reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Szukam Mam z Niemiec

Mieszkam w Berlinie i mam ta dogodnosc ze jestem obstawiona polskimi specjalistami, polska ginekolog, polska polozna staralam sie tak wybrac. Tez na tyle nie znam niemieckiego aby zrozumiec niektore medyczne zwroty dlatego do szpitala aby sie zameldowac czy szkoly rodzenia chodzil ze mna moj maz. Asiu przepraszam za moje pytanie czy regularnie chodzisz na wizyty w niemczech, czy posiatasz tzw Mutterpass?
 
reklama
Co do porodu? Moje kolezanki sobie chwalily opieke w szpitalu, nie martw sie ze nie bedziesz sie potrafila dogadac, wazne ze przy Tobie bedzie wspierajacy przyszly Tatus. Moze akurat natrafisz na polska polozna na porodowce? W jakim rejonie Niemiec chcesz rodzic? Pamietaj o zameldowaniu sie w szpitalu w 36 tygodniu ciazy. Tam w przyblizeniu ustala jaki mozesz miec porod itd. Wazny jest niemiecki Muterpass lub tlumaczenie karty przebiegu ciazy- przynajmniej tak bylo w przypadku mojej kolezanki ale co szpital to inny obyczaj!najlepiej jest wszystkiego wczesniejsie dowiedziec, bo jak zapewno wiesz Niemcy slyna z wielkiego porzadku, biurokracji i bezwzglednych zasad!
 
czesc aniu , ja chce rodzic w okolicy wurzburga i nurnbergu ,niestety niemam pojecia jak jest z tymi dokumentami a co to jest ten mutterpas??? bo u mnie jest tak ze chcielismy wziasc slub cywilny zeby poprostu bylo latwiej ,bo tak bez slubu to trzeba placic za porod itp. A na wizyty teraz chodze w polsce dopiero w 8 miesiacu jade do niemiec, teraz niemam jak tam byc poneiwaz mam studia w polsce....dlatego tak sie dowiaduje po troszke co i jak:) a dlaczego w 36 tygodniu trzeba sie meldowac w szpitalu??a wlasnie karte przebiegu ciazy mam po polsku i bede musiala ja przetlumaczyc/??kurcze jak ja to zrobie :) ::) aniu napisz co wiesz to chociaz ty mi pomozesz bo ja niemam sie skad dowiedziec a narzeczony mowi ze jak bedzie slub to nic nie musze zalatwiac ale bez slubu to niema sensu rodzic w de bo drogo itp...daj znac aniu z gory wielkie dzieki!!!
 
Tak masz racje najlepszy jest slub poniewaz od razu p slubie Twoj maz ubiegac sie moze o ubezpieczenie rodzinne w kasie chorych jak DAK, AOK itd Na tej podstawie masz wszystkie swiadczenia zdrowotne za darmo tak jak w Polsce. Takie sa wymogi szpitali aby sie meldowac w 36 tyg ciazy. Sprawdzaja jakie przebiegalas choroby, jak przebiegala ciaza jak jest ulozony dzidzius, czy masz alergie na leki, jaka masz grupe krwi, spisuja wszelkie dane kogo powiadomic w razie wypadku lub innych powiklan itd. Chyba jest tak dlatego aby uniknac niepotrzebnych stresow przy po rodzie kiedy to bole, zdenerwowany tatus i ogolnie atmosfera nie pozwoli na tego typu badania i wywiad.Czy jest to regula niestety nie wiem. Jesli wybraliscie juz szpital w ktorym bedziecie rodzic sprobojcie sie wszystkiego dowiedziec co potrzebuja za dokumenty itd. Mutterpass jest to wlasnie karta przebiegu ciazy. Mozesz rowniez w polskiej kasie chorych postarac sie o zaswiadczenie , ktore na mocy UE zobowiazuje do darmowego leczenia w krajach unijnych. Czyli mozesz po tem starac sie o zwrot kosztow za porod w Niemczech. Jednak Asiu dowiedz sie bo nie jestem rowniez tego pewna.Apropo ze slubem jest duzo zalatwiania, ambasady, konsulaty,urzad spraw zagranicznych, urzedy stanu cywilnego,tlumaczenia, urzad do spraw obcokrajowcow, policja i masa papierkow. Jesli jestes w ciazy 2 tygodnie czekasz na slub cywilny w Niemczech oczywiscie po dopelnieniu formalnosci papierkowych. Asiu pytaj jesli bede w stanie odpowiem na pytania.
 
dziekuje Anitko duzo mi pomoglas :) napewno juz wiecej wiem , ja wlasnie juz sie dowiadywalam o slub ,oczywiscie tylko cywilny bo narzeczony jest po rozwodzie no i innego nie mozemy. Chcielismy cywilny tu w PL ,pytalismy sie i powiedzieli ze nie musimy jechac do ambasay ze oni zalatwia wszystko a dokumenty to potrzebujemy akty urodzenia ,dowody i to czy mozemy brac slub ...no tak nam powiedzieli chocia wiadomo jakto urzednicy kazdy wie swoje..dobrze ze troszke mnei poinformujesz. A wiesz moze anitko czy jak ja pojade np w sierpniu do niemiec a we wrzesniu rodze i im pokaze ksiazeczke polska -karte ciazy to czy oni nic nie powiedza na to??no oczywiscie postaram sie zdazyc wziasc slub cywilny,bo bez slubu to rzeczywiscie duzo pieniazkow,zalatwiania lazenia po tych kasach chorych wiec wtedy by lepiej bylo juz rodzic w pl. No ale gdyby byl cywilny to mysle ze powinni mi pozwolic rodzic tam w de pomimo ze mam polska ksizeczke ciazy ?z gory ci dziekuje :) dobrze masz ze tak obeznana jestes ;)
 
Witaj Asiu, jesli zamierzasz mieszkac w Niemczech lepiej wziasc slub w Niemczech. Jest potem latwiej w wielu sprawach rodzinnych i zyciowych. Tu i tu wiaze sie to z biurokracja. W sumie mam na imie Ania ale Anita to moje drugie imie i tak nazywaja mnie rodzice i babcia.
 
Ja pochodze z Pomorza dokladnie z Gdyni, tam wlasnie mieszkaja moi rodzice. Mam tez nadzieje ze moj pobyt w Niemczech nie bedzie staly.
 
reklama
Ja mieszkam od zaledwie roku w Niemczech, dokładniej to w Berlinie. Kupiliśmy fajny parterowy domek z poddaszem i... długo w nim nie pomieszkam. Wkrótce czeka mnie długa podróż do Stanów. Niedawno zmarła matka mojego męża i musimy się tam przenieść - mamy tam zapisaną działkę pod dom, samochód i niemało funduszy na koncie. Planujemy podróż na około sierpień - wrzesień. Gdy będziemy mieć pewność, że już nie poronię.
 
Do góry