reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Tatusiowe ulgi

zlota_ewa

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
11 Styczeń 2012
Postów
42
Witam cieplutko,
Jestem na forum nowa. Mam nadzieję, że nie zostanę zaraz zlinczowana, że zakładam nowy temat.
Mam zamiar udzielac się na forum w miare mozliwości.
Zakładam nowy temat ponieważ nie mogłam sie doszukać nigdzie konkretnych informacji na dreczący mnie temat.
Zapewne jest tu wiele osób, które znają odpowiedź na moje pytanie i byłabym wdzieczna za okazana pomoc.
Przechodząc do rzeczy:

Żye w zwiazku wolnym z partnerem, który pracuje na umowę o prace od około 5 lat.
Ja odkąd zaszłam w ciąze pozostaje na bezrobociu.
Wiem, że przysługuje mi becikowe, a ojcu dziecka wypłata ok. 1500 zł brutto z ubezpiecznia (z pracy bodajze).
Prosiłabym o przybliżenie mi praw ojca, mianowicie ile przysługuje mu wolnego w jakim wymiarze czasowym i płacowym.

1. Z tego co się zoriętowałam to ma prawo wykorzystac urlop "tacierzyński" - 14 dni ?
On wtedy jest płatny 100% tak?
2. Dodatkowo przyslugują mu 2 dni wolnego, gdy ja bede rodzić, bądź bede przebywac w szpitalu, jak to jest rozwiazane? Tez jest to płatne czy bezpłatne wolne?
3. Ojciec dziecka może korzystać z L4 100% wziętego na dziecko jeśli ja nie bede w stanie sie nim zajmowac, prawda to? Jak to wygląda?
4. Partner po narodzinach dziecka, moze zgłosic dziecko do swojego pracodawcy, żeby zostalo objete ono ubezpieczeniem?
Konkretniej mówiąc interesuje mnie każde wolne i dni jakie może wybrać ojciec dziecka- płatne.
Tylko prosiłabym o podanie mi % płatności.


pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Z tego co ja się orientuje tatusiowie mają:
- 14 dni urlopu ojcowskiego
- 2 dni urlop okolicznościowy (z tytułu urodzenia się dziecka)
- 2 dni opieki nad dzieckiem (raz w roku)

chyba nic więcej nie ma, ale nie jestem pewna
 
Ostatnia edycja:
Ewa ....
1. urlop ojcowski, nie tacierzyński!!!! Ojcowski to są 2 tygodnie nieprzerwanego urlopu, który tatuś może wykorzystać do momentu skończenia przez dziecko roku ... płatne 100%
natomiast urlop tacierzyński jakby chciał, pomniejsza wymiar Twojego urlopu macierzyńskiego ... tyle tylko, że tobie na bezrobociu on chyba nie przysługuje więc nie wiem jak to jest ....

2. przysługują mu 2 dni urlopu okolicznościowego płatnego 100% z tytułu urodzenia dziecka

3. opieka nad żoną w połogu i dzieckiem płatna jest 80% , płaci ZUS i musielibyście wziąć zaświadczenie ze szpitala dla tatusia - wydają bez problemu ...

4. opieka nad dzieckiem 2 dni w roku płatne 100%

tyle z mojej wiedzy
 
jesli dobrze zrozumiałam:
Czyli jesli mi nie przysluguje macierzyńskie, to ojciec dziecka na pewno bedzie mogl wykorzystać swoje ojcowskie, ale za mnie tacierzyskiego nie dostaje.
Interesuje mnie 80%- opieka nad żoną w czasie połogu itd, jeśli nie jestesmy małzenstwem to takze nam/jemu przysluguje?
A jak z ubezpieczeniem orietuje sie ktoś?
 
Ewa najprościej będzie jeśli zadzwonisz do ZUSu, albo niech ojciec dziecka zapyta u siebie w księgowości .... Nie chcę Cię wprowadzić w błąd
 
Ewa na stronie ZUS jest tylko taka adnotacja :

Ustawa o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa stanowi:

Art. 33. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2;
2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3.

2. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Art. 34. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Teoretycznie po porodzie małżonek może dostać 60 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko lub 14 dni na żonę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Potrzebne jest oczywiście :zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA
ale o szczegóły takie jak ten czy należy się Twojemu partnerowi nawet jak nie jesteście małżeństwem musisz tak jak mówi Alka, zapytać bezpośrednio w ZUSie
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry