reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Test pappa. Potrzebuję Waszej porady.

Znalazłam. Dziewczyna miała ryzyko 1:35. Poczytaj. Może będzie Ci lżej:
Dziękuję 😘
 
reklama
Cześć dziewczyny. Dawno mnie tu nie było, ale jak dzieje się coś niepokojącego, to wiem, że można na Was liczyć. Otóż do rzeczy. Jestem w drugiej ciąży. Wszystko było super, do momentu nieszczęsnego testu pappa...
Badania w 12 tygodniu, wiek matki 32 lata
Z usg wszystkie parametry jak z książki: Crl 61mm, przezierność 2.00mm, wszelkie obrazy prawidłowe i widoczne. No i mamy test biochemiczny:
Wolne b-hcg 1991 Mom i Papp-a 0,486MoM. Ryzyko skorelowane trisomii 21 1: 160...
Wizytę u lekarza mam dziś po południu, ale chciałam prosić żebyście podzieliły się ze mną swoimi doświadczeniami. W każdej gorszej chwili byłyście jak plasterna ranę.
Odpowiedz sobie na pytanie co chcesz zrobić jeśli ZD (lub inna wada) by się potwierdził - tak naprawdę to pytanie powie Ci jakie badania powinnaś zrobić.
Jeśli wpłynie to na losy ciąży to przemysł i przeglądaj z lekarzem amnio. To w dzisiejszych czasach naprawdę bezpieczne badanie, ryzyko to już nie jeden procent a jeden promil (dokładnie 0,11%) wg współczesnej wiedzy.

Testy NIPT są genialne ale wg mnie w przypadku większego ryzyka / podejrzeń wady nie są wystarczające, badają wąski zakres wad, są doskonałym badaniem przesiewowym ale nie diagnostycznym.
 
Pewnie niska pappa zawyzyla ryzyko. Omow z lekarzem dalsza diagnostyke jesli zalezy Ci na wykkuczeniu wady ale rowniez kontroluj przebieg ciazy bo moze to byc znak ze cos sie bedzie dzialo, choc wcale nie musi. Przy pierwszej ciazy mialam niska pappe, synek malutki ale urodzony zdrowy, po terminie, bylo nadcisnienie przez wiekszosc ciazy. Przy drugiej pappa jeszcze nizsza, corka wzrostem i waga szla idealnie, brak nadcisnienia a przy porodzie stan przedrzucawkowy.
Oby w Twoim przypadku wszystko przebiegalo bezproblemowo z zdrowym bobaskiem na koncu:)
 
Hej, ja już po wizycie. Lekarz sugeruje wykonanie amniopunkcji. Cały czas biję się z myślami co zrobić. Powiedzcie mi, czy któraś z Was slyszała o przypadku prawidłowych paretrow i obecnej kości nosowej a jednak okazało się że dzieciątko miało zd?
 
Z danych statystycznych ok 1/3 dzieci z zespołem Downa na badaniach przesiewowych ma obecną kość nosową oraz ok 1/4 prawidłową wartość przezierności karkowej.
To są wciąż tylko statystyki.
 
Hej, ja już po wizycie. Lekarz sugeruje wykonanie amniopunkcji. Cały czas biję się z myślami co zrobić. Powiedzcie mi, czy któraś z Was slyszała o przypadku prawidłowych paretrow i obecnej kości nosowej a jednak okazało się że dzieciątko miało zd?
Oczywiście, że tak się zdarza. Po to robi się test podwójny - usg i badania biochemiczne, bo sam obraz usg nie jest miarodajny w diagnozowaniu ZD. 20% płodów z tą trisomią wygląda na USG „normalnie”. Więcej. Nawet przy usg i biochemii w normie to badanie ma czułość 95% To jest badanie przesiewowe. Nawet przy niskim ryzyku 1:1000000 jedna kobieta na milion urodzi dziecko z trisomią.
 
Oczywiście, że tak się zdarza. Po to robi się test podwójny - usg i badania biochemiczne, bo sam obraz usg nie jest miarodajny w diagnozowaniu ZD. 20% płodów z tą trisomią wygląda na USG „normalnie”. Więcej. Nawet przy usg i biochemii w normie to badanie ma czułość 95% To jest badanie przesiewowe. Nawet przy niskim ryzyku 1:1000000 jedna kobieta na milion urodzi dziecko z trisomią.
Coraz więcej pytań i mniej odpowiedzi. Dobrze, że jesteście, bo przecież Was jakoś raźniej. Musze to chyba przetrawić
 
Coraz więcej pytań i mniej odpowiedzi. Dobrze, że jesteście, bo przecież Was jakoś raźniej. Musze to chyba przetrawić
Poczytaj o teście podwójnym. Najwiecej stresu powoduje to, że kobiety nie do końca zdają sobie sprawę, o co chodzi w tym badaniu. To „podwyższone ryzyko” to wcale nie jest wysokie ryzyko. Amnio to bezpieczne badanie diagnostyczne, NIPT to nieinwazyjne badanie przesiewowe. Masz opcje dalszej diagnostyki.
 
Hej, ja już po wizycie. Lekarz sugeruje wykonanie amniopunkcji. Cały czas biję się z myślami co zrobić. Powiedzcie mi, czy któraś z Was slyszała o przypadku prawidłowych paretrow i obecnej kości nosowej a jednak okazało się że dzieciątko miało zd?
Tak, 20% dzieci z ZD wyglada na usg w 13 tygodniu jak zdrowe dzieci.
 
reklama
Do góry