reklama

TSH na prezstrzeni ciąży

Temat na forum 'Potrzebuję porady' rozpoczęty przez Niesia_88, 13 Grudzień 2015.

 1. Niesia_88

  Niesia_88 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  1
  Cześć!

  Mam pytanie odnośnie poziomu TSH.
  W pierwszym trymestrze TSH wyszło mi nieco podwyższone - 2,65. Czekając na wizytę u endo (3 tygodnie) powtórzyłam TSH i dodatkowo zbadałam fT4. TSH wyszło mi wtedy 1,61, fT4 nie pamiętam ile, ale jak najbardziej w normie - potwierdziłam u swojego gina. Na wizycie pani endokrynolog stwierdziła, że podwyższony wynik TSH w pierwszym trymestrze (to chyba było około 10 tygodnia) musiał wynikać z szaleństwa hormonów w związku z młodą ciążą (fT4 nie miałam wtedy sprawdzanego). Nie zaleciła mi żadnych leków, jedynie robienie kontrolnych badań tak raz na miesiąc. Ostatnio powtórzyłam TSH i wyszło 2,15, czyli dosyć wysokie, ale nadal w normie (do 2,35 w II trymestrze). I teraz pytanie - odczekać z tydzień, powtórzyć badanie i zrobić dodatkowo fT4 czy może lecieć w trybie pilnym do endo?
   
 2. Megami

  Megami Bóg jest szaleńcem ;)

  Najlepsze odpowiedzi:
  11
  W ciąży hormony ciążowe to chyba raczej obniżają tsh? Hm.. Tsh jest słabo miarodajne. Ale pytanie czy pani dr w ogóle bierze pod uwagę pozostałe badania? ;) Jeśli będziesz chciała zrobić jednak komplet (tsh, ft3, ft4) to koniecznie z samego rana, na czczo i niedługo po wstaniu.
  W trybie pilnym to może nie, choć nie wiem jak się Twoja historia przedstawia, czy powinnaś pilnie.
  W ciąży tsh powinno być w okolicy 1, a ft3 i 4 na zbliżonym poziomie procentowym normy i co najmniej 50% .
   
 3. reklama
 4. Niesia_88

  Niesia_88 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  1
  No właśnie tak słyszałam, że TSH jest średnio miarodajne i lubi w ciąży "wariować". fT3 nie robiłam, zrobię w najbliższy czasie, ale fT4 za to za każdym razem miałam prawidłowe (ostatnie badanie 3 tygodnie temu).
   
 5. Megami

  Megami Bóg jest szaleńcem ;)

  Najlepsze odpowiedzi:
  11
  Wszystkie trzy badania najlepiej robić z jednej próbki krwi. Dorabiania osobno może nie być wiarygodne.
  Warto sprawdzić wszystkie te rzeczy, bo ft4 może być ok, a ft3 marne bo np. zaburzona przemiana z powodu niedoborów ect. i praca tarczycy nadal będzie kiepska.
  Tutaj można sobie przeliczyć wyniki.
  Ale nie ma co wróżyć. Jak endo jest dobry i nie widzi powodu do zmartwień to nic się nie martw :-) Chyba, że samopoczucie kiepskie to warto drążyć.
   

Poleć forum