reklama

ubezpieczenie zdrowotne przy nieregularnych przychodach z umowy zlecenia

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Melulu, 31 Październik 2011.

 1. Melulu

  Melulu TP 15.01.2009 r.

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Pani Ewelino, spotkałam się na innym forum z pytaniem, na które nie znam odpowiedzi i nie mogę przestać o tym myśleć. W jaki sposób wygląda ubezpieczenie zdrowotne kobiety zatrudnionej na umowę - zlecenie, w której wynagrodzenie określone jest prowizyjnie, w związku z czym zdarza się, że w pojedynczych miesiącach osoba ta nie otrzymuje żadnego przychodu, jeśli nie zrealizuje żadnej sprzedaży warunkującej otrzymanie wynagrodzenia? Umowa podpisana jest na rok, więc jak interpretować miesiące, kiedy nie jest odprowadzana żadna składka? Czy taka osoba traci wtedy prawo do świadczeń medycznych (jeśli np. przez dwa miesiące pod rząd nie uzyska przychodu i minie ustawowe 30 dni od ostatniej zapłaconej składki)? Jak w takiej sytuacji ewentualne zgłoszenie się do ubezpieczenia zdrowotnego u pracującego małżonka?
  Będę wdzięczna za pomoc lub przynajmniej wskazanie źródeł, gdzie mogłabym poszukać przepisów na taką nietypową sytuację. Pozdrawiam serdecznie.
   
 2. reklama
 3. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W mojej ocenie ubezpieczenie trwa cały rok, mimo miesięcy bez przychodu. Kobieta związana jest umowa, pracodawca za każdy mieisąc zobowiązany jest wystawić RMUA (może być zerowa).
   

Poleć forum