reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ubezpieczenie, zasiłek, urlop. Jak to jest?

misia12

Fanka BB :)
Dołączył(a)
3 Kwiecień 2015
Postów
3 032
Miasto
Warszawa
Mam pytania, wiem że już podobne były, ale chciałabym prosić o wypowiedź osób które się znają, a wiem że takie są na forum.
1. Niedługo rodzę tzn. na dniach :) jestem na L4 -płaci mi firma.
2. Umowę mam do końca lipca. Była to umowa o pracę, kolejna już na rok. Nie będzie przedłużona.
3. Czy Podanie o urlop łączony ,już taki 52tygodniowy wysyłam do firmy i oni po 31 lipca przekazują papiery do ZUS?
4. Czy wtedy, już od sierpnia, to jest zasiłek i czy w czasie jego trwania jestem ubezpieczona, czy musi mnie mąż zgłosić u siebie w pracy?
5. Co z dzieckiem? Gdzie się zgłasza do ubezpieczenia?
Bardzo proszę o odpowiedź lub link do jakiegoś źródła wiedzy.

Napisane na HTC Desire 820 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Miałam identyczną sytuację. Chętnie Ci podpowiem. Wniosek o zasiłek kierujesz do ZUS-u, musisz również napisać oświadczenie czy ojciec dziecka zamierza wykorzystać urlop ojcowski w terminie od... do... (20tyg. macierzyński, następnie 32tyg. ojcowski-jeśli potrzebujesz podeślę Ci treść mojego wniosku). W dniu narodzin Twojego dziecka pracodawca przyznaje Ci urlop macierzyński i za ten 1 dzień wypłaca, następnie rozliczasz się już z ZUS-em. Do dokumentów do ZUS-u musisz również dołączyć zaświadczenie ze szpitala i twój wypis (dostaniesz wychodząc ze szpitala) oraz akt urodzenia dziecka. Niestety ten musisz wysłać oryginalny lub zawieźć oryginał do ZUS-u, aby potwierdzili za zgodność z oryginałem. Również pracodawca może poświadczyć za zgodność z oryginałem, dlatego możesz poprosić, aby to pracodawca wysłał komplet dokumentów do ZUS-u, jako on również ma obowiązek dostarczyć ZUS-3. Ja skorzystałam z opcji przesłanie przez pracodawcę, ponieważ dostarczałam jeszcze inne dokumenty. Na wysłanie dokumentów do ZUS-u masz 21 dni.
Tak, jesteś ubezpieczona przez cały okres 52 tyg. natomiast dziecko musicie ubezpieczyć u męża - nie wiąrze się to z dodatkowymi obciążeniami. Dziecko zgłaszasz w ZUS-ie - jest specjalny formularz, który dostaniesz na miejscu.
 
O dziękuję za reakcje. A czy nie jest tak że skoro jeszcze miesiąc mam umowę o prace to wszystkie dokumenty kieruje do pracy, a oni w momencie rozwiązania umowy przekazują do ZUSu?

Napisane na HTC Desire 820 w aplikacji Forum BabyBoom
 
O dziękuję za reakcje. A czy nie jest tak że skoro jeszcze miesiąc mam umowę o prace to wszystkie dokumenty kieruje do pracy, a oni w momencie rozwiązania umowy przekazują do ZUSu?

Napisane na HTC Desire 820 w aplikacji Forum BabyBoom
Tak kierujesz do pracy, a po ustaniu umowy oni prześlą wszystkie dokumenty do ZUS
 
Rozumiem, że pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób. W tej sytuacji dostarczasz akt urodzenia dziecka do pracodawcy wraz z wnioskiem o urlop macierzyński/rodzicielski do niego. On dostarcza dokumenty do ZUS i do 31 lipca wypłaca Tobie świadczenia.
Następnie będziesz musiała złożyć pismo w ZUS, że "W związku z rozwiązaniem umowy o pracę w dniu 31 lipca 2017, proszę o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres 01.08.2017 - "do". I od tego czasu to ZUS będzie wypłacał Ci świadczenie.

Co do ubezpieczenia - lepiej by zgłosił Ciebie mąż.

Aby zgłosić dziecko do ubezpieczenia - musisz mieć jego PESEL. Także najlepiej to zrobić jak najszybciej po porodzie - tj. wysłać tatusia do urzędu stanu cywilnego (mąż będzie potrzebował Wasze dowody osobiste, akt ślubu - o ile został zawarty w innym USC). Aby odebrać PESEL będziecie musieli udać się do urzędu miasta/gminy - termin Wam zapewne wyznaczą w USC. Następnie dziecko zgłasza się do ubezpieczenia jednego z rodziców (oczywiście dziecko do 18r.ż. ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jednak jest to irytujące, gdy u wszystkich lekarzy widnieje DN).
 
Witch84 bardzo dziękuję za odpowiedź. Właśnie o to mi chodziło czy coś jeszcze muszę zrobić po złożeniu dokumentów do pracodawcy. Czyli żeby po wygaśnięciu umowy jednak mąż mnie zgłosił? Tu też nie wiedziałam czy do końca zasiłku trzeba, czy nie.

Napisane na HTC Desire 820 w aplikacji Forum BabyBoom
 
misia Teoretycznie nie trzeba zgłaszać się do ubezpieczenia męża - ale niewykluczone, że będą potem wysyłać Cię od lekarza do ZUS po potwierdzenie ubezpieczenia - choć zawsze możesz podpisać oświadczenie. W ZUSie od razu mówią, że lepiej się zgłosić do ubezpieczenia męża. Firmę męża to nic kosztuje - może 5 minut, by wypełnić formularz i wysłać do ZUS. A ty masz problem z głowy.
 
reklama
Do góry