reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Umowa o prace a ciąża

Rozwiązania
0
Cześć dziewczyny, założyłam tutaj forum, bo słyszałam, ze naprawdę jesteście pomocne. Zwracam się do Was z prośba o pomoc. Zaczęłam prace w żłobku od 1 września ( umowa jest początkowo do końca listopada- a potem przedłuża się na 2 lata z racji tego ze jest to z projektu) powiedzcie mi proszę jak to wyglada jeśli okaże się, ze jestem w tym momencie w ciazy??
1. czy jeśli nie przedłuża mi umowy na koniec listopada to nie dostane żadnej pomocy z ZUS ? Czy w takim przypadku wyląduje totalnie na lodzie? Bez żadnego wsparcia finansowego?? (bedzie to okres krótszy niż 12tc Ciazy)
2. Czy jeśli przedłuża mi umowę to mogę wtedy być spokojna i np w grudniu już poinformować o ciazy i nie cofną mi umowy biorąc pod uwagę, ze na samym poczatku zaszłam w ciąże??
Z mężem staramy się o dziecko już ponad 6 lat, także ze względu na nowo zaczęta prace także nie chciałam zaprzestać starań. 🙁
Pomóżcie proszę jak to wyglada pod względem pomocy finansowej dla matki

reklama

witch84

Fanka BB :)
Rozwiązania
65
1. Jeśli umowa Ci się skończy - to co najwyżej możesz ubiegać się po porodzie o kosiniakowe. ALE - jeśli przed końcem umowy trafisz na L4 i będziesz je kontynuowała aż do porodu - to aż do porodu będzie wypłacane chorobowe (musisz mieć min 30 dni przepracowanych, aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego), a po porodzie - kosiniakowe.
2. Jeśli przedłużą Ci umowę, to od razu pierwszego dnia jak powiesz, że jesteś w ciąży, to jesteś chroniona i zwolnić Cię nie mogą. Będziesz mogła skorzystać ze zwolnienia, a po porodzie dostaniesz urlop macierzyński.

Rozwiązania
0
L4 ???
Ale czy to nie jest tak, ze musiałabym być minimum w 12 tygodniu ciazy przed zakończeniem umowy na okres probny, żeby mi wypłacali do porodu???
Chyba jeśli to byłby np 4/6 tydzień to mi nie przedłuża i nic nie wypłaca tak??

Ostatnia edycja:

witch84

Rozwiązania
65
Z dniem końca umowy, umowa wygaśnie. Ale jeśli pójdziesz na zwolnienie i będziesz na nim do końca ciąży, to ZUS przejmie na siebie wypłatę zasiłku chorobowego od dnia następującego po zakończeniu umowy. Jedyna uwaga - nie możesz mieć ani jednego dnia przerwy w zwolnieniu (nie może być tak, że masz zwolnienie do piątku i kolejne od poniedziałku). Musisz wówczas złożyć dokumenty do ZUS (ZAS-53 oraz Z-10). Tu link do strony ZUS.

Rozwiązania
0
Oooo naprawdę???
A ja na wszystkich forach czytam, ze muszę być minimum w 3 miesiącu ciazy w dniu wygaśnięcia umowy żeby mi wypłacili zwolnienie chorobowe do dnia porodu, bo jeśli byłabym nawet w 11 tc to mi się nie należy.
Pewna masz ta informacje? 😶
Ogromnie dziękuje za odpowiedzi

witch84

Rozwiązania
65
@Majka1234 Spróbuję wyjaśnić różnicę.

1. Jeśli koniec umowy wypada po 3 m-cu ciąży, to musi ona zostać przedłużona do dnia porodu - masz wówczas możliwość pójścia na chorobowe, a po porodzie jest Ci wypłacany zasiłek macierzyński (ze średniej z wypłat).

2. W przypadku, gdy koniec umowy przypada przed skończeniem 3 m-ca ciąży - umowa nie zostaje przedłużona do dnia porodu i nie przysługuje wówczas zasiłek macierzyński (można ubiegać się o kosiniakowe). Jednakże jeśli w trakcie trwania umowy pójdziesz na zwolenienie, które będzie trwało nawet do dnia porodu, to wówczas ZUS przez cały ten okres będzie wypłacał zasiłek chorobowy. Trzeba tylko złożyć wyżej wymienione dokumenty do ZUS, bo nie dzieje się to automatycznie. Zwolnienia wówczas są wystawiane na poprzedniego pracodawcę.

margolcia2020

Zaciekawiona BB
Rozwiązania
0
@Majka1234 Spróbuję wyjaśnić różnicę.

1. Jeśli koniec umowy wypada po 3 m-cu ciąży, to musi ona zostać przedłużona do dnia porodu - masz wówczas możliwość pójścia na chorobowe, a po porodzie jest Ci wypłacany zasiłek macierzyński (ze średniej z wypłat).

