reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa o pracę przedłużona do dnia porodu może zmienić warunki płacy?

Hanka111

Początkująca w BB
Dołączył(a)
7 Grudzień 2020
Postów
21
Cześć!
Potrzebuje porady. Od listopada przebywam na l4 w związku z ciążą. W styczniu moja umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu. Moje wynagrodzenie za styczeń było dużo niższe niż wynagrodzenie za poprzednie miesiące w których byłam na zwolnieniu. Pracodawca twierdzi, że umowa przedłużona do dnia porodu zmienia automatycznie warunki wynagrodzenia w których l4 wyliczane jest z samej podstawy bez dodatków. Dodam, że nie otrzymałam żadnego dokumentu od pracodawcy, który potwierdziłby ten stan. Do czasu przedłużenia umowy do dnia porodu za okres przebywania na l4 miałam wyliczaną wysokość średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy łącznie ze wszystkimi dodatkami. Dodatkowo przysługuje mi prawo zwrotu podatku (nie mam 26 lat). Dotychczas otrzymywałam zwrot co miesiąc, jednak po przedłużeniu umowy do dnia porodu pracodawca bez konsultacji ze mną zdecydował, że od teraz będę miała wypłacany zwrot raz w roku przy standardowym rozliczaniu deklaracji pit. Czy pracodawca postępuje zgodnie z prawem?
 
reklama
Z tego co mi wiadomo - kwota wypłaty z ZUS (niezależnie od tego czy wynagrodzenie wypłaca ZUS czy pracodawca) nie bierze pod uwagę zwolnienia z PIT i podatek rozliczasz w picie rocznym. Więc to w sumie nie jest do końca decyzja pracodawcy - tylko wynika to z kwoty jaką ZUS finansuje.
Co do zmiany podstawy - pierwszy raz o tym słyszę. Moim zdaniem powinnaś mieć liczone tak jak do tej pory - ewentualnie spróbuj zadzwonić na infolinię ZUSu
 
A ja uważam że jest ok, ale pewna nie jestem. Skoro nie pracujesz to nawet logiczne jest, że nie dostajesz dodatków, tylko podstawę.
 
@Mamaona Zasiłek chorobowy ma być zabezpieczeniem wynagrodzenia, więc albo dodatki są wliczane w podstawę, albo nie są. Skoro do tej pory były, to wydaje się logiczne, że dalej powinny być wliczane.
PS. Oczywiście są pewne dodatki, które nie są uwzględniane w podstawie chorobowego.
 
@Mamaona Zasiłek chorobowy ma być zabezpieczeniem wynagrodzenia, więc albo dodatki są wliczane w podstawę, albo nie są. Skoro do tej pory były, to wydaje się logiczne, że dalej powinny być wliczane.
PS. Oczywiście są pewne dodatki, które nie są uwzględniane w podstawie chorobowego.
No właśnie zależy jaki to były dodatki.
 
Ale skoro do tej pory były wliczane do postawy chorobowego, to nie ma znaczenia, że umowa została przedłużona do dnia porodu, bo w świetle przepisów jest to dalej po prostu umowę o pracę.
Więc na jakiej podstawie teraz podstawa zasiłku ma być zmieniona?
 
No właśnie z premią uznaniową to jest tak, że jeśli regulamin pracy mówi o zachowaniu premii za czas niezdolności do pracy (np. zwolnienie), to wówczas nie jest ona wliczana do podstawy chorobowego. Natomiast jeśli pracownik nie zachowuje prawa do premii uznaniowej. to musi ona być wliczona w podstawę chorobowego.
A jeśli chodzi o dodatek stażowy - to powinien on być wypłacany przez pracodawcę niezależnie chorobowego i powinien być wypłacony "obok" wynagrodzenia chorobowego 🤷‍♀️ a to oznacza, że nie jest uwzględniany w podstawie chorobowego.
 
reklama
Już wszystko wiem, umowa została przedłużona ma tych samych warunkach (podstawa plus wszystkie premie). Problem polega na tym, że lekarz nie wystawił zwolnienia z kodem B za luty....
 
Do góry