reklama

Umowa na czas określony a ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez 25kama25, 28 Październik 2011.

1. 25kama25

25kama25 Początkująca w BB

Witam serdecznie.
    Jestem aktualnie pracownica x firmy na czas okreslony od 19.08.2011 do 31.10.2011. Jestem w ciąży (1 lub 2 miesiac). Slyszalam, ze pracodawca nie ma obowiazku przedluzac mi umowy gdyz nie mam skonczonego 3 miesiaca ciazy. Co z takim fantem zrobic?
    Moglabym podjac prace u ojca z tym, zeod razu musi spodziewac sie kontroli. Nie wiem jakie kozysci daje mi przedluzenie umowy. Dodam, ze od 3 tyg jestem na zwolnieniu z powodu choroby. Naprawde nie wiem co zrobic by bylo dobrze. Mam szczescie w nieszczesciu. Poprzednio tez zaszlam w ciaze ledwo konczac umowe ;/
    Prosze o pomoc.
    Pozdrawiam Kama

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Oczywiście nie ma zakazu przedłużenia umowy (aneksowania tej) lub podpisania nowej umowy ale pracodawca nie ma takiego obowiązku.

Raczej tak.

Dochód do końca ciąży, zasiłek macierzyński po porodzie i inne w zalezności od tego na jaki czas podpisałaby Pani nową umowę.

3. reklama
  4. 25kama25

Aktualnie jestem na zwolnieniu i bedzie tak ze bez informacji z dniem 31.10 nastepuje rozwiazanie umowy i tyle.
    Czyli musialabym znalezc prace od 02.10. by byla ciaglosc.
    Jaka najlepiej dostac umowe (o dzieło, zlecenie, czas okreslony) by moc gdzies po 2 m-cachczyli w 3-4 miesiacu ciazy isc na zwolnienie i umowa zostala automatycznie wydluzona? Ile taki pracodawca oddaje za m-c za mnie do zusu i US, ze maja taki z tym problem.
    Dziekuje za bardzo pomocne odpowiedzi.
    Pozdrawiam

pssss;
    Moze zaloze dzialalnosc gospodarcza z niskim ZUS-em. Czy ma to jakikolwiek sens i czy mi się opłaca?

Ostatnia edycja: 28 Październik 2011
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie można mówić, że bez informacji. Wszak data jest znana od dawna - widnieje w umowie.

By była ciągłość to od 1 listopada.
    O przedłużeniu umowy mówimy tylko w kontekście umów o pracę. przedłużeniu ulegają umowy zawarte na okres powyżej miesiąca, których rozwiązanie przypadałoby po upływie 3 m-ca ciąży. Zasada ta nie ma zastosowania do umów na zastępstwo.

Kwoty odprowadzane do ZUS i US ściśle zalezą od wysokości poborów pracownika.

6. 25kama25

Dzis pracodawca odezwal sie z pytaniem czy chce przedluzyc umowe. Czy musze go powiadamiac ze jestem w ciazy?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Absolutnie nie musi Pani nikogo informować.
    To Pani prywatna sprawa.

8. 25kama25

W obecnej chwili skonczyla mi sie umowa na czas okreslony (31.10.2011). Jestem w 6 tyg ciazy. Jutro biore zwolnienie lekarskie, na moj stary zaklad pracy i niose do Zus-u. Placa mi za zwolnienie, az do rozwiazania. Tak zostalam poinformowana przez pracownika ZUS-u i tak jutro zrobie.

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

To nie do końca tak. Zasiłek przysługuje Pani jeśli zwolnienie bedzie ciągłe i będzie z tego samego powodu. Ciąża nie jest chorobą i nie może Pani mieć pewnosci, ze przez najblize 8 miesięcy lekarz będzie widział powód do L4.

10. reklama
  11. 25kama25

Zaniosłam dziś papiery. Maja 30-40 dni na zbadanie sprawy i się odezwą. Od razu dam znać jak się to skończyło. Poprostu mam nadzieje, ze się uda i będą jakieś dochody pomocne przy utrzymaniu 2 maluszków.
    Pozdrawiam

12. 25kama25

Witam wszystkich ponownie.
    Zaraz po skończeniu umowy, zaniosłam zwolnienie(na zakład pracy w którym byłam zatrudniona) do ZUS oddział w mojej miejscowości. Musiałam dołączyć jeszcze podanie (pisałam na miejscu). Do tego zakład pracy musiał dosłać druk Z-10 (chyba). Wystąpił o to ZUS. Przyznanao mi zasiłek, do porodu dziecka będę otrzymywała świadczenie za każde zwolnienie. Nie wiem w jakiej kwocie bo zliczają średnią z 3 miesięcy a wczoraj wysłali pieniądze wiec jeszcze ich nie mam.
    Kochane mamy, gdy kończy się umowa na czas określony i jesteś w ciązy, nie ukończył się jeszcze trzeci miesiąc ciąży ZŁÓŻ WNIOSEK DO ZUS O WYPŁATĘ ZASIŁKU ZA OKRES ZWOLNIENIA AŻ DO PORODU ;)

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i mam nadzieje, że pomogłam. Ja sama wpadłam na to przez przypadek. W necie nie miałam takich informacji ;/

Poleć forum