reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa zlecenie a L4.

ellsi

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Luty 2011
Postów
652
Miasto
Południe Polski
Aktualnie pracuję na umowę zlecenie. Stawka jest ryczałtowa (po wykonaniu za czynność dostaję określoną kwotę). Umowę mam podpisaną od 1 marca do 30 czerwca. Zgłosiłam się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Wiem że chorobowe w moim przypadku nabywa się po 90 dniach wyczekiwania. Termin porodu na ok 20 wrzesień. Mam jednak zamiar pójść na L4 na początku czerwca (jak już niby obejmie mnie chorobowe). Z pracą wyrobię się do tego czasu jednak płatna jest dopiero w drugiej połowie lipca (za cały okres przepracowany). Chciałabym się dowiedzieć jak wtedy obliczy to zus i czy nie będzie w związku z tym problemów. Według szacunków mam zarobić za ten okres ok 4000 zł. Czy będą oni przeliczać tą kwotę na cały okres umowy czy tylko na ten rzeczywiście przepracowany. W jaki sposób obliczą kwotę płatnego L4. Dodam że to jest jedyna praca przez ostatnie 12 miesięcy.
Mam jeszcze pytanie odnośnie zasiłku macierzyńskiego i urlopu macierzyńskiego. Wiem że go nie dostanę gdyż powinnam być zatrudniona do dnia porodu. Jednak czy dostanę jeszcze po porodzie L4 czy po prostu będę zdolna do pracy. Ktoś mi powiedział że wtedy jest możliwe L4 od internisty. Co w przypadku jak się zarejestruje w urzędzie pracy czy od razu stwierdzą że jestem zdolna do pracy zaraz po porodzie (z maleńkim dzieckiem w domu).
Proszę o opinie.
 
Ostatnia edycja:
reklama
I jeszcze jedno pytanie - orientujecie się jak wygląda sprawa zasiłku macierzyńskiego? Ponoć można pobierać 80% przez rok jako zasiłek macierzyński odpowiadający też urlopowi rodzicielskimu? W jaki sposób to załatwić jeżeli umowa zostaje przedłużona do dnia porodu z mocy prawa?
 
@Iksa Wyciągnęłaś temat sprzed 11 lat... O jaką umowę pytasz?
Jeśli chcesz dostawać przez cały okres 80%, to musisz złożyć wniosek od razu na macierzyński i rodzicielski. w innym przypadku dostaniesz 100% za macierzyński, a potem 60% za rodzicielski.
 
@Iksa Wyciągnęłaś temat sprzed 11 lat... O jaką umowę pytasz?
Jeśli chcesz dostawać przez cały okres 80%, to musisz złożyć wniosek od razu na macierzyński i rodzicielski. w innym przypadku dostaniesz 100% za macierzyński, a potem 60% za rodzicielski.
Umowa o pracę na okres próbny, z tego co wiem zostaje przedłużona do dnia porodu. Wniosek składa się po porodzie czy przed? Można to zrobić online? Wybaczcie głupie pytania, ale to ciąża niespodzianka a ja jestem totalnie zielona w takich tematach :D
 
Jeśli umowa zostanie przedłużona do dnia porodu to po porodzie składa się do pracodawców wniosek o urlop macierzyństwo i rodzicielski, należy wskazać czy chcesz pobierać przez rok 80% wynagrodzenia czy 100% a później 60%

Czy Twoja umowa zostanie przedłużona zależy od tego ile trwa, na jaki okres została zawarta oraz w którym tygodniu ciąży jesteś
 
Do góry