reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ubezpieczenie dziecka a nazwisko ojca

Dołączył(a)
6 Marzec 2018
Postów
11
Hej, zadzwoniła dziś do mnie moja mama i oznajmiła, że jeśli moja córka po porodzie dostanie oficjalne nazwisko swojego taty ( nie jesteśmy małżeństwem) to będzie nieubezpieczona ( ja jestem zarejestrowana w PUP, ojciec małej aktualnie nie ma ubezpieczania w zus) , więc powinnam jej nadac moje nazwisko żebym miała możliwość korzystania z nfz. Szczerze mówiąc 1 słyszę, żeby nazwisko dziecka miało jakikolwiek wpływ na ubezpieczenie skoro to ja będę wpisana jaka matka itd, ale dla pewności pytam jak to było u was :) wiem, że do 6 mies teoretycznie dziecko nie musi mieć 'założonego' ubezpieczenia w zusie, ale skoro jestem zarejestrowana w up to chyba oni automatycznie na mnie jako matkę zarejestrują moje dziecko bez wpływu na nazwisko moje, narzeczonego czy sąsiada prawda?
 
reklama
Dziecko do 18 roku życia może korzystać z opieki zdrowotnej NFZ za darmo - niezależnie od tego czy je zgłosisz czy nie (ale to rodzice mogą mieć problemy przez brak zgłoszenia)
Nie będzie żadnych problemów ze zgłoszeniem w PUP urodzenia dziecka ze względu na nazwisko.
 
Dziecko ma darmową opiekę zdrowotną do 18 rż, bez względu na to, czy jest ubezpieczone czy nie. Nikt automatycznie dziecka nie zgłasza do ubezpieczenia, może to zrobić zarówno matka jak i ojciec. Nazwisko jest bez znaczenia, przecież dziecko może mieć inne niż matka i to nie znaczy że nie jest jej dzieckiem...
 
Ostatnia edycja:
Rozwiązanie
Do góry