reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Termin sie zbliza, a ja nie wiem co z macierzynskim i resztą

Jeśli nie będziesz ustalać ojcostwa/dziecko nie zostanie uznane przez ojca/ojciec nie żyje to do rodzinnego dostaniesz dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, coś ok. 200zł.
Żeby dostać 500+ musisz mieć wyrok zasądzający alimenty, chyba, ze ojciec nie jest znany. W innej sytuacji nawet jeśli nie mieszkacie razem to jego dochody zostaną wliczone do ustalenia czy należy się 500+. Jeśli pójdziesz na macierzyński to będzie brana pod uwagę wysokość Twojego zasiłku, nie dochody z któregoś tam roku.
Chyba że mieszkaja razem i tylko jej dochód jest to dostanie 500 plus bez sadu:)
 
reklama
Ewcik nie widzę Twoich postow po zalogowaniu .;)
Ale weź się odczep bo naprawdę zal mi Cię.
Znowu próbujesz zablysnac ale Ci nie wychodzi.
Chciałam wytłumaczyć na.prosty chłopski rozum. Po drugie to,że kobieta walczy o jakieś pieniądze z Państwa to walczy o swoje-pracuje na to! Ty jej dajesz ? czy Panstwo ze swojej kieszeni? :D
To pieniądze podatników. Państwo nie ma swoich pieniędzy .Nalezy jej sie jak psu żarcie. Rozumiem kogos kto nie pracuje i pobiera i tylko patrzy zeby Mops dal rodzac kolejne dzieci itp -tego nie popieram.
Ale jesli ktos pracuje to w czym widzisz problem? Martw się o siebie.
Każdy orze jak może. Może taka zawistna jesteś bo Tobie się nic nie należy.Jak to mówią o 500 plus włóż 700 wyciagnij 500 :D
Bez odbioru.
 
Ewcik nie widzę Twoich postow po zalogowaniu .;)
Ale weź się odczep bo naprawdę zal mi Cię.
Znowu próbujesz zablysnac ale Ci nie wychodzi.
Chciałam wytłumaczyć na.prosty chłopski rozum. Po drugie to,że kobieta walczy o jakieś pieniądze z Państwa to walczy o swoje-pracuje na to! Ty jej dajesz ? czy Panstwo ze swojej kieszeni? :D
To pieniądze podatników. Państwo nie ma swoich pieniędzy .Nalezy jej sie jak psu żarcie. Rozumiem kogos kto nie pracuje i pobiera i tylko patrzy zeby Mops dal rodzac kolejne dzieci itp -tego nie popieram.
Ale jesli ktos pracuje to w czym widzisz problem? Martw się o siebie.
Każdy orze jak może. Może taka zawistna jesteś bo Tobie się nic nie należy.Jak to mówią o 500 plus włóż 700 wyciagnij 500 :D
Bez odbioru.

Należy sie temu kto faktycznie jest w kiepskiej sytuacji, a jest trochę takich osób. A nie temu kto kombinuje i jak to opisujesz orze jak moze. Nie znoszę oszukiwania i tak ja płacąc podatki, płace właśnie na to. I nie jestem zawistna bo nie są mi potrzebne pieniądze za wszelka cenę.
Olcia poczytaj sobie swoje posty i odpowiedzi to moze zobaczysz, ze jednak Ty jesteś powodem żalu większości osób.
 
Olcia, czy Ty masz jakiekolwiek pojęcie o zasadach przyznawania zasiłków socjalnych? Pytam szczerze ponieważ kolejny raz czytam Twoje posty na ten temat i mam wrażenie, że interpretujesz to co jest w necie napisane i doradzasz. Poza tym, to nie ma się co kłócić.
Wg polskiego prawa, i jest tak od wielu, wielu lat, samotny rodzic to osoba której dziecka drugi rodzic:
-nie żyje
-jest nieznany
-jest osadzony w zakładzie karnym
-lub wniosek o alimenty został oddalony
I tego nie da się przeskoczyć w żaden sposób. Tylko w przypadku spełniania, którego z tych kryteriów można dostać dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, plus tam cała reszta, jeśli się należy.
A co do aktu urodzenia, to jeśli ojciec dziecko uznał, to wystarczy skrócony, ale jeśli ojciec jest nieznany, to musi być zupełny, ponieważ tylko w takim odpisie jest umieszczone dlaczego jest wpisane imię ojca a nazwisko matki, paragraf itp.
Ale tak czy inaczejpowtórzę się, należałoby by się przejść do odpowiedniego urzędu, który wypłaca te zasiłki i TAM wszystko wyjaśnią rzetelnie, dadzą spis potrzebnych dokumentów i wnioski do wypełnienia.
 
Do 500 plus i rodzinnego potrzebny jest odpis aktu urodzenia a to od 1tygodnia do 1 miesiąca jak wydają..
Tak, oczywiście! Pisałam o tym, że najpierw rejestracja wraz z rozwiązaniem kwestii ojcostwa.
Sama czekałam ponad 2 tygodnie na akt.

Ale tak czy inaczejpowtórzę się, należałoby by się przejść do odpowiedniego urzędu, który wypłaca te zasiłki i TAM wszystko wyjaśnią rzetelnie, dadzą spis potrzebnych dokumentów i wnioski do wypełnienia.
Popieram! Tam najlepiej rozeznają, w jakiej sytuacji jest dana osoba i co musi udokumentować. Bo jeden szczegół może kompletnie wywrócić sposób liczenia dochodu.

