reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Test PAPPA

saguaro

Fanka BB :)
Dołączył(a)
30 Wrzesień 2012
Postów
291
Miasto
Warszawa
Mamusie mam pytanie!
Czy jak w pierwszej ciąży robiłam test PAPPA (ten, który wykrywa m.in. zespół Downa) to w drugiej też muszę/ powinnam? Nie skończyłam jeszcze 35 lat, więc nie jest obowiązkowy dla mnie, ale czy coś się zmienia w drugiej ciąży?

Pozdrawiam.
 
reklama
A z jakiego powodu robiłaś za pierwszym razem test Pappa?
Test Pappa wykrywa nieprawidłowości dla tej konkretnej ciąży, tzn. jeśli wtedy wyszedł dobrze to to oznaczało tyle, że dziecko w tamtej ciąży było zdrowe.
Nie wiem z jakiego powodu robiłaś test więc trudno powiedzieć czy teraz będziesz musiała czy nie. To chyba powinien zasugerować lekarz wykonujący USG genetyczne.
 
Ten test nie wykrywa zespołu Downa! Wykonuje się go by obliczyć ryzyko wystąpienia zespołu Downa, z. Edwardsa i z. Patau w danej ciąży.
 
No tak,prawdopodobieństwo wystąpienia Downa i tych pozostałych zespołów. Robiłam, bo lekarza mnie namówił. Ale nie miałam żadnych wskazań do zrobienia. Tylko dobra wola :-)
 
To w takim razie jeśli nie będzie wskazań do zrobienia to tylko od Ciebie będzie zależało czy zrobisz czy nie. Mnie też lekarz namawiał i byłam uprzedzona przez koleżankę, że będzie to robił.
 
Test PAPPA dotyczy tzw. tu i teraz, a konkretnie ile kobiet w takim samym wieku jak Twój, na konkretnym etapie ciąży, z konkretną przeziernością karkową itd. może urodzić dziecko z zespołem Downa, Edwardsa bądź Patau. To jest tylko i wyłącznie statystyka i tak naprawdę od Ciebie zależy czy go wykonasz czy nie. Może on Cię uspokoić a może spowodować niepotrzebny stres. Niestety nie wykrywa on powyższych zespołów.
 
reklama
Tak, wiem, że nie wykrywa. Źle napisałam. Określa tylko prawdopodobieństwo. Pewnie będzie namawiał, ale tym razem sobie chyba daruję.
Dzięki za odpowiedzi :-)
 
Do góry