reklama

umow na czas określony, a ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez mitemil, 28 Marzec 2010.

1. mitemil

mitemil spełniona żona i mama

Witam!!

Z dniem 31 grudnia 2010 roku kończy mi się umowa o pracę (cały etat). Czy jeżeli pracoawca nie przedłużyłby mi umowy, a ja zaszłabym w ciążę przed wygaśnięciem umowy, pracodawca mimo to jest zobowiązany przedłużyć mi umowę do dnia porodu??

Pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Umowa o pracę zawarta na czas określony przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Jesli zatem w dniu 31 grudnia 2010 Pani ciąża byłaby starsza niż 3 miesiące, mogłyby zajść dwie sytuacje:
    1. umowa ulegnie przedłużeniu z mocy prawa. Wtedy w dniu porodu porodu traci Pani status osoby zatrudnionej. Nie przysługuje Pani urlop macierzyński, przysługuje natomiast zasiłek macierzyński.
    2. pracodawca moze z własnej woli przedłużyć Pani umowę na dowolny okres (dłuższy niż do dnia porodu) lub zawrzeć umowę na czas nieoznaczony.

Jesli w dniu 31.12.2010 będzie Pani w ciąży młodszej niż 3 miesiące Pani umowa nie ulegnie przedłużeniu samoistnie, pracodawca moze jednak podpisać z Panią kolejną umowę.

Ostatnia edycja: 29 Marzec 2010
  3. reklama
  4. mitemil

mitemil spełniona żona i mama

Dziękuje bardzo za szybką i jasną odpowiedź :-)

Poleć forum