reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa o pracę do wrzesnia

Martini007

Początkująca w BB
Dołączył(a)
13 Maj 2020
Postów
23
Witam. Mam pytanie. Umowę w pracy mam do 10 września. Pracuje w tej firmie 3 lata. I tutaj rodzi się pytanie... Czy jeżeli zaszłabym w ciążę np. w lipcu czy w sierpniu to mam pieniążki wypłacane do dnia porodu a późniejj idę na macierzyński, czy... Słyszałam że ciąża musi ukończyć 3 miesiąc przed końcem umowy o pracę bo gdy np. Zajdę w sierpniu to żadne pieniążki mi się nie należą... Ktos rozwieje moje wątpliwości??

I jeszcze jedno pytanie. Staramy się już od roku o dzidziusia. Pół roku sami, później poszłam do gin i sprawdził że wszystko jest ok, tylko nie podobały mu się liczne pęcherzyki wokół jajników. Nie jest to niby PCOS i powiedział że od zapisanych tabletek to zniknie i uda się. Od pół roku biorę ovarin i acard i nic... Partner wyniki ma książkowe. Ktos był w podobnej sytuacji? Pozdrawiam i przepraszam że tak się rozpisałam. To mój pierwszy post, a mam milion wątpliwości...
 
reklama
Rozwiązanie
Każdy inaczej pisze... Nie wiadomo kogo słuchać.. Dziewczyny wyżej już mówiły że trzeba mieć skończony 3 miesiąc i zacząć 4 miesiąc ciąży a ty teraz mówisz o 4 tygodniu ciąży...

Przeczytaj przepisy, mówią o 3 miesiącu.

4 tydzień by Cię chronił gdybys była na stałej umowie a pracodawca chciałby Cię zwolnić. Wtedy i w 1 tygodniu ciąży nie może (tak, prawo działa tu wstecz).
@Ewka34 W tym przypadku umowa będzie musiała zostać przedłużona do dnia porodu, więc w świetle prawa będziesz pracownica. Dokumenty (wniosek o macierzyński i akt urodzenia) przekazujesz pracodawcy. W Twoim przypadku będzie należał Ci się zasiłek macierzyński (ze średniej z 12 m-cy) - chyba że jest to mniej niż 1000zl to Ci kosiniakowe wyrówna.
 
reklama
@Ewka34 W tym przypadku umowa będzie musiała zostać przedłużona do dnia porodu, więc w świetle prawa będziesz pracownica. Dokumenty (wniosek o macierzyński i akt urodzenia) przekazujesz pracodawcy. W Twoim przypadku będzie należał Ci się zasiłek macierzyński (ze średniej z 12 m-cy) - chyba że jest to mniej niż 1000zl to Ci kosiniakowe wyrówna.
Oooo to nie wiedzialam, myslalam ze konczy mi sie umowa w dniu porodu i to wszystko czyli mops i koniniakowe.. dzieki bardzo :* czyli smialo moge dac pracodawcy gdy dostane akt urodzenia (bo to troche trwa) i ten wniosek i mi to przyjmą.. chociaz umowy nie przedluza i w okresie macierzynskiego nie bede juz pracownicą.. 🤔
 
Tak jest. Nie będziesz na urlopie macierzyńskim, ale zasiłek jak najbardziej Ci będzie przysługiwał.
Warto też pomyśleć, by po porodzie mąż zgłosił Cię do swojego ubezpieczenia w pracy (najlepiej niech złoży wniosek razem z ubezpieczeniem dziecka), bo choć pobierając zasiłek przysługuje Ci prawo do świadczeń medycznych to za każdym razem bedziesz musiała pobierać potwierdzenie w ZUSie.
 
Tak jest. Nie będziesz na urlopie macierzyńskim, ale zasiłek jak najbardziej Ci będzie przysługiwał.
Warto też pomyśleć, by po porodzie mąż zgłosił Cię do swojego ubezpieczenia w pracy (najlepiej niech złoży wniosek razem z ubezpieczeniem dziecka), bo choć pobierając zasiłek przysługuje Ci prawo do świadczeń medycznych to za każdym razem bedziesz musiała pobierać potwierdzenie w ZUSie.
I jest to 80% przez 12 miesiecy tak? Wybacz ze Cie tak mecze
 
Jeśli urodzisz przed terminem, to do końca umowy będziesz na urlopie macierzyńskim, a po jej rozwiazaniu będziesz pobierała zasiłek. Jeśli zakład zatrudnia więcej niż 20 pracowników, to za urlop wypłaci Ci zakład pracy (a jeśli mniej to ZUS).
Wraz z końcem umowy pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop i wręczyć świadectwo pracy.
 
Bzdura. Umowa trwa do września, by była przedłużona z urzędu trzeba być wtedy w minimum 3 miesiącu ciąży.

Do autorki - nie lepiej postarać się i mieć umowę przedłużoną już na nieokreślony i wtedy planować ciąże ?

Teoretycznie byłoby bezpieczniej i lepiej. W praktyce już wiem, że przez koronawirusa i mi i wielu osobom u mnie w firmie niestety nie przedłuża umowy, więc albo teraz uda się to, czego tak bardzo pragniemy, albo trzeba będzie Odlozyc marzenia na kolejne lata...
 
reklama
Teoretycznie byłoby bezpieczniej i lepiej. W praktyce już wiem, że przez koronawirusa i mi i wielu osobom u mnie w firmie niestety nie przedłuża umowy, więc albo teraz uda się to, czego tak bardzo pragniemy, albo trzeba będzie Odlozyc marzenia na kolejne lata...

Musiałabyś zajść w ciąże od razu by przed wrześniem skończyć 3 miesiąc. Spore ryzyko, bo jak coś się przesunie to tracisz źródło dochodu w ciąży i szanse na przyzwoity macierzynski... ja bym się obawiała tak dużej niestabilności finansowej.
 
Do góry