reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Ubezpieczenie

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Agnes_19_09, 27 Styczeń 2014.

 1. Agnes_19_09

  Agnes_19_09 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  Mam pytanie odnośnie ubezpieczenia dziecka. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim po ustaniu zatrunienia (urodziłam w październiku 2013, a umowa skończyła mi się z koncem grudnia 2013). W Zus powiedziano mi, że będąc na urlopie macierzyńskim nie mogę ubezpieczyć dziecka przy sobie. Dlaczego? Ojciec dziecka aktualnie nie pracuje i również nie ma możliwości ubezpieczenia przy sobie syna. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak się ma ustawowa bezpłatna opieka zdrowotna dzieci do 18 r.ż do obowiązku zgłaszania do ubrzpieczenia? Mi w ogóle powiedziano, że mogę iść do oddziału NFZ i bezpośrednio tam ubezpieczyć dziecko i opłacać mu składki zdrowotne. A dlaczego miałabym je opłacać skoro gdyby dziecko było zgłoszone przy mnie lub ojcu to dodatkowych składek nie trzeba by było płacić i jest bezpłatna opieka zdrowotna dla takich maleństw?

  Pozdrawiam.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  O własnie i tu jest problem. Pani nie jest na urlopie macierzyńskim. Pani jest bezrobotna i pobiera Pani zasiłek macierzyński. Urlop to uprawnienie pracowników, a Pani pracowniekiem już nie jest.

  j

  Jak wyżej. pani nie jest na urlopie, pobiera Pani jedynie zasiłek.

  A czy maż jest zarejestrowany w urzędzie pracy?

  Czym innym jest ustawowe prawo do bezpłatnego leczenia, a czym innym obowiazek zgłoszenia do ubezpieczenia.
  Owszem, moze Pani, ale są też inne możliwości. Stąd musiałabym wiedzieć czy ojciec dziecka mieszka z dzieckiem i czy jest zarejestrowany w UP.
   
 3. reklama
 4. Agnes_19_09

  Agnes_19_09 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuje za odpowiedź. Ojciec dziecka mieszka z nami, ale nie jesteśmy małżeństwem. W tym tygodniu zarejestrował się w PUP i ubezpieczył syna. Za to mi na portalu NFZ (ZIP) pokazała się od lutego informacja, że fundusz nie potwierdza prawa do świadczeń. Czy to możliwe, żeby matka na zasiłku macierzyńskim nie miała ubezpieczenia zdrowotnego? Nie mam już w sumie pracodawcy, który opłaca mi składki, ale byłam przekonana, że w takiej sytuacji pokrywa je budżet państwa. Pozdrawiam.
   
 5. Agnes_19_09

  Agnes_19_09 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Może komuś się przyda informacja, więc napiszę jak się moja sprawa rozwiązała. Otóż byłam dziś w ZUS i pani mi powiedziała, że mam ubezpieczenie, a u lekarza mam po prostu pisać za każdym razem oświadczenia, że jestem na zasiłku macierzyńskim... Nie wiem w takim razie po co te systemy kpmputerowe skoro wywala pacjenta na czerwono nawet jak ma prawo do świadczeń, ale to już nie moja rzecz. Grunt, że ubezpieczenie jest, a to, że stos papierów się produkuje przy okazji każdej wizyty u lekarza to już trudno :)
   
 6. milenka922

  milenka922 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  hej widze wątek dość dawno dodany ale mam pytanie
  moj partner ubezpieczyl mnmie nie dawno
  w umowie jest napisana karecja na leczenie 1 miesiac czy to znaczy ze miesiac od ubezpieczenia bede dopiero ubezpieczona ? czy chodzi raczej o zaplate jakis swiadczen bo nie rozumiem
   

Poleć forum