reklama

Umowa na czas określony i ciąża w czasie urlopu wychowawczego

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez justysza69, 21 Maj 2012.

1. justysza69

justysza69 Początkująca w BB

Dzień dobry mam takie pytanko jestem zatrudniona na umowe na czas okreslony do 09.12.2012r.
    19.09.2011r urodziłam dziecko teraz aktualnie przebywam na pół-rocznym urlopie wychowawczym ,który mam do 06.10.2012r-wzięłam tylko na 6miesiecy, okazało sie ze teraz jestem w 4tygodniu ciąży w związku z tym moje pytanie nastepujace
    -czy pracodawca jak wroce do pracy w październiku moze rozwiazac ze mna umowe??
    - czy zostanie mi przedluzona umowa do dnia porodu??
    - czy po rozwiazaniu umowy przysluguje mi zasilek macierzynski z zusu??
    - kiedy mam obowiazek zglosic pracodawcy ze jestem w ciazy?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Nie. Umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Tak.

Tak.

-
    Najpóźniej ostatniego dnia pracy (tj. 9.12.2012).

3. reklama
  4. justysza69

justysza69 Początkująca w BB

czy wniosek do zusu po porodzie o zasiłek macierzynski musze sama złożyć??kiedy moge najwczesniej zlozyc taki wniosek.

czy to prawda zeby przedluzyc umowe do dnia porodu w dniu konczenia sie umowy trzeba byc w conajmniej 12tygodniu ciazy??i przedstawic zaświadczenie lekarskie.

czy w moim przypadku odrazu po powrocie do pracy 06.10.2012 musze przestawic zaświadczenie ze jestem w ciąży zeby mnie nie zwolniono?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Prawo nie precyzuje kto skłąda wniosek. Wniosek to druk wypełniony przez pracodawcę + zaświadczenie po porodzie. Zazwyczaj wniosek skłąda pracodawca. Skłąda się go po porodzie.

Tak.

Nie musi Pani informować o ciąży. Jeśli otrzymałaby Pani wypowiedzenie to moze Pani wtedy żądać jego anulowania z uwagi na ciążę. Łatwiej by było jednak od razu poinformować pracodawcę o swoim stanie.

Poleć forum