Jeśli pójdziesz na macierzyński to będzie brana pod uwagę wysokość Twojego zasiłku, nie dochody z któregoś tam roku.
Z tym macierzyńskim i PITem za rok bazowy to chyba sprawa nie jest całkiem jasna. Na stronie mojego MOPSu podają, że macierzyński jest uzyskaniem dochodu w dwóch przypadkach:
- uzyskanie (...) zasiłku macierzyńskiego, przysługując[ego] po utracie zatrudnienia
- uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Ale faktycznie ja w MOPSie składałam oświadczenie, że pobieram macierzyński od pracodawcy, u którego jestem już długo zatrudniona (pełny rok bazowy i dalej). Natomiast jestem niemal pewna, że w tej sytuacji wzięli dochody z PITu.
 
Tak, oczywiście! Pisałam o tym, że najpierw rejestracja wraz z rozwiązaniem kwestii ojcostwa.
Sama czekałam ponad 2 tygodnie na akt.


Popieram! Tam najlepiej rozeznają, w jakiej sytuacji jest dana osoba i co musi udokumentować. Bo jeden szczegół może kompletnie wywrócić sposób liczenia dochodu.


Z tym macierzyńskim i PITem za rok bazowy to chyba sprawa nie jest całkiem jasna. Na stronie mojego MOPSu podają, że macierzyński jest uzyskaniem dochodu w dwóch przypadkach:
- uzyskanie (...) zasiłku macierzyńskiego, przysługując[ego] po utracie zatrudnienia
- uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Ale faktycznie ja w MOPSie składałam oświadczenie, że pobieram macierzyński od pracodawcy, u którego jestem już długo zatrudniona (pełny rok bazowy i dalej). Natomiast jestem niemal pewna, że w tej sytuacji wzięli dochody z PITu.
Jesli umowa nie wygasla zarobki biora z Pitu jesli umowy juz nie ma liczy się sam macierzynski jesli o to chodzi hehe:)
 
Jesli umowa nie wygasla zarobki biora z Pitu jesli umowy juz nie ma liczy się sam macierzynski jesli o to chodzi hehe:)
Tak, oczywiście! Pisałam o tym, że najpierw rejestracja wraz z rozwiązaniem kwestii ojcostwa.
Sama czekałam ponad 2 tygodnie na akt.


Popieram! Tam najlepiej rozeznają, w jakiej sytuacji jest dana osoba i co musi udokumentować. Bo jeden szczegół może kompletnie wywrócić sposób liczenia dochodu.


Z tym macierzyńskim i PITem za rok bazowy to chyba sprawa nie jest całkiem jasna. Na stronie mojego MOPSu podają, że macierzyński jest uzyskaniem dochodu w dwóch przypadkach:
- uzyskanie (...) zasiłku macierzyńskiego, przysługując[ego] po utracie zatrudnienia
- uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Ale faktycznie ja w MOPSie składałam oświadczenie, że pobieram macierzyński od pracodawcy, u którego jestem już długo zatrudniona (pełny rok bazowy i dalej). Natomiast jestem niemal pewna, że w tej sytuacji wzięli dochody z PITu.
Zawsze można udać się do skarbówki żeby dali papiery do zasiłków wtedy nie trzeba do Mopsu iść z PITEM tylko tym zaświadczeniem ze skarbowego.
 
Chciałabym się podpiąć pod pytanie autorki postu i dopytać,czy wiecie może ile się czeka na wypłaty becikowego, 500 + i kosiniakowego po złożeniu wniosku ? Na wypłatę 500 + czekałam ostatnio aż 3 miesiące - dostałam oczywiście z wyrównaniem,ale jest to sporo czasu jak by nie było.
Jak urodzę np. na koniec sierpnia i złożę papiery na początku września,to ile w praktyce będę czekać ?
 
Chciałabym się podpiąć pod pytanie autorki postu i dopytać,czy wiecie może ile się czeka na wypłaty becikowego, 500 + i kosiniakowego po złożeniu wniosku ? Na wypłatę 500 + czekałam ostatnio aż 3 miesiące - dostałam oczywiście z wyrównaniem,ale jest to sporo czasu jak by nie było.
Jak urodzę np. na koniec sierpnia i złożę papiery na początku września,to ile w praktyce będę czekać ?
Wszystko zależy od tego jak dany urząd wypłacający zasiłki ma rozłożony budżet. Becikowe miałam pięć lat temu co prawda, ale wypłacone było po tygodniu od złożenia wniosku. Z kolei w zeszłym roku składałam wnioski na początku września (500+ etc) i tak na prawdę czekaliśmy do grudnia na pieniądze.
 
reklama
WITAM :) Udałam się dzisiaj do swojego MOPSu jak radzily niektore panie. Dowiedzialam sie ze od nich nalezy mi sie rodzinne, 500+ i jednorazowo becikowe. Dostalam trzy druki do wypelnienia:
-wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytulem urodzenia sie dziecka
- wniosek o ustalenie prawa do zasilku rodzinnego oraz dodatkow do zasilku rodzinnego
-wniosek o ustalenie prawa do swiadczenia wychowawczego (za bardzo nie wiem czy to jest do urlopu czy do 500+ bo pani w mopsie powiedziala ze od nich moge dostac trzy pomoce, a o urlop macierzynski to juz musze starac sie u szefa)
I wszystko po porodzie, poniewaz jest potrzebny akt urodzenia dzieciątka
 
Do góry