reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Toksoplazmoza w ciąży I trymestr

Ca.lina094

Aktywna w BB
Dołączył(a)
26 Październik 2020
Postów
93
Witam, proszę mamy w trakcie ciąży oraz mamy po porodzie o radę jak u was jest/było z toksoplazmoza w ciąży? Jakie konsekwencje miało to na płód (o ile miało)
W internecie piszą straszne rzeczy, łzy same Cisna się do oczu, aż strach o tym myśleć.
 
reklama
Wczoraj lekarz od chorób zakaźnych powiedział, że to przebyta już infekcja ale dla pewności każe powtórzyć wynik za 3 tygodnie, jeśli nic nie urośnie we wskaźnikach to znaczy ze to przeszłam kiedyś, jeśli urośnie to wtedy antybiotyk.
Antybiotyk - rovamycyna jest lekiem dla matki, w Polsce nie ma leków dla dziecka (są za granicą i nie są refundowane). Jeśli wyjdzie toksoplazmoza i nie dojdzie do poronienia, dziecko będzie się rozwijać, to po porodzie do 3 roku życia będziecie pod opieką różnych specjalistów. Jeśli awidność potwierdzi świeże zakażenie, będzie przysługiwać Ci amniopunkcja. W moim wypadku wszystko dobrze się skończyło. Tu masz moje wyniki (zakażenie w I trym., na początku ciąży). Nawet jeśli zakażenie jest świeże, to ryzyko zarażenia dziecka w I trymestrze wynosi 25% (większe ryzyko w ciąży późniejszej, ale wtedy też rzadziej występują wady)
 

Załączniki

  • Screenshot_2020-10-20 wyniki badań synevo- Allmed - Poczta o2.png
    Screenshot_2020-10-20 wyniki badań synevo- Allmed - Poczta o2.png
    22,2 KB · Wyświetleń: 2 060
reklama
Toxo jest groźna, gdybyś ją po raz pierwszy przebyła w ciąży. W Twojej sytuacji to bardzo mało prawdopodobne. A nie miałaś robionej toxo wcześniej? Może masz gdzieś stare wyniki, żeby popatrzeć na nie?
 
Przy pierwszej ciąży było wszystko w porządku, niecałe 5 lat temu.

Czyli miałaś wtedy przeciwciała, które świadczą o przebytej infekcji? IgG dodatnie i IgM ujemne? Powiedz o tym lekarzowi, bo wg mnie w takiej sytuacji nawet jeśli chorowałaś, to była to (teraz) infekcja wtórna. I ona nie jest (najczęściej) groźna dla dziecka. Ale ja nie jestem lekarzem.

 
Czyli miałaś wtedy przeciwciała, które świadczą o przebytej infekcji? IgG dodatnie i IgM ujemne? Powiedz o tym lekarzowi, bo wg mnie w takiej sytuacji nawet jeśli chorowałaś, to była to (teraz) infekcja wtórna. I ona nie jest (najczęściej) groźna dla dziecka. Ale ja nie jestem lekarzem.

wtedy obie wartości były ujemne.
 
reklama
IgG 60 IU/mL
wynik niereaktywny < 7,5
wynik wątpliwy 7,5 - 10,5
wynik reaktywny >= 10,5

IgM 1,4 S/CO
wynik niereaktywny < 0,8
wynik wątpliwy 0,8-1,0
wynik reaktywny >= 1,0

oba dodatnie
Awidnosci nie robiłam, dzis odebrałam wyniki
Ja dziś odebrałam wyniki jestem w 15tc i dopiero lekarz na ostatniej wizycie kazał zrobić badanie na toksoplazmozę. Wyniki igG 44,9 , igM 1,7. Jestem załamana , jutro wizyta dopiero o 16:30 :( jak u Pani się to potoczyło ?bo widze ze było to niecały miesiąc temu.
 
Do góry