reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa o pracę na czas określony a ciąża

Dołączył(a)
9 Kwiecień 2019
Postów
11
Witam.
Jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskim.
Chodzi o to że w pracy mam umowę o pracę na czas określony i dokładnie jest ona do 30 grudnia, gdzie termin porodu mam na 6 grudnia. I czy jak już dzidzia będzie na świecie i skończy mi się umowa pracodawca może mi już jej nie przedłużyc? Jak to wygląda? Może któraś była w podobnej sytuacji?
Pozdrawiam
 
reklama
Rozwiązanie
A dlaczego po prostu nie zapytasz pracodawcy, czy umowa będzie przedłużona, tak żebyś mogła wrócić do pracy po macierzyńskim? Będziesz przynajmniej wiedzieć na czym stoisz, ja tak zrobiłam i od 1 sierpnia podpisałam nowa umowę, a rodzę w październiku.

Pracodawca nie ma obowiązku jej przedłużać. Jeśli termin porodu wyznaczony jest po ustaniu umowy, to do dnia porodu płaci ZUS za l4, a później ZUS za macierzyński. Jeśli rodzisz przed końcem umowy, to normalnie macierzyński wypłaca ZUS później, a umowa jest zakończona.
Ja rodzą w grudniu a umowę mam do stycznia. Narazie za wcześnie jest k tym rozmawiam .zrobię to przy składaniu wniosku o macierzyński i rodzicielski razem mam na to 21 dni po porodzie pytałam w ZUS.
Witam.
Jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskim.
Chodzi o to że w pracy mam umowę o pracę na czas określony i dokładnie jest ona do 30 grudnia, gdzie termin porodu mam na 6 grudnia. I czy jak już dzidzia będzie na świecie i skończy mi się umowa pracodawca może mi już jej nie przedłużyc? Jak to wygląda? Może któraś była w podobnej sytuacji?
Pozdrawiam
Jestem w tej samej sytuacji i ż tego co mi znajomi opowiadają to po urodzeniu dziecka bierze się urlop macierzyński i ż automatu pracodawca przedłuża umowę.
 
Jestem w tej samej sytuacji i ż tego co mi znajomi opowiadają to po urodzeniu dziecka bierze się urlop macierzyński i ż automatu pracodawca przedłuża umowę.
Niestety, dotyczy to l4, natomiast w tej sytuacji zasiłek macierzyński, po ustaniu zatrudnienia będzie wyplacal Zus. Wszystko zależy od woli pracodawcy, czy po macierzyńskim będzie nadal umowa.
 
Witam.
Jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskim.
Chodzi o to że w pracy mam umowę o pracę na czas określony i dokładnie jest ona do 30 grudnia, gdzie termin porodu mam na 6 grudnia. I czy jak już dzidzia będzie na świecie i skończy mi się umowa pracodawca może mi już jej nie przedłużyc? Jak to wygląda? Może któraś była w podobnej sytuacji?
Pozdrawiam
Ja byłam w tej samej sytuacji umowa na czas określony , do końca czerwca a w marcu urodziłam , umowa nie została mi przedłużona , zasiłek macierzyński po urodzeniu dostawałam przez rok czasu, po zasiłku macierzyńskim skończonym,poszłam zarejestrować się do urzędu pracy jako bezrobotna i dostaje zasilek dla bezrobotnych przez pół roku to zależy od stopy bezrobocia jakie jest. Może być przez rok czasu lub przez pół u nas akurat przez pół roku zasiłek dla bezrobotnych.
 
Ostatnia edycja:
Powiem szczerze że mnie zmartwilyscie. Miałam że pracodawca przedłuży umowę. Ja mam termin na 9 grudnia a umowę mam do stycznia więc myślałam że jeśli urodze przed końcem umowy to przedłuża na jakiś czas. Z tego co pamiętam już powinnam mieć na czas nieokreślony. Nie ogarniam już tego kodeksu. Kobiety w tym kraju traktowane są jak gowno a wiadomo że po porodzie nie wróci żadna z nas do pracy bo fizycznie się tego nie dźwignie nawet.
 
Powiem szczerze że mnie zmartwilyscie. Miałam że pracodawca przedłuży umowę. Ja mam termin na 9 grudnia a umowę mam do stycznia więc myślałam że jeśli urodze przed końcem umowy to przedłuża na jakiś czas. Z tego co pamiętam już powinnam mieć na czas nieokreślony. Nie ogarniam już tego kodeksu. Kobiety w tym kraju traktowane są jak gowno a wiadomo że po porodzie nie wróci żadna z nas do pracy bo fizycznie się tego nie dźwignie nawet.
Mi szef powiedział ze zrobilam to specjalnie i zr zaplanowalam moja ciążę i l4i ze mi nie zaplacinic mnie juz nie zdziwi...serio:D
 
reklama
Byłam w takiej sytuacji i pracodawca przedłuża umowę niestety tylko do rozwiązaniami ciąży, w twoim przypadku umowa przedłużona będzie do 6grudnia. Potem zuz będzie ci płacił macierzyńskiego przez rok.
 
reklama
Pracodawca ma obowiązek z urzędu przedłużyć ale tylko do dnia porodu w twoim przypadku umowa nie zostanie przedłużona chyba ze dogadasz się z pracodawcą i będzie tego chciał to zawsze może ale nie jest do tego zobligowany prawem. Najczęściej pracodawcy kończą umowę z upływem czasu na jaki została zawarta. Ale dostaniesz cały macierzyński i rodzicielski. Świadczenie od zusu Ci przysługuje ponieważ rodzisz podczas trwania umowy wobec czego dostaniesz świadczenie z podstaw jakie otrzymywałas u swojego pracodawcy bo pracodawca informuje ZUS ile należy ci wypłacać. Tak to działa.
 
Do góry