reklama

Umowa na czas określony a ciąża...

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Pinacolada, 30 Marzec 2011.

  1. Pinacolada

    Pinacolada Zaciekawiona BB

    Witam serdecznie,

    Zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę w sprawie mojej umowy.

    W chwili obecnej mam umowę na czas określony do końca lipca (umowa roczna już trzecia z kolei m.in. przez ustawę).
    Następna umowa zgodnie z obietnicą pracodawcy oraz prawem ma być już na czas nieokreślony, ale niestety firma będzie od 1 lipca działać jako nowy podmiot gospodarczy i w związku z tym może od nowa podpisywać umowy na czas określony na innych warunkach.

    Czy będąc w ciązy pracodawca może mi zmienić warunki finansowe oraz czy będzie musiał podpisać ze mną umowę na czas nieokreślony, określony np. do dnia porodu czy może podpisać nową umowę na czas określony jako nowy podmiot?

    Generalnie czy kobieta w ciązy jest w jakikolwiek sposób chroniona w takim przypadku?
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Umowa na czas okreslony, która wygasa w ciąży (po upływie 3 miesiąca ciąży) ulega przedłużeniu do dnia porodu. Jest to przedłużenie z mocy prawa - nie potrzeba aneksować umowy ani podpisywać nowej.
    Umowa ulega przedłużeniu na dotychczasowych warunkach pracy i płacy.
     
  3. reklama
  4. Karol25

    Karol25 Zaciekawiona BB

    Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”.

    Kolejny paragraf ( § 3) mówi, że „umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”.

    Wynika z tego, że firma będzie musiała przedłużyć umowę do dnia rozwiązania.
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Dziękujemy za powielenie tego, co napisane zostało powyżej :)
     

Poleć forum