reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umiem coraz więcej, czyli co potrafią nasze Maluszki.

miotlica

Fanka BB :)
Dołączył(a)
18 Lipiec 2008
Postów
1 506
Dziewczyny, zakładam wątek, który mam nadzieję będzie fajnym miejscem na chwalenie się tym, czego nasze dzieci już się nauczyły :-) Będzie można też podzielić się wątpliwościami i wymienić się doświadczeniami co do tego, w jakim tempie nasze maluszki nabywają nowe umiejętności.
 
reklama
Rozpocznę pierwsza: Hubert dziś ma trzy miesiące i trzy tygodnie.
Potrafi:
- obserwować swoje rączki, bawić się nimi, pchać je buzi
- wyciągać łapki do zabawek, dotykać je, trzymać włożoną do rączki grzechotkę
- coraz częściej i sprawniej chwyta zabawki - wówczas przygląda się im i próbuje wkładać do buzi
- uśmiecha się, piszczy z radości
- leżąc na brzuszku na płaskiej powierzchni unosi główkę, ale niezbyt pewnie podpiera się na rączkach - generalnie nie lubi tej pozycji
- na ukośnej powierzchni podciąga się do siadu
-dość pewnie trzyma głowę noszony w pozycji pionowej lub trzymany na kolanach w pozycji "siedzącej"

A jak to jest u Was?
 
Rafał ma 2 miesiące 3 tygodnie
- składa razem rączki, wkłada je do buzi
- wyciąga rączki w stronę zabawek, czasem udaje mu się coś chwycić - wtedy usiłuje to posmakować (na macie)
- włożoną w rączkę zabawkę potrafi utrzymać, macha nią - bezwiednie
- czasami przekręci się z pleców na bok (do cyca - nie ma to jak silna motywacja :-D) i odwrotnie
- śmieje się całą buzią i piszczy z radości, czasem wydaje z siebie nie określone krzyknięcie :confused:
- zagaduje z innymi, do zabawek gada całym sobą
- potrafi nieźle zaprotestować przeciwko czemuś (krzyk protestu)
- na brzuszku potrafi podnieść głowę, aczkolwiek robi to leniwie, z oporami, rzadko - potem krzyk, złość, lament, na koniec rezygnacja i... spanie;
na rękach też raczej chwiejny
- na brzuszku mamy podnosi się chętniej
- w pionie trzyma głowę sztywno, rozgląda się ciekawie
- przy podciąganiu do siadu współpracuje raczej sporadycznie (czytałam, że to się powinno ćwiczyć dopiero po 4. miesiącu)

PS. Ja bym tu zostawiła same umiejętności, a dyskutowała na głównym - byłoby przejrzyściej ;-) bo też już o takim wątku myślałam
 
Ostatnia edycja:
swietny watek :) dzieki takim mamy ktore maja watpliwosci co do prawidlowego rozwoju moga zobaczyc jaka kazde dziecko indywidualnie sie rozwija !

Maksio umie :
-sztywno trzymac glowke bez podporu ok minuty jak jest na rekach w pozycji pionowej
-dzwigac glowke jak lezy na brzuszku ale bardzo sie meczy
-trzymac wsadzona do reki zabawke np grzechotke i machac nia
-wkladac raczki do buzi jak jest w pozycji na brzuszku
-podciagac mocno kolanka do brzuszka i obserwowac swoje stopy
-smiac sie na glos
-skladac samogloski typu: ga, ma , łi, uł, ol, ne , hii itp
- uwaznie sluchac i odpowiadac po swojemu :D
-reagowac poprawnie na moje prosby :D
 
Kubus ma 2 miesiace i 2 tygodnie:

- wklada raczki do buzi
-trzyma zabawki w reku
-podnosi glowke do gory z pozycji brzuszkowej
-gada jak najety:-)
-w pozycji pionowej trzyma sztywno glowke
 
-dość pewnie trzyma głowę noszony w pozycji pionowej lub trzymany na kolanach w pozycji "siedzącej"

Edit: całkowicie sztywno i pewnie trzyma głowę - dziś noszony w pozycji pionowej i trzymany na kolanach, ani na chwilę nie oparł główki, rozgląda się ciekawie na wszystkie strony.

No i oczywiście nie napisałam o gaworzeniu: gada z wszystkimi i ze wszystkim, różne dźwięki wychodzą, najczęściej klasyczne a guu, a giii, ale i samogłoski i inne "heh", itd.

Potrafi też wygiąć usteczka we wzorcową podkówkę gdy nie spodoba mu się nowo widziana osoba.

No i dochodzi jeszcze denerwująca matkę (czyli mnie) umiejętność obślinienia się całkowitego:-)

P.S. Ja bym wolała tutaj podyskutować również, a nie tylko wymieniać umiejętności, tzn., gdyby która z nas miała jakieś wątpliwości, itd to można by tutaj. Ale oczywiście niech zdecyduje większość.
 
Luiza ma 3 miesiace i 1 tydzien

- w pozycji pionowej sztywno trzyma glowe
- sklada razem raczki i pcha je do buzi, ubolewa ze sie na raz nie mieszcza ;)
- umie trzymac zabawke i nia machac we wszystkie strony
- wszystko co chwyci wklada do buzi, jak sie nie miesci to sie irytuje
- potrafi wyciagnac smoczek z buzi i go trzymac w raczce
- leżąc na brzuszku podnosi glowe i rozglada sie na boki
- raz guga, a raz bardzo glosno krzyczy :)
- czasami sie glosno zasmieje, glownie do dziadka
 
Ostatnia edycja:
3 miesiące 1 dzien umiemy:

- gadamy i śmiejemy sie wyjatkowo duzo - mam wrazenie ze pelnymni zdaniami :)
- skaldamy raczki i wkladamy je do buzi
- jak lezy w wozku albo w kolysce to wyciaga raczki do krowki z tiny love i swojej owieczki lapie za jej wystajace elementy
- głowa sztywno w pozycji pionowej przez dluzsza chwile,
- na brzuszku nie lubimy i dzwigamy glowe tylko jak sie zdenerujemy bardzo i podnosimy ze zlosci
- male i lekkie elementy trzymamy w raczce - najlepiej pasuje nam smoczek
 
bardzo dobry pomysł
w koncu na głownym nie bedzie "tylko" o dzieciach

Hanul mniej śpi wiecej czuwa
no i skonczyło sie dobre
po prostu jak nie spi to sie nudzi i wrzaskun na całego
i trzeba zagadywac, pokazywac, mowic , robic minki
i tak by mogła na okragło ...

...........
 
reklama
Kindzia - no tak, naszym maluszkom reguluje się system dzienny:-) U nas trzy drzemki w zasadzie mogę je przewidzieć z dokłądnoscią do pół godziny: pobudka jest ok. 6.30 rano, po czym pierwsza drzemka ok. 8.30, druga 12.00 i trzecia 16.30.
 
Do góry