reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa do dnia porodu a wysokość zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego

kipotka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Sierpień 2019
Postów
247
Miasto
Warszawa
Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy w sytuacji gdy miałabym umowę o pracę przedłużoną do dnia porodu, to po porodzie przysługiwałby mi minimalny zasiłek macierzyński 1 000 zł, czy może średnia wynagrodzenia z okresu przepracowanego u Pracodawcy do dnia porodu (8 miesięcy)? Zarabiam 7 tys. złotych brutto. Byłoby to jakoś pomniejszone, z uwagi na to że to 8 nie 12 miesięcy, czy dostawałabym 7 tys brutto pomniejszone o jakieś składki i x0,08 gdybym zdecydowała się wykorzystać maksymalny czas zasiłku? Czy jednak byłoby to tzw. kosiniakowe 1 000 złotych? Któraś z Was była w podobnej sytuacji? Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedzi :)

Pozdrawiam
Mama w 1 trymestrze ciąży
 
reklama
Rozwiązanie
Wracając do mojej sytuacji, dostałam umowę na czas nieokreślony. Pracodawca jeszcze nie wie, że jestem w ciąży ale jestem już w II trymestrze i zamierzam o tym powiedzieć w przyszłym tygodniu. Zastanawiam się, czy to nie jest tak, że cofną mi tę umowę i z mocy prawa przedłużą do dnia porodu. Muszę otworzyć nowy wątek, ale jeśli ktoś wie jak jest na 100% w takiej sytuacji, to będę wdzięczna za odpowiedź.
Przysługuje ci zasiłek wyliczony na podstawie twojego wynagrodzenia. Jeżeli co miesiąc miałaś te 7 tysięcy brutto, nie miałaś żadnych premii czy kasy za nadgodziny, nie byłaś ostatnio na żadnym L4 to będziesz miała te 7 tysięcy pomniejszone o jakieś składki i podatek dochodowy i pomnożone przez 80% (jeśli zadeklarujesz rok urlopu).
 
Przysługuje ci zasiłek wyliczony na podstawie twojego wynagrodzenia. Jeżeli co miesiąc miałaś te 7 tysięcy brutto, nie miałaś żadnych premii czy kasy za nadgodziny, nie byłaś ostatnio na żadnym L4 to będziesz miała te 7 tysięcy pomniejszone o jakieś składki i podatek dochodowy i pomnożone przez 80% (jeśli zadeklarujesz rok urlopu).

Nie będzie już zatrudniona, więc nie przysługuje jej zasiłek na podstawie wynagrodzenia. Tylko kosiniakowe 1000 zł.
 
Nie będzie już zatrudniona, więc nie przysługuje jej zasiłek na podstawie wynagrodzenia. Tylko kosiniakowe 1000 zł.
Wydaje mi się, że się mylisz. Poniże przykłądowe zapisy z różnych stron internetowych.

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego - także wówczas, gdy w dniu porodu jednocześnie następuje rozwiązanie umowy o pracę (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Z dniem porodu przedłużona umowa automatycznie ulega rozwiązaniu, ale nie wpływa to na uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego. Co prawda kobieta traci status pracownika i w związku z tym urlop macierzyński (rodzicielski) już jej nie przysługuje, alezasiłek za te okresy owszem. Jest on wypłacany przez ZUS przez cały okres urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego, które przysługiwałyby pracownicy, gdyby pozostawała w stosunku pracy, tj. 20 plus 32 tygodni (przy urodzeniu jednego dziecka).
 
Dziękuję Wam za odpowiedzi. Byłam w ZUSie i wychodzi na to, że jest jeszcze inaczej. Po porodzie wypłacą mi średnią krajową :) Czyli nie ma tak dobrze, że otrzymywałabym np. 80% ze swoich 7 tys. brutto. No cóż, zobaczymy :)
 
A jak to będzie w moim prasypadku, a mianowicie. Mialam umowę o pracę która miała się skończyć w czerwcu, ale zaszłam w ciążę i została ona przedłużona do dnia porodu z automatu. Ok teraz mam płacone 100% do porodu i co dalej jak urodze? Gdzie pójść jakie wnioski? Jakiś urlop macierzyński, zasiłek?
 
Tez się zorientowałam bo 2lata temu gdybym nie poroniła byłabym w takiej sytuacji i ZUS odpowiedział mi , że należy mi się średnia z min roku lub z ilości przepracowanych mc jeżeli było to poniżej roku. Teraz gdybym zaszła była bym w identycznej sytuacji
 
reklama
A jak to będzie w moim prasypadku, a mianowicie. Mialam umowę o pracę która miała się skończyć w czerwcu, ale zaszłam w ciążę i została ona przedłużona do dnia porodu z automatu. Ok teraz mam płacone 100% do porodu i co dalej jak urodze? Gdzie pójść jakie wnioski? Jakiś urlop macierzyński, zasiłek?
Będziesz miała wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS, będzie to średnia z ostatniego roku pracy. Jeśli chcesz przez rok na nim pozostać to możesz mieć albo najpierw 100% a potem 60%, albo na całość 80%. Jeśli chcesz 80% to musisz złożyć w miejscu pracy wniosek o udzielenie całości urlopu w wymiarze 52 tygodni i zaznaczyc, że chcesz otrzymywać 80%. Masz na to 21 dni po porodzie. Musisz też zanieść akt urodzenia dziecka. I tyle.
 
reklama
Witam, a czy któraś z Pań orientuje sie moze, jak wygląda podstawa do zasiłku macierzyńskiego w przypadku kiedy umowa o prace zostala przedłużona do dnia porodu, wynagrodzenie bylo równe najniższej krajowej, a od nowego roku nastąpił by jej wzrost. Ponoć podstawa zasiłku nie moze byc niższa niż najniższa krajowa i kiedy nastepuje jej wzrost ( dla osob posiadających status pracownika ) to automatycznie wynagrodzenie z zasiłku rowniez sie zwieksza... a co jesli nie jest sie juz na umowie,poniewaz zostala rozwiązana z dniem porodu i nie posiada sie tego tytułu? Czy zasiłek rowniez sie zwieksza o daną kwote? Czy dla tych osob zostaje taki sam ? Moze ktoras z Was miala taki przypadek podczas tegorocznej podwyzki najniższej krajowej.
 
Do góry