reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa do dnia porodu a L4 i urlop macierzyński

Dołączył(a)
25 Styczeń 2012
Postów
1
Witam wszystkich serdecznie.

Jestem w ciąży - rozwiązanie w czerwcu.

Niestety mam umowę na czas określony do końca stycznia. Już zostałam poinformowana że będzie przedłużona do dnia porodu.

W związku z tym mam następujące pytania:

1. Czy będę mogła przedłużyć urlop macierzyńki (zasiłek macierzyński) o dodatkowe 4 tygodnie? Jeśli tak to gdzie mam złożyć wniosek - do Zusu?

2. Czy po zakończeniu macierzyńskiego będę mogła iść na zwolnienie lekarkskie a dokładnie zasiłek chorobowy? (przypominam że umowę będę miała tylko do dnia porodu). Wiem że osoby którym skończyła się umowa mogą w ciągu 14 dniu złożyć zwolnienie lekarskie L4 dzięki któremu mogą przez max. 182 dni pobierać zasiłek chorobowy. A co w moim przypadku - też będę mogła złożyć L4 do Zus o zasiłek chorobowy po macierzyńskim?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 
reklama
Jestem w ciąży - rozwiązanie w czerwcu.

Niestety mam umowę na czas określony do końca stycznia. Już zostałam poinformowana że będzie przedłużona do dnia porodu.
Niezaleznie od woli pracodawcy tak właśnie by było z mocy prawa.
W związku z tym mam następujące pytania:

1. Czy będę mogła przedłużyć urlop macierzyńki (zasiłek macierzyński) o dodatkowe 4 tygodnie? Jeśli tak to gdzie mam złożyć wniosek - do Zusu?
Tak. Wniosek składa Pani w ZUS.

2. Czy po zakończeniu macierzyńskiego będę mogła iść na zwolnienie lekarkskie a dokładnie zasiłek chorobowy? (przypominam że umowę będę miała tylko do dnia porodu). Wiem że osoby którym skończyła się umowa mogą w ciągu 14 dniu złożyć zwolnienie lekarskie L4 dzięki któremu mogą przez max. 182 dni pobierać zasiłek chorobowy. A co w moim przypadku - też będę mogła złożyć L4 do Zus o zasiłek chorobowy po macierzyńskim?
Nie. Od zasiłku macierzyńskiego nie odprowadza sie skłądki na ubezp zdrowotne i chorobowe.
 
Do góry