reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa na czas określony a ciąża

Akurat w przypadku pobierania zasiłku macierzynskiego kobieta figuruje jako ubezpieczona, a za ubezpieczenie zdrowotne odpowiedzialny jest zus.
Jeśli umowa próbna jest dłuższa niż 1 miesiąc, to jeśli jej koniec wypada po 12tc, to musi zostać przedłużona do dnia porodu.
Od sierpnia pobieram zasiłek macierzyński z ZUSU. Pytałam się jak teraz wygląda moje i dziecka ubezpieczenie. Mówiła że nie ma czegoś takiego jak ubezpieczenie z ZUSU tylko mam przywilej że mogę iść do lekarza na NFZ itp zgodnie z jakiś tam kodeksem itp. wszędzie figuruje na czerwono i muszę podkreślać za każdym razem że pobieram zasiłek macierzyński. Tak samo byłoby z dzieckiem jeśli bym go dała pod siebie na ten rok czasu. Dlatego pani z ZUSU mówił że najlepiej żeby mąż synka wziął ubezpieczył u siebie żeby nie widniał na czerwono. Mówię tylko to co powiedzieli mi w zusie.
 
reklama
Od sierpnia pobieram zasiłek macierzyński z ZUSU. Pytałam się jak teraz wygląda moje i dziecka ubezpieczenie. Mówiła że nie ma czegoś takiego jak ubezpieczenie z ZUSU tylko mam przywilej że mogę iść do lekarza na NFZ itp zgodnie z jakiś tam kodeksem itp. wszędzie figuruje na czerwono i muszę podkreślać za każdym razem że pobieram zasiłek macierzyński. Tak samo byłoby z dzieckiem jeśli bym go dała pod siebie na ten rok czasu. Dlatego pani z ZUSU mówił że najlepiej żeby mąż synka wziął ubezpieczył u siebie żeby nie widniał na czerwono. Mówię tylko to co powiedzieli mi w zusie.
Bo jeśli jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek macierzyński to nie jesteś ubezpieczona. Dobrze zostałaś poinformowana. W czasie tego pobierania zasiłku przez zus mozesz korzystać z lekarzy na nfz (lepiej pobrać zaswiadczenie z zusu, że pobierasz) I bedziesz musiala uzupełniać oświadczenie za każdym razem, że pobierasz zasiłek.

Dziecko do 18r.z. ma bezpłatna opiekę zdrowotną, ale jeśli mozesz to niech ojciec dziecka przypnie je do swojego ubezpieczenia. Jesli jestescie małzenstwem moze i Ciebie przypiąć.
 
Od sierpnia pobieram zasiłek macierzyński z ZUSU. Pytałam się jak teraz wygląda moje i dziecka ubezpieczenie. Mówiła że nie ma czegoś takiego jak ubezpieczenie z ZUSU tylko mam przywilej że mogę iść do lekarza na NFZ itp zgodnie z jakiś tam kodeksem itp. wszędzie figuruje na czerwono i muszę podkreślać za każdym razem że pobieram zasiłek macierzyński. Tak samo byłoby z dzieckiem jeśli bym go dała pod siebie na ten rok czasu. Dlatego pani z ZUSU mówił że najlepiej żeby mąż synka wziął ubezpieczył u siebie żeby nie widniał na czerwono. Mówię tylko to co powiedzieli mi w zusie.
Dokładnie tak jak Ci dziewczyny napisały. Od zasiłku macierzyńskiego nie jest odprowadzana skład na zdrowotne, ale za cały okres pobierania zasiłku masz prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. I żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów - możesz wziąć zaświadczenie z ZUS o pobieraniu zasiłku lub (jeśli jesteście małżeństwem) mąż może zgłosić Ciebie u swojego pracodawcy jako członka rodziny (nie wiąże się to z żadnymi kosztami).
 
Hej dziewczyny , byłam na okresie próbnym , szef mial przedłużyć i dać umowe na czas nieokreślony , niestety nie dał i stwierdził ze przedłuzy mi okres próbny o 2 miesiące umowa na czas okreslony na 2 msc . jestem w ciązy obecnie 11 tydzień czy może wypowiedzieć mi tą umowe , czy automatycznie mi ją przedłuży do dnia porodu ? Czy musi być skoncziny 3 miesiac i 13 tydzien zeby nie mógł mnie zwolnić ?
Nie zwolni cię. Przynajmniej nie powinien chyba że coś się zmieniło w kodeksie pracy.. Jeśli masz tą umowę na czas określony to do dnia urodzenia będziesz pracownikiem. Mi po porodzie wygasła automatycznie. Córka urodziła się w grudniu a umowa była do stycznia. Nie wiem tylko kiedy ty rodzisz a do kiedy sporządzi co umowę?
 
Nie zwolni cię. Przynajmniej nie powinien chyba że coś się zmieniło w kodeksie pracy.. Jeśli masz tą umowę na czas określony to do dnia urodzenia będziesz pracownikiem. Mi po porodzie wygasła automatycznie. Córka urodziła się w grudniu a umowa była do stycznia. Nie wiem tylko kiedy ty rodzisz a do kiedy sporządzi co umowę?
Ja mam umowe do listopada obecnie 3 msc jest
 
Od sierpnia pobieram zasiłek macierzyński z ZUSU. Pytałam się jak teraz wygląda moje i dziecka ubezpieczenie. Mówiła że nie ma czegoś takiego jak ubezpieczenie z ZUSU tylko mam przywilej że mogę iść do lekarza na NFZ itp zgodnie z jakiś tam kodeksem itp. wszędzie figuruje na czerwono i muszę podkreślać za każdym razem że pobieram zasiłek macierzyński. Tak samo byłoby z dzieckiem jeśli bym go dała pod siebie na ten rok czasu. Dlatego pani z ZUSU mówił że najlepiej żeby mąż synka wziął ubezpieczył u siebie żeby nie widniał na czerwono. Mówię tylko to co powiedzieli mi w zusie.
I zapomniałam dodać - dziecko będzie widniało na żółto z oznaczeniem DN. Tzn. jest uprawnione do świadczeń ze względu na to , że jest dzieckiem, ale jest brak zgłoszenia. Przerabiałam to z jednym swoich dzieci, bo nastąpił jakiś błąd komunikacyjny na linii ZUS -> NFZ.
 
reklama
Do góry