reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

umowa do dnia porodu i co dalej...?

iwi3

Fanka BB :)
Dołączył(a)
18 Październik 2009
Postów
572
Miasto
Śląsk
Umowę mam przedłużoną do dnia porodu, czyli już na dniach się rozwiąże.
Wiem, że należy mi się zasiłek macierzyński.
Moje pytanie dotyczy jakie dokumenty i gdzie mam je złożyć, u pracodawcy czy w ZUSie?
Czy jest na to jakis okres czasu, licząc od daty porodu?
 
reklama
Dziś właśnie byłam w firmie zanosząc zwolnienie.
Pani w kadrach powiedziala, że potrzebuja zaswiadczenie o porodzie, by wystawic swiadectwo pracy, a o zasilek macieerzynski musze sie starac sama juz w ZUSie:baffled:
 
Jeżeli umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, do wypłaty zasiłku macierzyńskiego wymagane są: skrócony odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia płatnika składek na druku ZUS Z-3 dodatkowo świadectwo pracy lub inny dokument stwierdzający rodzaj zawartej umowy o pracę i datę jej rozwiązania. Dokumenty te do ZUS winien przekazać pracodawca. Pracownik może zrobić też sam.
 
Dziękuję bardzo za odpowiedź:-)
Czy jest na załatwienie w ZUSie jakiś określony czas od dnia porodu, np tydzień czy nic takiego nie istnieje?

Mam jeszcze jedno pytanie, w którym USC powinnam zgłosić dziecko?
Zamiar mam rodzić w innym mieście niż oboje mieszkamy z mężem?
 
Pani Ewelino

Wiem, że na tym forum to Pani jest autorytetem i ekspertem. jednak chciałabym coś dodac od siebie. ja tez mialam umowe do dnia porodu. potem mialam wyplacany zasilek macierzynski przez zus. jednak ja mialam 22tyg zasilku macierzynskiego. tj 20tyg obligatoryjny i 2tyg fakultatywny. ten dodatkowy wymiar - poszlam do zus wypelnilam i zlozylam odpowiedni formularz i rowniez mi sie nalezal.
Pani pisze ze osoby ktore pobieraja zasilek macierzynski pobieraja go krocej. u mnie czegos takiego nie bylo.


pozdrawiam serdecznie
 
reklama
Do góry