reklama

Umowa najmu, podnajmu, użyczenia a podatek dochodowy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez rybcia28, 10 Luty 2012.

  1. rybcia28

    rybcia28 Aktywna w BB

    Witam Panią Mecenas,

    Chciałabym się postarać o dodatek mieszkaniowy z MOPSu. Mieścimy się w kryterium dochodowym. Zajmujemy mieszkanie, które jest własnością mojej mamy (mieszkanie spółdzielcze własnościowe). Moja mama nie mieszka wspólnie z nami, mieszka w drugim swoim mieszkaniu i tam też jest zameldowana. Oczywiście dodaję, że my ponosimy koszta utrzymania mieszkania (czynsz, opłaty za energię, itd) ale mama nie ma z tego tytułu żadnych dodatkowych korzyści. Pan w MOPSie kazał spisać umowę podnajmu. Czy to właściwa umowa z właścicielem mieszkania? Czy powinna to może być umowa najmu? Czy w przypadku umowy podnajmu/najmu, mama musiała by płacić podatek dochodowy? Pytałam się o umowę użyczenia ale pan uznał, że taka umowa mi nic nie daje. Czy to prawda? Nie chciałabym aby mama dokładała do tego "interesu" w postaci dodatkowych opłat bo i tak nam pomaga jak może. Więc jaka umowa byłaby tu właściwa? Zaznaczę też, że wszyscy (tzn. ja, mąż i dziecko) jesteśmy tu zameldowani.

    Bardzo prosiłabym o odpowiedź w nurtującym mnie temacie,

    Pozdrawiam,
    rybcia28
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Nie bardzo rozumiem dlaczego umowa użyczenie nie może być dowodem na posiadanie tytułu do zjmowania lokalu.
    Zgodnie z art. 2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych dodatek mieszkaniowy przysługuje:
    1. najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,
    2. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
    3. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
    4. innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
    5. osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
    W mojej ocenie umowa użyczenia doskonale mieści się w pkt. 4 (inny tytuł).
    Umowa użyczenia na rzecz najbliższego członka rodziny (mama-córka) może być nieodpłatna (tzn. pani korzysta z lokalu nie płacąc mamie, ale opłacając świadczenia związane z użytkowaniem lokalu).

    oczywiscie można tez spisać umowę najm, ale tutaj po stronie mamy pojawi się obowiązek rozliczania przychodu z tego tytułu (na zasadach ogólnych lub ryczałtem).
     
  3. reklama
  4. rybcia28

    rybcia28 Aktywna w BB

    Dziękuję bardzo za poprzednią odpowiedź.

    Właśnie pan w MOPSie w dziale dodatków mieszkaniowych powiedział, że umowa użyczenia mi nic nie daje! Aczkolwiek pan był nieco niemiły, kilkakrotnie wypominając, że mama niech przepisze mieszkanie i ogólnie traktował interesanta jak przestępcę, próbującego wyłudzić świadczenie. Niemalże groził wnikliwą kontrolą wszelkich wydatków i pomocy od rodziny. Wprowadził mnie też lekko w błąd, jeśli chodzi o dopuszczalne przekroczenia powierzchni lokalu, itd. Czyli jeśli spiszę z mamą umowę użyczenia to rozumiem, że pan ma ją obowiązek przyjąć? I jeszcze jedno pytanie. Czy jak już będziemy miały umowę użyczenia, to któraś ze stron musi to zgłosić? Jeśli tak to gdzie? I jak zrobić aby mama nie poniosła żadnych kosztów i umowa użyczenia nie musiała być nigdzie rozliczana jako przychód, co jest zgodne ze stanem faktycznym.
     
    Ostatnia edycja: 12 Luty 2012

Poleć forum