reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Test Panorama

Sekawka

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
11 Grudzień 2020
Postów
50
Cześć Dziewczyny,
To mój pierwszy post na forum, chociaz znam je i czytam od dawna:).
Jestem obecnie w drugiej ciazy, a po fatalnym wyniku testu Pappa moja ginekolog zleciła mi wykonanie testu Panorama Panel-dzisiaj oddałam krew. Czy któraś z Was moze podzielić sie doświadczeniem w związku z tym testem? Czas oczekiwania? Czy wyniki potwierdziły poprzednie podejrzenia?
Dodatkowo, proszę...wlejcie w moje, serducho troche dobrej energii, bo odkąd dostałam wyniki złej biochemii krwi (białko Pappa 0,202 MoM beta ok, USG tez, ale ryzyko ZD i Trisomii13 zwaliło mnie z nog) nie potrafie ogarnac rzeczywistości:(. Mam tyle mysli na minutę, ze mogłabym zrobić doktorat z badań prenatalnych;).
Ściskam wszystkie przyszłe mamy!!!
 
reklama
Ja miałam pappa 0,198 MoM, beta też złe, bo 0,324 MoM, a usg ok. Ryzyko trisomii 18 1:41, dla 13 też wysoko. Amniopunkcja wykluczyła wady, tak niskie pappa świadczyło źle o moim łożysku, miałam IUGR, synek urodził się maleńki i niedożywiony, ale zdrowy. Masę nadrobił i właśnie ząbkuje - jęczy nonstop 😊 🙈
Czy lekarz zapisał Ci acard? Jakie masz te ryzyka? Pamiętaj, to tylko matematyka...
 
Dzięki za odpowiedz:)
ZD 1:85, Trisomia 18 1:273, Trisomia 13....1:11. Mam 34 lata. USG super, bez odchyleń, byłam po nim spokojna, dlatego na takim luziku poleciałam zrobić Pappe.
Moja ginekolog nawet nie skomentowała, gdy (na podstawie wiedzy z różnych for, a jakże:)) zapytałam, czy czasem niskie pappa nie wskazuje na inne zaburzenia np hipotrofii płodu, albo łożysko...
Nie wspomnę juz o sposobie, w jaki ze mna rozmawiała-zero empatii, ale to chyba nie zaskakuje, na to trzeba byc gotowym.
Chodzi mi jeszcze po głowie konsultacja z innym lekarzem, chociaz boje sie, ze to z kolei podwoi niepewność, bo co lekarz, to inny punkt widzenia.
 
Na Twoim miejscu poszłabym do innego lekarza 🤷‍♀️ Mój lekarz był bardzo empatyczny, ja go wypytywałam o czarne scenariusze, a on mnie wziął za rękę i powiedział: "przecież wszystko może być dobrze". Do tej pory to pamiętam 😊 Poza tym naprawdę wszystko mi wytłumaczył, kazał brać acard i mierzyć ciśnienie, bo byłam też zagrożona preeklempsją. I tak się moja ciąża zakończyła - w 37 tc skończyłam brać acard i następnego dnia dostałam ciśnienia 165/100 i trafiłam na IP. Ze szpitala wyszłam po 9 dniach z synkiem, podleczonym na noworodkach. Ciąża została rozwiązana z powodu IUGR, w końcu rzucawki nie było.
Przy takich ryzykach powinnaś dostać skierowanie do genetyka i na amniopunkcję na NFZ. Ten test panorama to rozumiem płatny? Poza tym te wszystkie testy z krwi też pokazują tylko ryzyka. Jedyna pewna jest amniopunkcja - tam liczą wszystkie chromosomy.
A co do tych ryzyk, to Twój wiek je podbija, pewnie ryzyko podstawowe ZD miałaś i tak w okolicach 1:150 🤷‍♀️ Więc głowa do góry i napisz co dalej ❤️
 
