w cierpliwość, jak będzie już RTG bioderek to można zasugerować lekarzowi żeby rozważył zakładanie bucików odwrotnie. Mam nadzieję, że rtg nie wykaże nic niepokojącego. Czekam na dalsze wieści
 
Do góry