reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ubezpieczenie dziecka

Dołączył(a)
7 Czerwiec 2019
Postów
14
Urodziłam synka jednak nie pracuje i mój partner też nie ja mam rentę rodzinną więc mam ubezpieczenie z racji tej renty w zusie.
Zbliżają się szczepienia i czy muszę przed szczepieniami ubezpieczyć dziecko w zusie? Czy gdzie indziej a może nie mam takiego obowiązku? Proszę o pomoc
 
reklama
Rozwiązanie
Osoby do 18 roku życia, mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy nie. Ustawa stanowi jednak, że podlegają one obowiązkowi ubezpieczenia, co oznacza, że muszą być do ubezpieczenia zgłoszone. Zgłoszenie dziecka lub dzieci do ubezpieczenia nie ma wpływu na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Najlepiej chyba podejść do zusu i się dowiedzieć.
No chyba że jesteś też zarejestrowana w pup (lub twój partner) to tam na pewno możecie zgłosić dziecko do ubezpieczenia. Tak czy inaczej według przepisów każde dziecko do 18roku życia jest uprawnione do opieki zdrowotnej. Jednak zgłoszenie dziecka i tak jest obowiązkowe
 
Ostatnia edycja:
Powinnaś zadbać także o swoje ubezpieczenie zdrowotne. Do 6 tygodni po porodzie przysługuje Ci opieka medyczna. Potem powinnaś albo zgłosić się do ubezpieczenia męża (co tutaj odpada), pójść do pracy (pewnie będzie ciężko) lub zgłosić się do Urzędu Pracy i zarejestrować jako bezrobotna i poprosić o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym z tego tytułu. Do tego ubezpieczenia możesz zgłosić wówczas także dziecko.

Ale to, że dziecko ma prawo do świadczeń nie oznacza, że można go nie zgłosić do ubezpieczenia. Ustawa mówi, że musi być do ubezpieczenia zgłoszone. Niedopełnienie tego obowiązku podlega karze grzywny.

Przychodnie nie robią problemu. Jednak status ewuś będzie pokazywał dziecko ze statusem DN - nie zgłoszony, uprawniony do świadczeń. NFZ dostanie wówczas informacje o braku zgłoszenia i może z tego tytułu wnieść o ukaranie.
 
Chyba nikt nie doczytał, że autorka pytania ma ubezpieczenie zdrowotne bo pobiera rentę rodzinną. Powinnaś udać się do ZUS-u i tam dopytać czy możesz dziecko dopisać do swojego ubezpieczenia czy nie.
 
hmm to ile lat ma autorka posta? Bo albo mniej niż 16 lub ma do 25 lat i studiuje.. Hmm... Faktycznie nie doczytałam :) Chyba że jeszcze inna podstawa pobierania tej renty jest.
W takim wypadku poszłabym do swojego oddziału ZUS i zapytała jaki wniosek należy wypełnić. Pobierając rentę podlega ona obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i do niego należy zgłosić dziecko (pewnie na druku ZCNA).
 
reklama
reklama
Do góry