reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Test Nifty

wronska-marta

Początkująca w BB
Dołączył(a)
27 Październik 2022
Postów
15
Dziewczyny czy jest tutaj któraś z Was której wynik Nifty wyszedł źle, duże ryzyko T:21. A amniopunkcja wyszła prawidłowo?
Proszę o odpowiedź
 
reklama
Kiedyś (2020/2021) w czeluściach internetu bylo forum dotyczące nifty (kilkaset stron). Tam były różne historie i te z happy endem i bez. Potem nie wiedzieć czemu zostało skasowane, ale pojawiła się "reaktywacja". Nie wiem czy te forum jeszcze istnieje, ale warto szukać odpowiedzi poza forum na którym jesteśmy.
 
Przy takim wyniku konieczne jest wykonanie amniopunkcji która jest 100% pewna bo związana z pobraniem materiału od płodu. Nifty to badanie które nigdy nie daje 100% pewności określa tylko prawdopodobieństwo. Czy jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka? Tak. Z twoje ryzyka wynika że 1 kobieta z takim wynikiem jak Twój na 21 badanych o takich samych wartościach rodzi dziecko chore. Czyli 20 rodzi się zdrowych.
 
Dziewczyna nie napisala ze wynik to 1:21 tylko chodzi jej o T:21 czyli trisomie.
Najlepiej czekac na wynik amnio bo historie sa rozne, i te szczesliwie zakonczone i te ktore niestety wynik nifty sie nie mylił. Zycze duzo cierpliwosci i nadzieji, ta umiera ostatnia. Powodzenia
 
Dziewczyny czy jest tutaj któraś z Was której wynik Nifty wyszedł źle, duże ryzyko T:21. A amniopunkcja wyszła prawidłowo?
Proszę o odpowiedź
Zobacz w walidacji badania jaki jest odsetek wyników fałszywie pozytywnych.
Teraz robiłam inny NIPT gdzie ten odsetek w grupie badawczej wyniósł 1/500 - tak może być przy znikającym bliźniaku, mozaice itp.
Prawdopodobieństwo że nifty nie potwierdzi się w amnio istnieje ale statystycznie jest na to mała, mniejsza niż 1% szansa (wg badań).
 
Ale amnio jest pewniejsze od nifty. Więc czemu masz mieć nadzieję minimalną? Nifty nie dało Ci wyniku 1:1, tylko 1:21, czyli na 21 kobiet z takim wynikiem 1 urodzi chore dziecko. Skoro amnio wyszło dobrze, to możesz być spokojna.
Dziewczyny, nie wprowadzajcie w błąd. Pomijajac że to chodzi o t21 a nie 1:21 to wyników nifty NIE czyta się jako statystyki. Wiele NIPTów na wynikach zreszta informuje że mimo zapisów 1:20 itp kazdy wynik powyżej 1% traktuje się jako duże ryzyko. Zapisy zależne są od ilości dna, liczby powtórzeń dodatkowych chromosomów w badaniu itp ale NIE czyta się tego jako statystyki.
 
Zobacz w walidacji badania jaki jest odsetek wyników fałszywie pozytywnych.
Teraz robiłam inny NIPT gdzie ten odsetek w grupie badawczej wyniósł 1/500 - tak może być przy znikającym bliźniaku, mozaice itp.
Prawdopodobieństwo że nifty nie potwierdzi się w amnio istnieje ale statystycznie jest na to mała, mniejsza niż 1% szansa (wg badań).
Walidacja badań jak czytałam na niezależnej stronie jest trochę nieaktualna. Podobno są tą badania przeprowadzone kilka lat temu. Czytałam że metoda badania też się zmieniła a firma dalej posługuje się straszymi badaniami walidacyjnymi . Zasięgnęłam dużo informacji na temat tych badań i oczywiście jest ono wysoce skuteczne ale wydaje mi się że dużo kobiet które otrzymały wysokie ryzyko choroby która później została wykluczona w amnio nie zgłasza tego.
 
reklama
Walidacja badań jak czytałam na niezależnej stronie jest trochę nieaktualna. Podobno są tą badania przeprowadzone kilka lat temu. Czytałam że metoda badania też się zmieniła a firma dalej posługuje się straszymi badaniami walidacyjnymi . Zasięgnęłam dużo informacji na temat tych badań i oczywiście jest ono wysoce skuteczne ale wydaje mi się że dużo kobiet które otrzymały wysokie ryzyko choroby która później została wykluczona w amnio nie zgłasza tego.
Są i niezależne badania na ten temat. Odsetek wyników fałszywych jest podobny we wszystkich niptach - raz na kilkaset-tysiąc wyników.
 
Do góry