reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Test Nifty

Dziewczyna nie napisala ze wynik to 1:21 tylko chodzi jej o T:21 czyli trisomie.
Najlepiej czekac na wynik amnio bo historie sa rozne, i te szczesliwie zakonczone i te ktore niestety wynik nifty sie nie mylił. Zycze duzo cierpliwosci i nadzieji, ta umiera ostatnia. Powodzenia
Ona to tak napisała, że w sumie ciężko stwierdzić cokolwiek. Ja w pierwszym rzucie myślałam, że juz jest po amnio...
Zobacz w walidacji badania jaki jest odsetek wyników fałszywie pozytywnych.
Teraz robiłam inny NIPT gdzie ten odsetek w grupie badawczej wyniósł 1/500 - tak może być przy znikającym bliźniaku, mozaice itp.
Prawdopodobieństwo że nifty nie potwierdzi się w amnio istnieje ale statystycznie jest na to mała, mniejsza niż 1% szansa (wg badań).

Dziewczyny, nie wprowadzajcie w błąd. Pomijajac że to chodzi o t21 a nie 1:21 to wyników nifty NIE czyta się jako statystyki. Wiele NIPTów na wynikach zreszta informuje że mimo zapisów 1:20 itp kazdy wynik powyżej 1% traktuje się jako duże ryzyko. Zapisy zależne są od ilości dna, liczby powtórzeń dodatkowych chromosomów w badaniu itp ale NIE czyta się tego jako statystyki.
Nie. Bo możesz mieć wynik nipt 1:53837478. Więc dalej statystyka tylko dokładniejsza niż pappa. Nipt nie stwierdza na 100%, że jakaś choroba jest albo jej nie ma, pewność dają tylko badania inwazyjne. Możesz mieć wyższe ryzyko, niższe ryzyko, a i tak pewność da amniopunkcja.
 
reklama
Ona to tak napisała, że w sumie ciężko stwierdzić cokolwiek. Ja w pierwszym rzucie myślałam, że juz jest po amnio...



Nie. Bo możesz mieć wynik nipt 1:53837478. Więc dalej statystyka tylko dokładniejsza niż pappa. Nipt nie stwierdza na 100%, że jakaś choroba jest albo jej nie ma, pewność dają tylko badania inwazyjne. Możesz mieć wyższe ryzyko, niższe ryzyko, a i tak pewność da amniopunkcja.
Oczywiście NIPT może się mylić w BARDZO małym odsetku badań. Dlatego potwierdza się go inwazyjnie.
Ale nie, tych wyników nie czyta się jako statystyki, czyta się je zgodnie z walidacją badania podaną przez producenta.
Np Harmony pisze pod wynikiem że KAŻDY wynik równy 1% i więcej to bardzo duże ryzyko - to nie jest tak, że 99% osób z takim wynikiem ma zdrowe dziecko. Wręcz przeciwnie .
Dlaczego piszą 1%, 5% a nie 100%? Bo jest to zależne od metodologii. Bo opiera się na tym ile DNA dziecka się pozyska, w ilu wyhodowanych parach znajdzie się nieszczęsna trójka.
To wpływa na to jak liczbowo podawany jest wynik.
 
Walidacja badań jak czytałam na niezależnej stronie jest trochę nieaktualna. Podobno są tą badania przeprowadzone kilka lat temu. Czytałam że metoda badania też się zmieniła a firma dalej posługuje się straszymi badaniami walidacyjnymi . Zasięgnęłam dużo informacji na temat tych badań i oczywiście jest ono wysoce skuteczne ale wydaje mi się że dużo kobiet które otrzymały wysokie ryzyko choroby która później została wykluczona w amnio nie zgłasza tego.
Mi genetyk powiedziała, że testy typu nipt są bardzo czułe. Badają w końcu frakcje dna dziecka. Jeśli ryzyko jest wysokie to niestety najczęściej potwierdza to amino. Czytałam jednak o sytuacji gdzie chore genetycznie było tylko łożysko a dziecko zdrowe - także zawsze jest szansa na cud ♥️
 
Ona to tak napisała, że w sumie ciężko stwierdzić cokolwiek. Ja w pierwszym rzucie myślałam, że juz jest po amnio...



Nie. Bo możesz mieć wynik nipt 1:53837478. Więc dalej statystyka tylko dokładniejsza niż pappa. Nipt nie stwierdza na 100%, że jakaś choroba jest albo jej nie ma, pewność dają tylko badania inwazyjne. Możesz mieć wyższe ryzyko, niższe ryzyko, a i tak pewność da amniopunkcja.
Jaka statystyka ?? Pappa to statystyka i wróżenie z fusów.. Testy nipt badają dna dziecka . Jestem po rozmowie z genetykiem i testy te mają 98-99% skuteczność w wykrywaniu trisomii i innych wad które obejmuje badanie. Prawda jest , że nawet w przypadku wysokiego ryzyka w testach nipt należy potwierdzić wszystko aminiopunkcją bo ona daje 100% pewność. Jest więc 1% możliwości pomylki.
 
