reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa na okres probny a ciaza

Zaświadczenie jest zgodne z prawdą, jest informacja, że jestem zdolna do pracy, a to racja.
W jaki sposób mogliby to wykorzystać?
 
reklama
Zaświadczenie jest zgodne z prawdą, jest informacja, że jestem zdolna do pracy, a to racja.
W jaki sposób mogliby to wykorzystać?

W mojej ocenie zastosowanie mają przepisy kodeksu karnego:
Art. 272. Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ewidentnie wprowadziła Pani w błąd lekarza. Niewykluczone, ze fakt ciąży byłby istotny dla sformułowanych przez lekarza ograniczeń itp.

Art. 273. Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Posługuje się Pani dokumentem uzyskanym po podaniu nieprawdziwych informacji.

Co do tego, czy jest Pani zdolna do pracy ,czy nie to może być prawda ale nie musi. Z faktu ciąży wynikają pewne ograniczenia i lekarz wystawiający zaświadczenie powinien wiedzieć o Pani stanie by przez jego pryzmat ocenić Pani zdolnosć do pracy. Lekarz stwierdził jedynie bowiem, ze w Pani stanie zdrowia i w przypadku braku ciąży okreslona praca jest dozwolona a Pani jest do niej zdolna.
 
Zaświadczenie jest zgodne z prawdą, jest informacja, że jestem zdolna do pracy, a to racja.
W jaki sposób mogliby to wykorzystać?

Pracodawca nie może własciwie wyciągnąć konsekwencji wobec pani (chyba,z e wypowiedzieć umowę z powodu utraty zaufania do pracownika), ale może:
1. powiadomić prokuraturę
2. powiadomić ZUS o podejrzeniu próby wyłudzenia świadczenia

Tym bardziej,z e w czasie badań podpisała pani oswiadczenie o tym, ze wszystkie informacje są prawdziwe i o tym, ze znane są Pani konsekwencje prawne podania nieprawdy/zatajenia prawdy.
 
Ostatnia edycja:
Co [FONT=lucida grande, tahoma, verdana, arial, sans-serif]w takim wy[/FONT]padku najlepiej zrobić?
 
reklama
reklama
Do góry