2. W przypadku, gdy koniec umowy przypada przed skończeniem 3 m-ca ciąży - umowa nie zostaje przedłużona do dnia porodu i nie przysługuje wówczas zasiłek macierzyński (można ubiegać się o kosiniakowe). Jednakże jeśli w trakcie trwania umowy pójdziesz na zwolenienie, które będzie trwało nawet do dnia porodu, to wówczas ZUS przez cały ten okres będzie wypłacał zasiłek chorobowy. Trzeba tylko złożyć wyżej wymienione dokumenty do ZUS, bo nie dzieje się to automatycznie. Zwolnienia wówczas są wystawiane na poprzedniego pracodawcę.
Czyli jak pracuję w przedszkolu i umowę mam do końca sierpnia a rodzę w czerwcu to też należy mi się macierzyński? (To moja 2 umowa w tym przedszkolu).

witch84

Rozwiązania
65
Tak. Do końca sierpnia jesteś na urlopie macierzyńskim, a jak skonczy się umowa to składasz do ZUS wniosek o zapłatę zasiłku macierzynskiego za pozostały okres macierzynskiego/rodzicielskiego.

reklama
Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
W Umowa o prace a ciąża Potrzebuję porady 27
N Ciaza a umowa o prace na czas okreslony Potrzebuję porady 6
S Umowa o prace na zastępstwo Potrzebuję porady 8
D Niepewna praca Potrzebuję porady 10
B Umowa zlecenie i umowa o prace Potrzebuję porady 5
J Zmiana formy zatrudnienia w ciazy Potrzebuję porady 6
M Umowa o prace a ciaza Porady prawnika 1
agata1985 umowa o prace a urlop wychowawczy Porady prawnika 3
P Urlop macierzyński a nie wykorzystany urop Potrzebuję porady 8
B Umowa. Mamy pracujące 2
M Umowa o pracę do wrzesnia Potrzebuję porady 34
Dudusia92 Umowa o pracę. Potrzebuję porady 6
A Umowa na czas określony a ciąża Potrzebuję porady 7
A Umowa na czas określony a urlop macierzynski Potrzebuję porady 9
X Umowa na czas określony a ciąża Potrzebuję porady 18
J Umowa o pracę i ZUS Potrzebuję porady 4
R Ciaza, umowa zlecenie Potrzebuję porady 9
O Umowa o pracę a porod Potrzebuję porady 4
Martakamila2019 Umowa a porod Potrzebuję porady 3
Martakamila2019 Umowa a porod Potrzebuję porady 4
kipotka Umowa na czas nieokreślony po 3 m. okresu próbnego w ciąży Potrzebuję porady 12
U L4 w ciąży a zmiana etatu i umowa na czas określony Potrzebuję porady 57
M Umowa a l4 Potrzebuję porady 3
Dawciu0310 Ciąża, umowa na okres próbny, przedłużenie. Ciąża, poród, połóg 6
kipotka Umowa do dnia porodu a wysokość zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego Potrzebuję porady 13
I Urlop wychowawczy + nowa umowa o pracę Potrzebuję porady 1
ewelina_1989 Umowa o pracę, urlop, zasiłek Potrzebuję porady 11
P Umowa o pracę na czas określony a ciąża Potrzebuję porady 24
M Umowa na czas okreslony a ciąża Potrzebuję porady 21
ulcia2019 Umowa o pracę a ciąża Potrzebuję porady 30
L Umowa na czas okreslony. Potrzebuję porady 16
papilon1515 Umowa na rok a trzy Potrzebuję porady 3
A Umowa o pracę i ciąża Potrzebuję porady 18
A Umowa o pracę na czas określony a zasiłek macierzyński. Potrzebuję porady 4
Elamama Urlop rodzicielski a umowa o pracę u innego pracodawcy Potrzebuję porady 1
M Umowa o pracę a ciąża. Potrzebuję porady 12
Olciakkk Umowa o pracę. Potrzebuję porady 27
A Umowa na czas okreslony a urlop rodzicielski Potrzebuję porady 5
B Umowa zlecenie a ciąża Potrzebuję porady 10
M umowa na czas okreslony a ciaza? Potrzebuję porady 27
N Ciaza a umowa o pracę Potrzebuję porady 32
Marciaaa55 Co jeśli kilka dni po porodzie kończy mi się umowa na czas określony? Potrzebuję porady 29
Marciaaa55 Umowa na czas określony a zasiłek macierzyński ! Potrzebuję porady 6
M Umowa na czas określony - niejasności. Potrzebuję porady 13
I Urlop rodzicielski - umowa na czas określony a kolejna ciążao Potrzebuję porady 3
Bombisz In vitro a praca Potrzebuję porady 31
L Umowa na czas określony podczas ciąży Potrzebuję porady 1
Stokrotenka23 Umowa na zastępstwo Potrzebuję porady 9
N Umowa zlecenie A ciąża Potrzebuję porady 5
W Umowa do dnia porodu a zasiłek macierzyński Porady prawnika 14