Przy takim wyniku konieczne jest wykonanie amniopunkcji która jest 100% pewna bo związana z pobraniem materiału od płodu. Nifty to badanie które nigdy nie daje 100% pewności określa tylko prawdopodobieństwo. Czy jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka? Tak. Z twoje ryzyka wynika że 1 kobieta z takim wynikiem jak Twój na 21 badanych o takich samych wartościach rodzi dziecko chore. Czyli 20 rodzi się zdrowych.
To nie test na prawdopodobieństwo . Nifty bada dna dziecka
Dziewczyny, nie wprowadzajcie w błąd. Pomijajac że to chodzi o t21 a nie 1:21 to wyników nifty NIE czyta się jako statystyki. Wiele NIPTów na wynikach zreszta informuje że mimo zapisów 1:20 itp kazdy wynik powyżej 1% traktuje się jako duże ryzyko. Zapisy zależne są od ilości dna, liczby powtórzeń dodatkowych chromosomów w badaniu itp ale NIE czyta się tego jako statystyki.
Dokładnie. Mam wrażenie, że niektóre dziewczyny mylą testy nipt z paapa , który jest faktycznie wróżeniem z fusów i statystyka .
 
To nie test na prawdopodobieństwo . Nifty bada dna dziecka

Dokładnie. Mam wrażenie, że niektóre dziewczyny mylą testy nipt z paapa , który jest faktycznie wróżeniem z fusów i statystyka .
zgadza się. Materialem jest DNA płodowe ale wynik podawany jest też jako wartość ryzyka z określeniem prawdopodobienstwa.
 
To nie test na prawdopodobieństwo . Nifty bada dna dziecka

Dokładnie. Mam wrażenie, że niektóre dziewczyny mylą testy nipt z paapa , który jest faktycznie wróżeniem z fusów i statystyka .
a pappa to nie wróżenie z fusów. To ocena markerów konkretnych trisomi plus cech wad w badaniu USG płodu plus dane kliniczne pacjentki i na tej podstawie obliczane jest ryzyko. Czułość badania (jeśli USG zostało wykonane przez certyfikowanego ultrasonografiste) jest też bardzo wysoka choć nie 100%.
 
zgadza się. Materialem jest DNA płodowe ale wynik podawany jest też jako wartość ryzyka z określeniem prawdopodobienstwa.
Tak. Tylko czułość jest 99% - więc statystyka to trochę nieodpowiednie słowo. Jeśli wychodzi wysokie ryzyko to niestety - zwykle potwierdza to aminopunkcja. Jeśli jest niskie ryzyko - dziecko na 99% jest zdrowe ( w pappie to ruletka - mloda mama nosząc nawet chore dziecko może mieć niskie ryzyko względu na wiek ). Błędy w testach nipt zdarzają się wyjątkowo rzadko ( chyba tylko jeśli jest mała frakcja dna obecna we krwi dziecka , lub znikający bliźniak co posiadał wadę ) Paap w porównaniu z nim wypada słabiutko - u wielu kobiet no po 35rz już jest wysokie ryzyko ( mimo iż dziecko zdrowe). Mi gin kazał koniecznie wykonać nipt żebym mogła spać spokojnie, pappa tylko do oceny pracy łożyska.
 
To nie test na prawdopodobieństwo . Nifty bada dna dziecka

Dokładnie. Mam wrażenie, że niektóre dziewczyny mylą testy nipt z paapa , który jest faktycznie wróżeniem z fusów i statystyka .
Stara krowa ze mnie, ale ja robiłam tylko nifty chociaż w planach miałam jedno i drugie. Wyniki nifty przyszły po 3-4 dniach (szok) przed wizytą u lekarza, ale nawet lekarka powiedziała, że można pappę sobie darować, bo i tak u mnie wyszłaby "źle" (na to składały się różne czynniki nie tylko wiek) ale to już będzie moja decyzja biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. To był mój świadomy wybór, ale oszczędziłam sobie parę nieprzespanych nocy.
 
reklama
a pappa to nie wróżenie z fusów. To ocena markerów konkretnych trisomi plus cech wad w badaniu USG płodu plus dane kliniczne pacjentki i na tej podstawie obliczane jest ryzyko. Czułość badania (jeśli USG zostało wykonane przez certyfikowanego ultrasonografiste) jest też bardzo wysoka choć nie 100%.
Nie zgodzę się. Znam multum kobiet które przeżywały koszmar bo pappa pokazał wysokie ryzyko a dziecko było zdrowe. Na wyniki miały wpływ nawet leki 🙈 Nipt i pozytywny wynik przywracał im dopiero spokój...i faktycznie dzieci rodziły się zdrowe . Ja szczerze miałam nie robić pappa- gin mi kazał robić przez wzgląd na inne markery ( łożyskowe itp). Do oceny ryzyka trisomii polecił mi tylko nipt. USG zgadzam się - bardzo istotne - biochemia jednak dla mnie wrozenie z fusów. U większości starszych kobiet papp na dzień dobry szykuje wysokie ryzyko trisomii 😉
 
Ostatnia edycja:
Do góry