reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa na czas określony - niejasności.

Dołączył(a)
8 Wrzesień 2017
Postów
5
Witam. Wraz z żoną staramy się o dziecko. Żona pracuje. Ma umowa na rok na czas okreslony, która kończy się 22 grudnia. Według ustawy pracodawca ma obowiązek przedłużyc te umowa do końca trwania ciąży, jeżeli w czasie upływu poprzedniej umowy (22 grudzień) pracownica jest w 3 miesiącu ciąży. Wiemy, że według kodeksu pracy miesiąc liczony jest jako 4 tygodnie czyli 28 dni. Czyli od 22 grudnia 3 miesiące książycowe zaczynają się 17 września prawda? Chodzi o to, co jeżeli żona zajdzie w ciąże przed 17 września. Czy wtedy pracodawca już jest zobowiązany umowe przedłużyć?Czy ma on prawo zwolnić żonę do 22 grudnia wiedząc, że po 22 grudnia będzie musiał ją zatrudnić do dnia porodu? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
 
reklama
Rozwiązanie
Dziękuę za odpowiedź. No cóż tego o wieku ciąży nigdzie w KP nie napisali. Czyli co. Najlepiej by było gdyby ukrywać fakt ciąży przez 3 miesiące? A w dniu przedłuzenia umowy rzucić papierami potwierdzające ciąże?
Do konca 13tyg masz obowiazek zgloszebia pracodawcy ciąży. Jesli nie to ma prawo nie przedluzyc umowy.

zem3j44j4b8qvg9a.png
z tego co mi wiadomo, pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu, jeżeli żona zajdzie w ciąże ponad 3 miesiące przed końcem umowy, czyli przed połową września, jeżeli poniżej 3 miesięcy takiego obowiązku nie ma wg mnie
 
Witam. Wraz z żoną staramy się o dziecko. Żona pracuje. Ma umowa na rok na czas okreslony, która kończy się 22 grudnia. Według ustawy pracodawca ma obowiązek przedłużyc te umowa do końca trwania ciąży, jeżeli w czasie upływu poprzedniej umowy (22 grudzień) pracownica jest w 3 miesiącu ciąży. Wiemy, że według kodeksu pracy miesiąc liczony jest jako 4 tygodnie czyli 28 dni. Czyli od 22 grudnia 3 miesiące książycowe zaczynają się 17 września prawda? Chodzi o to, co jeżeli żona zajdzie w ciąże przed 17 września. Czy wtedy pracodawca już jest zobowiązany umowe przedłużyć?Czy ma on prawo zwolnić żonę do 22 grudnia wiedząc, że po 22 grudnia będzie musiał ją zatrudnić do dnia porodu? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
Niet Niet Niet, te 3 miesiące dotyczą tylko umów na okres próbny. Jeżeli żona jest na normalnej umowie po okresie próbnym ale na czas określony to normalnie bez względu czy zaszła w ciążę dzień czy miesiąc przed końcem umowy zostaje ona przedłużona do dnia porodu. Niemniej proponuje w miarę możliwości nie wspominać o ciąży a zapytać pracodawcę czy przedłuży umowę a jak nie to dopiero wtedy wyciągnąć ciążę z rękawa.
 
Niet Niet Niet, te 3 miesiące dotyczą tylko umów na okres próbny. Jeżeli żona jest na normalnej umowie po okresie próbnym ale na czas określony to normalnie bez względu czy zaszła w ciążę dzień czy miesiąc przed końcem umowy zostaje ona przedłużona do dnia porodu. Niemniej proponuje w miarę możliwości nie wspominać o ciąży a zapytać pracodawcę czy przedłuży umowę a jak nie to dopiero wtedy wyciągnąć ciążę z rękawa.
Większej bzdury nie słyszałam. Sorry, radzę poczytać kodeks pracy. Przychylam się tutaj do postu chucherko. Ciąża musi mieć skończone 3 miesiące. Przypominam, że wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
 
Większej bzdury nie słyszałam. Sorry, radzę poczytać kodeks pracy. Przychylam się tutaj do postu chucherko. Ciąża musi mieć skończone 3 miesiące. Przypominam, że wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Święte słowa, przepraszam, jestem lamą i nie sprawdziłam :( wycofuje się ze wszystkiego co napisałam i bije się w pierś aż mi się z mleka masło robi :p
 
Większej bzdury nie słyszałam. Sorry, radzę poczytać kodeks pracy. Przychylam się tutaj do postu chucherko. Ciąża musi mieć skończone 3 miesiące. Przypominam, że wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Dziękuę za odpowiedź. No cóż tego o wieku ciąży nigdzie w KP nie napisali. Czyli co. Najlepiej by było gdyby ukrywać fakt ciąży przez 3 miesiące? A w dniu przedłuzenia umowy rzucić papierami potwierdzające ciąże?
 
Przed końcem umowy musi byc w 3 miesiącu ciazy.
Ja mialam umowe na czas okreslony do 30 grudnia zaszlam w marcu i od poczatku bylam na l4.
Teraz jestem na macierzynskim.
Wiec zona ma umowe do dnia porodu i nalezy jej sie macierzyńskie i pełnopłatne zwolnienie jakby poszla.
Jak zajdzie teraz albo 3 mies przed to nic nie ukrywajcie.
 
Przed końcem umowy musi byc w 3 miesiącu ciazy.
Ja mialam umowe na czas okreslony do 30 grudnia zaszlam w marcu i od poczatku bylam na l4.
Teraz jestem na macierzynskim.
Wiec zona ma umowe do dnia porodu i nalezy jej sie macierzyńskie i pełnopłatne zwolnienie jakby poszla.
Jak zajdzie teraz albo 3 mies przed to nic nie ukrywajcie.
czyli jak zajdzie 3 miechy przed koncem umowy i wezmie L4 do tego 22 grudnia to wtedy pracodawca nie może jej zwolnić? A 22 grudnia chroni ją wtedy ciąża tak?
 
reklama
reklama
Nie moze.
Bedzie miala umowe az urodzi :)

aha. czyli l4 chroni ja aż do dnia końca umowy. o ile zajdzie w ciaze przed 22 wrzesnia. Tylko jeszcze nie rozumiem. ciąża według biologii liczy się od 1 dnia miesiączki ale ze strony kodeksu pracy 1 miesiąc to 28 dni. czyli 28 dni razy 3 minus 22 grudzień wychodzi 17 wrzesień prawda? do 17 wrzesnia musi zajść
 
Do góry