reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa do dnia porodu a zasiłek macierzyński

Dołączył(a)
12 Listopad 2016
Postów
6
Witam szef przedłużył mi umowę do dnia porodu, jestem teraz na zwolnieniu lekarskim i płaci mi zus czy po urodzeniu dziecka będę mogła się starać o zasiłek macierzyński ?
 
reklama
Tak.

  • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - w przypadku zasiłku przysługującego za okres przed porodem,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo ich kopia potwierdzona przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem - w przypadku zasiłku przysługującego za okres od dnia porodu,
  • zaświadczenie pracodawcy o tym, czy wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze został złożony w terminie i na zasadach określonych w art.1791 Kodeksu pracy, tj. nie później niż 14 dni po porodzie - w celu ustalenia wysokości procentowej zasiłku macierzyńskiego.
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b - w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a- w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Możesz wziąść pół roku na 100% a drugie max pół na 60% lub od razu rok na 80%
 
Po zakonczeniu zasilku macierzynskiego mozesz poszukac pracy - pracodawca, ktory mial z Toba umowe do dnia porodu nie ma obowiazku Cie przyjmowac lub aby miec ubezpieczenie zarejestrowac sie w Urzedzie Pracy. Urlop wychowawczy Ci nie przysluguje
 
reklama
Do góry