reklama

szukanie skarbów

Temat na forum 'Niezbędnik podróżnika' rozpoczęty przez lizawieta, 8 Lipiec 2006.

1. lizawieta

lizawieta Gość

Hej,

jakiś czas temu wpadliśmy z mężem na niezły chyba pomysł. Kupiliśmy mapę skarbów ukrytych w Polsce i sprawdzamy przed wyjazdami, czy w okolicy coś się może znajduje do odkrycia. Szukamy informacji na ten temat w książkach (jeśli mamy takie) lub w necie. Z tyłu na mapie kilka miejsc jest w skrócie opisanych.  Widzę, że chrześnice (bo to z myślą o nich - my się jeszcze staramy ;-) się zapalają do tych wyjazdów i do szukania informacji o skarbach. To pobudza ich wyobraźnię. To tylko nastoletnie dziewczynki, wyobrażam sobie chłopców na ich miejscu...  :laugh:
    Autor zaznaczył głównie miejsca, gdzie zestrzelono samoloty, albo gdzie walczono, albo gdzie były jakieś kopalnie czy fabryki. Dlatego polecam chyba głównie rodzicom chłopaków. Można w ten sposób obudzić ciekawość do geografii i historii. A przy okazji wpaśc do jakiegoś muzeum w pobliżu. Przyjemne z pożytecznym. Szczególnie jak pada, chociaż to nam chyba w najbliższym czasie nie grozi. A i dla dziewczynek można coś wybrać. Można np. kupić mapę zamków, lub jeśli chodzi o Dolny Śląsk - mapę zabytków sakralnych lub architektonicznych.
    Jak nie znajdziecie tej mapy u siebie w księgarniach, napiszcie, podpowiem, gdzie kupiłam tą mapę w necie.
    Jednym słowem polecam wakacje z mapą.

2. naja

naja Fan(ka)

na wszelkie wyjazdy, nie tylko po polsce, mapy zamkow sa dla mnie obowiazkowe :laugh: bez tego sie nie ruszam, i bez sprawdzenia wczesniej, co w okolicy, gdzie bede, lub na trasie, jest ciekawego. pod tym katem planuje wyprawy. ale o mapie skarbow pierwsze slysze! kto to wydal?

3. reklama
  4. lizawieta

lizawieta Gość

Wydawnictwo Ekokapio wydało tą mape. A z jakich państw masz mapy zamków? Bo my tylko mamy mapę zamków Polski i Łotwy. I gdzie kupujesz?

5. naja

naja Fan(ka)

na przyklad w irlandii :) w polsce chyba rzeczywiscie sa nie do dostania. po prostu w kraju, ktory cie interesuje, to najlepsze wyjscie. jesli ktos tam jedzie to poprosic, lub bedac samemu z wizyta najpierw udac sie do ksiegarni. na przyklad na ukrainie korzystam glownie z bardzo szczegolowych reprintow map wojskowych sprzed ilustamdziesieciu lat. w polsce cos podobnego tez sie ukazalo, widzialam kiedys w jakiejs turystycznej ksiegarni. maja te zalete, ze przeciez pewne elementy krajobrazu od setek lat sie nie zmienily, nie stracily wiec nic na swej akutalnosci. zwykle wiec zaopatruje sie w mapy i przewodniki w panstwie, do ktorego jade, bo jeszcze na dobre polskie dotyczace innego kraju nie trafilam. moze sa, a ja nie mialam szczescia? ale wole wszystko obejrzec 'okiem tubylca' ;)

6. margot

margot Mamma Mia!

Zgadzam się - mapy tylko w kraju, który będziemy zwiedzać...
    A pomysł z mapą skarbów na wakacje ze starszymi dziećmi - bomba!
    Bo dla mojego tymczasem skarbem jest kamyk znaleziony w parku, albo niestety pecik i tym podobne atrakcje ::)

7. lizawieta

lizawieta Gość

co do map w kraju zwiedzania, to chyba niekoniecznie. My te zamki Łotwy _ łotewską mapę z niestety łotewskimi opisami zamków na odwrocie kupiliśmy w Polsce w takim serwisie z mapami. Nie wiem czy to nie będzie reklama, więc odpowiem w jakim tylko w tedy, gdy ktoś zapyta konkretnie ;-) I oni tam maja trochę map wydawnictw zagranicznych. Stąd m.in. te zamki łotewskie. Mają np. mapę Tunezji ;-) tunezyjską. Z ciekawostek.

Ha, temat był o wakacjach z dziećmi a zrobił się prawie kartograficzny ;-)

Apropos szukania skarbów, to polecamy miejscowosć Złoty Stok. Bardzo ciekawe zwiedzanie z przewodnikiem byłej kopalni złota. To takie początki dla małych poszukiwaczy skarbów... My trafiliśmy na rewelacyjnego "interaktywnego" przewodnika z niesamowitym podejściem do dzieci, były konkursy, zabawy. Naprawdę było miło.

8. naja

naja Fan(ka)

tylko do kompletu poki co potrzebne jest starsze dziecko ;) ale mam nadzieje, ze jeszcze jakis rok i zacznie sie powoli interesowac czyms innym na wyjazdach, a nie tylko cyckiem mamy ;D

nie wiedzialam, ze mozna takie rzeczy w polsce dostac, choc w poznaniu ksiegarnie sa zaopatrzone wysmienicie. te turystyczne, zwlaszcza jedna :)

9. słowiczek

słowiczek mama pisklaczków

Naja a która, jeśli można wiedzieć??
    Często podróżujemy i nieraz trzeba dobrą mapę kupić??

10. reklama
  11. naja

naja Fan(ka)

to jest na ulicy żydowskiej. jak stoisz twarza do ratusza to jest to pierwsza ulica w prawo od rynku, po lewej stronie masz ksiegarnie. ja ja przynajmniej bardzo lubie. to, czego nigdzie nie udawalo mi sie dostac znajdywalam tam wlasnie. i napewno dobre rady :)

ha, do ratusza.. do koziolkow moze dokladniej, bo ratusz ma jednak nie tylko sciane frontowa ;)

12. słowiczek

słowiczek mama pisklaczków

A serdeczne dzięki. Już chyba wiem, gdzie to jest.
    Pozdrawiam

Poleć forum