reklama
Forum BabyBoom.pl

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

• O tym, czym jest kangurowanie? Dlaczego jest ważne zarówno dla wcześniaków, jak i noworodków oraz niemowląt - rozmawiam z dr nauk o zdrowiu, położną i doradczynią laktacyjną Moniką Jodłowską. Czy wiesz, że masz prawo kangurować po porodzie? Dowiedz się więcej Obejrzyj film i włącz się do rozmowy:)

Opowiedz, jakie ty miałaś doświadczenia. Czy w szpitalu dostałaś maluszka do kangurowania? Dziękuję Ania Ślusarczyk (aniaslu)

Ostatnia okazja, żeby wziąć udział i wygrać Eco zestaw- butelkę na sok i ekologiczne woreczki na zakupy! Weź udział

I kończy się konkurs, gdzie można zdobyć Pampersy Nie przegap!

reklama

Umowa do dnia porodu a wysokość zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego

Rozwiązania
0
Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy w sytuacji gdy miałabym umowę o pracę przedłużoną do dnia porodu, to po porodzie przysługiwałby mi minimalny zasiłek macierzyński 1 000 zł, czy może średnia wynagrodzenia z okresu przepracowanego u Pracodawcy do dnia porodu (8 miesięcy)? Zarabiam 7 tys. złotych brutto. Byłoby to jakoś pomniejszone, z uwagi na to że to 8 nie 12 miesięcy, czy dostawałabym 7 tys brutto pomniejszone o jakieś składki i x0,08 gdybym zdecydowała się wykorzystać maksymalny czas zasiłku? Czy jednak byłoby to tzw. kosiniakowe 1 000 złotych? Któraś z Was była w podobnej sytuacji? Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedzi :)

Pozdrawiam
Mama w 1 trymestrze ciąży

reklama

kaylla

Fanka BB :)
Miasto
Poznań
Rozwiązania
3
Przysługuje ci zasiłek wyliczony na podstawie twojego wynagrodzenia. Jeżeli co miesiąc miałaś te 7 tysięcy brutto, nie miałaś żadnych premii czy kasy za nadgodziny, nie byłaś ostatnio na żadnym L4 to będziesz miała te 7 tysięcy pomniejszone o jakieś składki i podatek dochodowy i pomnożone przez 80% (jeśli zadeklarujesz rok urlopu).

blaidddrwg

Początkująca w BB
Rozwiązania
1
Przysługuje ci zasiłek wyliczony na podstawie twojego wynagrodzenia. Jeżeli co miesiąc miałaś te 7 tysięcy brutto, nie miałaś żadnych premii czy kasy za nadgodziny, nie byłaś ostatnio na żadnym L4 to będziesz miała te 7 tysięcy pomniejszone o jakieś składki i podatek dochodowy i pomnożone przez 80% (jeśli zadeklarujesz rok urlopu).
Nie będzie już zatrudniona, więc nie przysługuje jej zasiłek na podstawie wynagrodzenia. Tylko kosiniakowe 1000 zł.

kaylla

Miasto
Poznań
Rozwiązania
3
Nie będzie już zatrudniona, więc nie przysługuje jej zasiłek na podstawie wynagrodzenia. Tylko kosiniakowe 1000 zł.
Wydaje mi się, że się mylisz. Poniże przykłądowe zapisy z różnych stron internetowych.

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego - także wówczas, gdy w dniu porodu jednocześnie następuje rozwiązanie umowy o pracę (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Z dniem porodu przedłużona umowa automatycznie ulega rozwiązaniu, ale nie wpływa to na uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego. Co prawda kobieta traci status pracownika i w związku z tym urlop macierzyński (rodzicielski) już jej nie przysługuje, alezasiłek za te okresy owszem. Jest on wypłacany przez ZUS przez cały okres urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego, które przysługiwałyby pracownicy, gdyby pozostawała w stosunku pracy, tj. 20 plus 32 tygodni (przy urodzeniu jednego dziecka).

Rozwiązania
0
Dziękuję Wam za odpowiedzi. Byłam w ZUSie i wychodzi na to, że jest jeszcze inaczej. Po porodzie wypłacą mi średnią krajową :) Czyli nie ma tak dobrze, że otrzymywałabym np. 80% ze swoich 7 tys. brutto. No cóż, zobaczymy :)

AnnaOlga

Rozwiązania
0
Moja koleżanka była w podobnej sytuacji dostawał 1tys bo umowa się skończyła i była brana jako bezrobotna

ewelina_1989

Aktywna w BB
Rozwiązania
0
A jak to będzie w moim prasypadku, a mianowicie. Mialam umowę o pracę która miała się skończyć w czerwcu, ale zaszłam w ciążę i została ona przedłużona do dnia porodu z automatu. Ok teraz mam płacone 100% do porodu i co dalej jak urodze? Gdzie pójść jakie wnioski? Jakiś urlop macierzyński, zasiłek?

reklama

Natalia198777

Rozwiązania
0
Tez się zorientowałam bo 2lata temu gdybym nie poroniła byłabym w takiej sytuacji i ZUS odpowiedział mi , że należy mi się średnia z min roku lub z ilości przepracowanych mc jeżeli było to poniżej roku. Teraz gdybym zaszła była bym w identycznej sytuacji

Milmo

Rozwiązania
0
A jak to będzie w moim prasypadku, a mianowicie. Mialam umowę o pracę która miała się skończyć w czerwcu, ale zaszłam w ciążę i została ona przedłużona do dnia porodu z automatu. Ok teraz mam płacone 100% do porodu i co dalej jak urodze? Gdzie pójść jakie wnioski? Jakiś urlop macierzyński, zasiłek?
Będziesz miała wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS, będzie to średnia z ostatniego roku pracy. Jeśli chcesz przez rok na nim pozostać to możesz mieć albo najpierw 100% a potem 60%, albo na całość 80%. Jeśli chcesz 80% to musisz złożyć w miejscu pracy wniosek o udzielenie całości urlopu w wymiarze 52 tygodni i zaznaczyc, że chcesz otrzymywać 80%. Masz na to 21 dni po porodzie. Musisz też zanieść akt urodzenia dziecka. I tyle.

reklama

Nowe wątki

reklama

Konkursy i testy

Konkurs

Instakonkurs! Świętuj z Befado urodzinowy koniec wakacji!

Zgłoszenia przyjmujemy do 15/09/2019

Konkurs

Wygraj zestawy od Pampers! Konkurs fotograficzny - To już umiem!

Zgłoszenia przyjmujemy do 24/09/2019

Konkurs

Konkurs: Mój czas na sok, moja chwila na sok

Zgłoszenia przyjmujemy do 24/09/2019

Nowe pytania

Do góry