Tak, Panorama płatna i to dość sporo, próbki lecą do Stanów. Moja lekarka ma chyba jakieś nowatorskie poglądy, bo stwierdziła, ze Panorama jest lepsza niż aminio-a ja wygłupiona.
Czy skierowanie na aminio moze wystawić tylko genetyk, czy „zwykły” ginekolog-położnik także?
PS. Zabkowanie i stękanie to pikus względem buntu dwulatka😄😄. To przed Tobą!😉
 
Tak, Panorama płatna i to dość sporo, próbki lecą do Stanów. Moja lekarka ma chyba jakieś nowatorskie poglądy, bo stwierdziła, ze Panorama jest lepsza niż aminio-a ja wygłupiona.
Czy skierowanie na aminio moze wystawić tylko genetyk, czy „zwykły” ginekolog-położnik także?
PS. Zabkowanie i stękanie to pikus względem buntu dwulatka😄😄. To przed Tobą!😉
Chyba tylko genetyk. Ja miałam ryzyko zd 1:214 (fatalna biochemia) i dwie panie genetyk stwierdziły, że robienie testów nieinwazyjnych nie da 100% pewności bo to nadal statystyka i namawiały na amnio (bo oprócz trisomii też wykrywa inne wady genetyczne). Dodatkowo zapłaciłam 2000 za badanie mikromacierzy przez co wynik był po 5 dniach a wyniki punkcji po 3 tygodniach.
 
Ja nie robiłam testu pappa bo sie naczytalam ze zbyt czesto wychodza zle wyniki od razu zrobiłam panorame, niecale dwa tygodnie czekalam ale to bylo przed pandemia. Wyszlow wszystko ok i od razu dowiedzialam sie jaka płec. Robilam ze wzgledu na wiek.
 
Na Twoim miejscu poszłabym do innego lekarza 🤷‍♀️ Mój lekarz był bardzo empatyczny, ja go wypytywałam o czarne scenariusze, a on mnie wziął za rękę i powiedział: "przecież wszystko może być dobrze". Do tej pory to pamiętam 😊 Poza tym naprawdę wszystko mi wytłumaczył, kazał brać acard i mierzyć ciśnienie, bo byłam też zagrożona preeklempsją. I tak się moja ciąża zakończyła - w 37 tc skończyłam brać acard i następnego dnia dostałam ciśnienia 165/100 i trafiłam na IP. Ze szpitala wyszłam po 9 dniach z synkiem, podleczonym na noworodkach. Ciąża została rozwiązana z powodu IUGR, w końcu rzucawki nie było.
Przy takich ryzykach powinnaś dostać skierowanie do genetyka i na amniopunkcję na NFZ. Ten test panorama to rozumiem płatny? Poza tym te wszystkie testy z krwi też pokazują tylko ryzyka. Jedyna pewna jest amniopunkcja - tam liczą wszystkie chromosomy.
A co do tych ryzyk, to Twój wiek je podbija, pewnie ryzyko podstawowe ZD miałaś i tak w okolicach 1:150 🤷‍♀️ Więc głowa do góry i napisz co dalej ❤️
Test Panorama odebrany, jest prawidłowy:). To chłopczyk:).Matko z córka...ile to nerwow. Nigdy więcej testu Pappa!!!
 
Minęło kilka miesiecy, urodziłam zdrowego kochanego chłopczyka. Test Pappa mylil sie. Dodatkowo poziom mojego białka Pappa wynikał z przepływów magicznych na granicy normy i synek urodził sie maleńki, bo 2600g. Ale ciaza donoszony, porod SN:).
Jesli jeszcze jakas zrozpaczona przyszła mama bedzie szukała pocieszenia po teście Pappa, niech poczyta ten wątek-moje wyniki były tragiczne, a finał? Piękny:). Trzymajcie sie!
 
reklama
Cześć mam 35lat, druga ciąża ,test pappa na ZD wyszedł 1:990. Będę umawiac się na panoramę, czy może któraś z was coś napisać z doświadczenia ? Miałyście podobne wyniki ?
 
Do góry