reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa na czas określony a ciąża

Dołączył(a)
26 Listopad 2022
Postów
14
Hej! ☺️ Dowiedziałam się, że jestem w ciąży, 5tydzien. Mam umowę na czas określony, do 31.12.2022r, jest to moja 4 umowa z kolei u tego pracodawcy, z jej końcem wychodzi że łącznie mam już umowy 31 miesięcy. Do kontroli idę 13.12, będzie to 8 tydzień ciąży, gdy skończy mi się umowa będę w 10/11 tygodniu. Co w przypadku gdy pójdę na L4 13.12 jak będę na kontroli? Czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy? Czy jednak powinien jeżeli będę na zwolnieniu bo jestem w ciąży? Nie rozumiem tego jak to wygląda wszystko 🥺
 
reklama
Jeśli w ostatnim dniu umowy będziesz w skończonym 12 tygodniu ciąży to Twoja umowa z mocy prawa zostanie przedłużona do dnia porodu, a po porodzie przysługuje zasiłek macierzyński i rodzicielski, który trwa łącznie 52 tygodnie. Jeśli w dniu zakończenia umowy ciaza będzie młodsza pracodawca nie ma obowiązku Twojej umowy przedłużać. Jeśli będzie chciał może to zrobić, ale nie musi to jego decyzja i dobra wola.
 
Bo mam troszkę dylemat.. mogę jeszcze pracować, ale nie wiem kiedy dostanę następna umowę do podpisania, powinnam na początku stycznia, ale pracodawca czasem przeciąga podpisanie umowy nawet do miesiąca.. a co jeżeli będę musiała iść w styczniu na zwolnienie a nie podpisze jeszcze umowy?
Wcześniej jeżeli skończyła mi się umowa to była przedłużana i podpisywałam np miesiąc później, a co jeżeli przed podpisaniem umowy będę musiała iść na zwolnienie, czyli np będzie już 12tc a ja nie podpisze umowy?
 
Bo mam troszkę dylemat.. mogę jeszcze pracować, ale nie wiem kiedy dostanę następna umowę do podpisania, powinnam na początku stycznia, ale pracodawca czasem przeciąga podpisanie umowy nawet do miesiąca.. a co jeżeli będę musiała iść w styczniu na zwolnienie a nie podpisze jeszcze umowy?
Wcześniej jeżeli skończyła mi się umowa to była przedłużana i podpisywałam np miesiąc później, a co jeżeli przed podpisaniem umowy będę musiała iść na zwolnienie, czyli np będzie już 12tc a ja nie podpisze umowy?
Nie można wykonywać pracy bez umowy 🙄 nie bardzo wiem co Ci odpisać. Jeśli pójdziesz na zwolnienie przed przedłużeniem umowy, Twój pracodawca zapewne nie da Ci nowej umowy. Jeśli będziesz za zwolnieniu przed podpisaniem kolejnej umowy to wówczas można do porodu ciągnąć L4 a po porodzie kosiniakowe, jeśli nie będziesz miała aktywnej umowy w dniu porodu.
 
@pietraczkaa Wydaje mi się, że problemem koleżanki jest to, że nie zostanie jej przedłużona umowa.
A prawda jest taka, że jak pójdzie na l4 teraz to może je ciągnąć aż do porodu - tyle że będzie jej płacił ZUS, bo pracownikiem już nie będzie
 
Tak, to właśnie napisałam. Zwolnienie będzie płatne tylko po porodzie zostaje z kosiniakowym 🙄
Kwestia tego, czy pracodawca chce z nią przedłużać umowę abstrahując od jej ciąży. Bo teraz umowa już musiałaby być na czas nieokreślony
 
Pracować co narazie mogę, nie muszę iść na L4. Jednak martwię się czy np jeżeli w styczniu jeszcze nie podpisze nowej umowy a z jakiegoś powodu będę musiała iść na zwolnienie ( dodam, że muszę dźwigać w pracy i ogólnie bycie w niej trochę mnie stresuje i denerwuje, co teraz mi nie potrzebne 🙄) to czy zostanę z niczym czy będę miała jednak zapewniona umowę.
No a jeżeli teraz pójdę na L4 i skończy mi się umowa końcem grudnia a ja będę na zwolnieniu to co od stycznia? Będę miała przedłużoną umowę do dnia porodu czy pracodawca może mi jej nie przedłużyć? Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć 🙄
A dodam, że pracodawce mam jakiego mam i może zrobić tak żeby obejść tak, że nie da umowy na czas nie określony, np jakiś remont, zmiana nazwy zakładu czy coś w tym stylu 🤔
 
reklama
Do góry