reklama

Trzylatek i alfabet.

Temat na forum 'Przedszkolaki' rozpoczęty przez *martusia*, 17 Grudzień 2015.

 1. *martusia*

  *martusia* Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dzień dobry, ja z pytaniem o trzylatka i alfabet. mój Olo chodzi od września do przedszkola o ile nie jest chory ;). Panie w przedszkolu kiedyś mnie i męża niemal opiepszyły że uczymy młodego alfabetu - że to nie czas na litery, że w tym wieku jak pokaże jak robi kotek to jest sukces itp itd. No ja tak nie uważam ale to inna sprawa ;) Generalnie chodzi o to że młody sam chce się uczyć literek i cyferek, pokaże każdą literkę bezbłędnie i mówi np 'żet jak żaba'. Zaznaczam że sam chętnie układa puzzle z literką i przedmiotem na tą literę, ja i mąż tylko pomagamy czasem ale nic nie nakazujemy aby się uczył. Z cyframi troszkę gorzej ale też ogarnia początkowe cyfry...

  No i nie wiem. Ja absolutnie nie wymagam od niego by się uczył sam z siebie, jest mnóstwo innych zajęć. Czy to nie za dużo dla niego, nie za szybkie tempo? Czy dać mu spokój i niech się uczy skoro sam chce i sprawia mu to radość?

  Jak to jest u Waszych 3latków?
   
 2. malami137

  malami137

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jeśli syn sam przejawia zainteresowanie poznawaniem literek czy cyferek, nie należy go w tym ograniczać. Ważne jest jednak w tym wszystkim wspomaganie rozwoju analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej, które warunkują gotowość dziecka do uczenia się. Rozwój ten wspierają zabawy i ćwiczenia typu: odnajdywanie różnic między dwoma obrazkami, układanie puzzli, wyklaskiwanie przez osobę dorosłą rytmów i powtarzanie ich przez dziecko, dopasowywanie cieni itp. Jeśli rozwój dziecka jest odpowiednio stymulowany przez rodziców czy też przedszkole, to jak najbardziej nasza pociecha może już w wieku trzech lat rozpocząć przygodę z pisaniem i czytaniem. Oczywiście pod warunkiem, że jest to dla niej świetna zabawa a nie przymus. Nieżyjąca już dr Irena Majchrzak twierdziła, że nawet dwuletnie dziecko posiada znajomość strony fonetycznej wyrazów, bo przecież mówi, pomimo tego, że nie zna jeszcze liter, a więc posiada już pewne umiejętności do zapamiętywania alfabetu. Poglądy te opierała na swych doświadczeniach zdobytych w pracy z dziećmi. Na tej też podstawie stworzyła „Odimienną metodę nauki czytania”. Polecam bliższe zapoznanie się z zasadami tej metody, która pokazuje jak w naturalny sposób wprowadzić dziecko w świat liter. Bardzo dużo informacji na ten temat znajdzie Pani w sieci, ale również różne księgarnie internetowe posiadają w sprzedaży wymienioną wyżej publikację.
   
 3. reklama
 4. *martusia*

  *martusia* Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję pięknie za trop i jutro postaram się zgłębić. :)
   

Poleć forum