reklama

ubezpieczenie KRUS a ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez mama MATIEGO, 19 Styczeń 2013.

1. mama MATIEGO

mama MATIEGO Szczęśliwa żona i mama :)

Witam
    Mam do Pani kilka pytań:
    1. Jak to jest w przypadku zajścia w ciążę gdy jest się ubezpieczonym w KRUS-ie?
    2. Czy również lekarz ginekolog może wypisać zwolnienie L4 i KRUS wypłaca pieniądze za takie zwolnienie?
    3. Jak wygląda sytuacja po porodzie tzn. co przysługuje? Urlop macierzyński? Zasiłek macierzyński?
    4.Rozumiem, że becikowe przysługuje normalnie?

Dodam jeszcze, że osoba będąca w ciąży nie pracuje (nie opłaca ZUS-u), a jedynie składki w KRUS-ie.
    Mieszka z rodzicami będącymi właścicielami gospodarstwa rolniczego, w którymi im pomaga razem z mężem.

Bardzo proszę o odpowiedzi
    Pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

???
    To zalezy od tego czy i jeśli tak to od kiedy osoba ta jest objęcta ubezpieczeniem chorobowym. W KRUS, by dostać zasiłek niezdolność musi trwać min. 30 dni.
    Urlop macierzynski przysługuje pracownikom (reguluje go kodeks pracy), zatem o urlopie nie ma mowy. Co do zasiłku - KRUS wypłąca jednorazowy zasiłek macierzyński.
    Tak.

3. reklama
  4. mama MATIEGO

Dziękuje za odpowiedz.

Osoba jest objęta ubezpieczeniem chorobowym i składki są opłacane już ponad 2 lata.
    Czyli jeżeli lekarz ginekolog wypisywał by zwolnienia przy każdej wizycie od 4 miesiąca do końca ciąży to KRUS będzie wypłacał pieniądze?
    Czy to jest jakaś konkretna kwota?

Jeszcze wyczytałam gdzieś ze zwolnienia muszą być konkretnie na 30 dni a nie np. 28 czy 29 (jeśli by tak wypadały wizyty), czy to prawda ze każde zwolnienie musi być na 30 dni?

5. mama MATIEGO

Jeszcze mam pytanie odnosnie tego fragmentu Pani odpowiedzi:

Czy to znaczy ze pierwsze dostarczone zwolnienie na okres 30 dni nie jest traktowane jako niezdolność i nie upoważnia do dostania pieniędzy?

Dopiero przy kolejnym zwolnieniu osoba uzyskuje status niezdolnej do pracy i do pobrania należnych pieniedzy?

6. aguska24mir

aguska24mir mama Pawełka :)

ja jestem na krusie i pierwsze zwolnienie miałm na 3 tyg i 2 tez na 3 tyg to wysłam je razem to było 43 dni niezdolnosci do pracy a terz po kazdej wizycie wysyłam co 3 tyg.

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 dni. Zasiłek przysługuje za każdy dzien niezdolności (od pierwszego dnia) ale tylko wtedy gdy niezdolnosć trwa dłużej niż 30 dni.

8. mama MATIEGO

Czyli spokojnie zwolnienie może być na mniej dni niż 30 dni, tak jak wypadają wizyty.

Czy to jest jakaś konkretna kwota zasiłku za dzień?

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

10 zł/dzień

10. reklama

Poleć forum