reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

umowa na czas określony a ciąża

Dołączył(a)
10 Czerwiec 2011
Postów
5
Witam
Bardzo proszę o radę. Mam umowę o pracę na czas określony do końca sierpnia 2012. Od 3 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Teraz u mnie w pracy szykują się rewolucyjne zmiany i dowiedziałam się nieoficjalnie, że najprawdopodobniej zostanie mi zaproponowany pełen etat (na co z różnych przyczyn zgodzić się nie mogę) albo jeśli się nie zgodzę nie zostanie mi przedłużona umowa lub otrzymam wypowiedzenie jeszcze przed jej wygaśnięciem. Stąd moje pytanie, czy jeśli zajdę w ciążę teraz przed końcem umowy lub przed otrzymaniem wypowiedzenia pracodawca ma prawo tej umowy nie przedłużyć lub mnie zwolnić? Czy jeśli od razu przeszłabym na L4 udałoby mi się zwolnienia uniknąć, czy w przypadku ciąży poniżej 3m-ca jest to bez znaczenia? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
 
reklama
Bardzo proszę o radę. Mam umowę o pracę na czas określony do końca sierpnia 2012. Od 3 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Teraz u mnie w pracy szykują się rewolucyjne zmiany i dowiedziałam się nieoficjalnie, że najprawdopodobniej zostanie mi zaproponowany pełen etat (na co z różnych przyczyn zgodzić się nie mogę) albo jeśli się nie zgodzę nie zostanie mi przedłużona umowa lub otrzymam wypowiedzenie jeszcze przed jej wygaśnięciem. Stąd moje pytanie, czy jeśli zajdę w ciążę teraz przed końcem umowy lub przed otrzymaniem wypowiedzenia pracodawca ma prawo tej umowy nie przedłużyć lub mnie zwolnić?
Jesli Pani umowa wygaśnie przed upływem trzeciego miesiąca ciąży nie ulegnie ona przedłużeniu z mocy prawa.
Co do wypowiedzenia - co do zasdy nie ma możliwości wypowiedzenia umowy kobiecie ciężarnej.

Czy jeśli od razu przeszłabym na L4 udałoby mi się zwolnienia uniknąć, czy w przypadku ciąży poniżej 3m-ca jest to bez znaczenia?
Wypowiedzenia tak, wygasnięcia umowy - nie.
 
Owszem, to prawda i tego nikt nie neguje. Niemniej trzeba odróżnic wypowiedzenie umowy (potocznie - zwolnienie) od jej wygaśnięcia, które jest możliwe w cioaży (umowa na czas określony, która wygasa przed upływem trzeciego m-ca lub każda umowa na zastepstwo).
Kobiety w ciąży nie mozna zwolnić, pracodawca miałby nie małe problemy z tego powodu.
 
Do góry