reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa na czas określony a ciąża

10 tydzień będzie, z jakimiś dniami
To tak jak napisałam w pierwszym poście. Proste jak powiesz o ciąży to pracodawca jak najbardziej może nie przedłużyć umowy, moze ja przedłużyć ale nie musi.
Jak pójdziesz teraz w grudniu na L4 to pracodawca zobaczy kod zwolnienia, kod B i będzie wiedział, że to ciąża.

Jeśli obawiasz się, że nie dostaniesz w styczniu nowej umowy to możesz iść na L4 i ciągnąć je do porodu, płatne przez ZUS. Następne po porodzie przez rok kosiniakowe 1000 zł miesięcznie.


Jak przedłuży Ci umowę w styczniu to jesteś w najlepszej sytuacji i masz po porodzie urlop macierzyński i rodzicielski, nabywasz urlop wypoczynkowy bo jesteś pracownikiem
 
reklama
Przy umowie na czas określony 12 tc ciąży jest konieczny. Jeśli umowa kończy się zanim osiągniesz 12 tc, nie muszą przedłużać umowy, więc jeśli masz wątpliwości co do lojalności szefa, lepiej go nie informuj o ciąży do końca grudnia. ;)
Jeśli pójdziesz na l4z tego, co pamiętam umowa też nie będzie przedłużona. Wtedy dostajesz jakieś zasiłki z zusu. Szczegółów nie pamiętam.
Styczeń bez umowy to trudny temat, bo nie możesz w teorii pracować nie mając podpisanej umowy. Jeśli chce przedłużyć musisz go cisnąć, żeby jak najszybciej ją dla Ciebie przygotował i jak najszybciej podpisać. Na l4 proponuję iść dopiero po czystej i jasnej dla wszystkich sytuacji - podpisaniu nowej umowy.
Dzięki ☺️ w takim razie poczekam
To tak jak napisałam w pierwszym poście. Proste jak powiesz o ciąży to pracodawca jak najbardziej może nie przedłużyć umowy, moze ja przedłużyć ale nie musi.
Jak pójdziesz teraz w grudniu na L4 to pracodawca zobaczy kod zwolnienia, kod B i będzie wiedział, że to ciąża.

Jeśli obawiasz się, że nie dostaniesz w styczniu nowej umowy to możesz iść na L4 i ciągnąć je do porodu, płatne przez ZUS. Następne po porodzie przez rok kosiniakowe 1000 zł miesięcznie.


Jak przedłuży Ci umowę w styczniu to jesteś w najlepszej sytuacji i masz po porodzie urlop macierzyński i rodzicielski, nabywasz urlop wypoczynkowy bo jesteś pracownikiem
I wtedy już nie ważne na ile dostanę od stycznia umowę? Bo wiem, że powinna ona już być na czas nie określony, ale czy taka dostanę to nie wiem... Z moim szefem nigdy nic nie wiadomo, nawet za L4 kręci przy wypłacaniu i zawsze mniej dostajemy w pracy niż powinnyśmy..
 
Dzięki ☺️ w takim razie poczekam

I wtedy już nie ważne na ile dostanę od stycznia umowę? Bo wiem, że powinna ona już być na czas nie określony, ale czy taka dostanę to nie wiem... Z moim szefem nigdy nic nie wiadomo, nawet za L4 kręci przy wypłacaniu i zawsze mniej dostajemy w pracy niż powinnyśmy..

Przygotuj sobie zapisy z kodeksu pracy na rozmowę z nim. Jeśli nie będzie chciał Ci dać na czas nieokreślony to powiedz mu, że to niezgodne z kodeksem pracy.
 
Dzięki ☺️ w takim razie poczekam

I wtedy już nie ważne na ile dostanę od stycznia umowę? Bo wiem, że powinna ona już być na czas nie określony, ale czy taka dostanę to nie wiem... Z moim szefem nigdy nic nie wiadomo, nawet za L4 kręci przy wypłacaniu i zawsze mniej dostajemy w pracy niż powinnyśmy..
Każda kolejna umowa z Twoim przypadku z tym pracodawca będzie umową na czas nieokreślony. Jak da Ci inna do podpisania to każdy sąd pracy uzna ja jako zawarta na czas nieokreślony.
 
Jeśli miałaś pierwsza umowę na okres próbny to nie wchodzi ona do puli 3 umów okresowych na max 33 mies. Czy do podanego okresu 31 mięs liczyłaś tą na okres próbny? Jeśli tak to nie powinnaś. Masz zatem 2 umowy zawarte na okres 29 mies więc ta styczniowa może być zawarta na okres 4 mies i będzie ostatnio okresową. Kolejna będzie już umowa na czas nieokreślony. Będziesz i tak już wtedy powyżej 12 TC.
 
@Cookie_ Z tego co ja zrozumiałam na oprócz umowy na okres próbny miała jeszcze 3 umowy (na 12 m-cy, na 10 m-cy i obecna na 6 m-cy). Zatem kolejna musi być już na czas nieokreślony.
 
To, że krętacz to wiem.. no a teraz moja sytuacja nie sprzyja.. boje się tego, że np w styczniu będę musiała iść na zwolnienie, a nie podpisze jeszcze umowy. Niby ta umowa będzie przedłużona itd, ale ja jej jeszcze nie podpisze, co wtedy? Może w tym sytuacji nie dać mi do podpisania i do widzenia?
Czy ten 12tc jest konieczny ? Tego nie rozumiem 🙄 i dalej nie wiem..
Czy przed końcem umowy jeżeli będę przed 12tc, dajmy 8tc pójdę na L4 co wtedy? Umowa zostaje przedłużona do dnia porodu czy nie? Czy jak On tam sobie sam zdecyduje?
Czy jeżeli w styczniu nie podpisze jeszcze umowy a będę musiała iść na L4 to szef ma prawo nie podpisać jej ze mną?
Tak, jest konieczny 12tc żebyś miała przedłużana umowę więc jesteś teraz niestety ale w czarnej d*pie. Porozmawiaj z szefem czy chce przedłużyć Ci umowę na początku roku i że jeśli chce to chciałabyś podpisać ta umowę 31.12. Nie mów z jakiego powodu itp. Po prostu postawić sytuacja jasno, a nie pracować u niego na czarno.
 
Tak, jest konieczny 12tc żebyś miała przedłużana umowę więc jesteś teraz niestety ale w czarnej d*pie. Porozmawiaj z szefem czy chce przedłużyć Ci umowę na początku roku i że jeśli chce to chciałabyś podpisać ta umowę 31.12. Nie mów z jakiego powodu itp. Po prostu postawić sytuacja jasno, a nie pracować u niego na czarno.
Pościemniaj, ze do kredytu potrzebujesz umowę i to jak najszybciej lub dla najemcy, cokolwiek.
 
reklama
Do góry