reklama

Umowa na zastępstwo a urlop macierzyński

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez zwolineczka, 7 Czerwiec 2013.

  1. zwolineczka

    zwolineczka Fanka BB :)

    Witam, jestem nauczycielem kontraktowym w Państwowym Przedszkolu zatrudnionym na umowę na zastępstwo. Umowę podpisałam 1.10.2012 i jest ona zawarta do dnia 31.08.2013. Obecnie jestem w 5 miesiacu ciązy i termin porodu wypada mi na 20.11.2013. Chciałabym się dowiedzieć czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę i czy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński?Jeżeli będzie mi przysługiwał to czy w pełnym rocznym wymiarze. dziękuję za odpowiedź.
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Niestety nie. Umowa nie ulegnie przedłużeniu. Art. 177 par 3 kodeksu pracy nie ma zastosowania do umów na zastępstwo.
    Z tytułu tej umowy nie bedzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński.
     
  3. reklama
  4. zwolineczka

    zwolineczka Fanka BB :)

    A czy w przypadku przedłużenia umowy przez pracodawcę do dnia porodu czy w tym momencie będzie mi przysługiwał urlop macierzyński??
     
  5. zwolineczka

    zwolineczka Fanka BB :)

    Byłam wczoraj na rozmowie z pracodawcą i obiecał mi że podpisze ze mną umowę do dnia porodu. Czy w takim przypadku będzie mi przysługiwał urlop macierzyński??
     
  6. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Jesli będzie Pani zatrudniona w dniu porodu to otrzyma Pani zasiłek macierzyński.
     
    Ostatnia edycja: 8 Wrzesień 2013
  7. ruda86

    ruda86 Początkująca w BB

    Witam,

    Jestem 5 tyg. ciąży, umowę mam do końca roku 2013. Wiem, że pracownica, którą zastępuje raczej nie wróci. Zakładajac tą wersje, moje pytanie brzmi do kiedy powinnam powiadomić pracodwace o ciąży (czy jeśli tego nie zrobię do "któregoś" miesiąca obejmie mnie jakaś kara? Drugie pytanie, przypuśćmy, że pracodawca nie wiedząc o ciąży przedłużył mi umowę, ale kończy się ona przed moim porodem to czy przysługuję mi urlop macierzyński lub jakieś inne świadczenia z tytułu ciąży, porodu itd?
     
  8. ruda86

    ruda86 Początkująca w BB

    Jeszcze jedno Szanowna Pani,

    Czy jeśli przedłuży mi tą umowę przypuśćmy na kolejny rok to dostane pełne świdaczenia tj, urlop itd?
     
  9. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Nie ma Pani takiego obowiązku. Nie moze się Pani jednak powolać na uprawnienia wynikające z bycia ciężarną jesli nie poinfrmuje Pani o fakcie bycia w ciąży.
    Musiałabym znać daty, ale zapene przysługiwałby Pani zasiłek macierzyński po tym jak umowa przedłużyłaby się z mocy prawa do dnia porodu.
     
  10. reklama

Poleć forum