reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

uprawnienia rodziców po poronieniu/ urodzeniu martwego dziecka

Niedoszła. Ewel ma rację musiałabyś udać się do szpitala najlepiej rozmawiać z lekarzem, który robił Ci zabieg. Możesz też porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym który być może pracuje w tamtym szpitalu i pomoże Ci to załatwić. W sytuacji gdy nie zna się płci dziecka możesz zrobić badania genetyczne na swój koszt albo poprostu lekarz pyta się matki czyli w Twoim przypadku Ciebie o przypuszczenia co do płci. I tak się wpisuje. Wiem że nie jest łatwo ale dasz radę. Moja znajoma dość niedawno straciła dziecko w 8 tyg ciąży i postarała się o urlop. Też poleciłam Jej kontakt ze swoim lekarzem prowadzącym który pracuje też w szpitalu i to lekarz rozmawiał z ordynatorem i wysali jejto zaświadczenie. Po tym udała się do USC zarejestrowała dziecko i teraz jest na macierzyńskim. Bo on jest po to, aby matka doszła do siebie nie tyljo fizycznie ale i psychicznie. Życzę Ci dużo siły w tej walce i bardzo i bardzo współczuje Twojej sytuacji
 
reklama
Dzięki za odpowiedz.
Byłam w szpitalu rozmawiałam z 3 lekarzami i ordynatorem i nic,rozmowa nic nie wnosząca,bardzo raniąca i upokarzająca,jeden z lekarzy zasugerował,że chodzi mi o wyłudzenie pieniędzy!!! i narażenie ich na kryminał.
Uważają ,że tydzień zwolnienia załatwia sprawę, a ja przesadzam i histeryzuję.Gdy chciałam zrobić badania genetyczne na własny koszt(ok 500zł) okazało się ,że powinnam to zgłosić przed zabiegiem a teraz to już za pózno!!! a gdzie informacja , to niby ja mam wiedzieć w takiej sytuacji,koszmar.
Dzisiaj trochę się uspokoiłam i podeszłam do sprawy metodycznie,znalazłam to:
[h=1]Nowe wzory karty urodzenia i karty martwego urodzenia[/h]---Uprzejmie informuję, że z dniem 1 marca 2015 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U.2014 r., poz. 1741 i poz.1888), która reguluje zasady i tryb rejestracji stanu cywilnego oraz dokonywania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego.
Na podstawie delegacji zawartej w art.144 ust. 6 przedmiotowej ustawy, z dniem 1 marca 2015 r.wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia. W załączniku do rozporządzenia zawarte są (możliwe do pobrania i korzystania) wzory karty urodzenia i karty martwego urodzenia.
W związku z tym należy zwrócić uwagę, że w celu zgłoszenia urodzenia dziecka od 1 marca 2015 r., zamiast dotychczas wypełnianego jednego dokumentu Pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka - będzie musiał być wypełniany jeden z dwóch dokumentów - Karta urodzenia lub Karta martwego urodzenia. W przypadku urodzenia żywego Kartę urodzenia przekazuje się do urzędu stanu cywilnego w ciągu trzech dni od jej wypełnienia.Kartę martwego urodzenia należy wypełniać wyłącznie wtedy, jeżeli określono płeć dziecka i przekazuje się ją do urzędu stanu cywilnego w ciągu jednego dnia od jej wypełnienia. W sytuacji urodzenia martwego, kiedy płeć nie jest ustalona lub nie jest możliwa do ustalenia – karty martwego urodzenia nie wypełnia się.
Dyrektorzy szpitali i Kierownicy podmiotów leczniczych są zobowiązani do zapoznania wszystkich podległych pracowników ochrony zdrowia z wchodzącymi w życie nowymi przepisami prawnymi.
Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U.2012, poz.159 z późn.zm.), o wejściu w życie powyżej wskazanych nowych regulacji prawnych należy informować pacjentki i ich rodziny.
Art.54 ustawy stanowi:
„Art.54.1.Kartę urodzenia przekazuje się kierownikowi urzędu stanu cywilnego właściwemu do sporządzenia aktu urodzenia w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia.
3. Karta martwego urodzenia zawiera dane wymagane w karcie urodzenia oraz informację, że dziecko urodziło się martwe. Kartę martwego urodzenia przekazuje się kierownikowi urzędu stanu cywilnego w terminie jednego dnia od dnia jej sporządzenia.
Jeżeli nie jest możliwe ustalenie płci dziecka, karty martwego urodzenia nie przekazuje się.
4.Karta urodzenia i karta martwego urodzenia są przekazywane kierownikowi urzędu stanu cywilnego w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
5. Minister właściwy ds. zdrowia określi w drodze rozporządzenia wzór karty urodzenia oaz wzór karty martwego urodzenia, sporządzanych w formie dokumentu elektronicznego, uwzględniając przejrzystość i kompletność wymaganych danych.”
Karty urodzenia i karty martwego urodzenia w formie dokumentu elektronicznego, o których mowa w art. 54.ust. 4 i 5 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
[h=2]Pliki do pobrania:[/h]


Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.




invitro.png
[h=2]In vitro[/h]Informacje oProgramie - Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 - 2016
---​
czytaj więcejIn vitro






 
Niedoszła pierwszy raz czytam tę nową ustawę. Podejrzewam, że kobiety w takich sytuacjach chodziły na urlop macierzyński i to był wielki ból dla państwa i trzeba było to okroić. Szkoda tylko że nikt bierze pod uwagę nas ... kobiet i matek które straciły dziecko. Czasem jedyne dziecko.... przykre to jest
 
Witam

Kochane bardzo wspolczuje ze musialyscie dołaczyc do tego watku, niestety mnie po raz kolejny dotknela tragedia:(

5 lipca dowiedzialam ze moja dziecinka zmarla we mnie w 11 tc;(
Oczywiscie tez sie dowiedzialam ze niestety nie dostane aktu z USC jak nie bedzie sprawdzona plec,
lekarz prowadzacy wyjasnil mi to, i przy okazji robimy tez genetyczne badania w Gensis.
A wiec tez jestem w zawieszeniu poniewaz na wyniki czeka sie okolo 4 tyg!
Ale dzwonilam do USC bo wlasnie wyczytalam ze jest niby 3 dni na rejestracje, ale powiedzieli mi ze na spokojnie, jak dostane wyniki isc do lekarza a potem z dokumentami do nich...

Zgryz mialam z urlopem macierzynskim! poniewaz bez aktu ani rusz! i caly czas jestem na l4 , i troche potrwa zanim dokumenty bede miec do tego urlopu, ale w szpitalu mnie panie poinformowaly ze mam byc na l4 dopuki niezdobede odpowiednich dokumentow a potem ZUS mi wyrowna i l4 pokryje urolpem macierzynskim...troche to zawile , dzis troche czasu poswiecilam by sie tego dowiedziec...

Kamkaz dziwne ze PZU Tobie niewyplacilo...wszedzie czytalam ze oni nie robia problemu i juz raz mielsimy od Nich wyplacone tak samo jak od Polisy Zycie zero problemow...

Za pare dni bedziemy miec badanie kariotypu z mezem, bo to druga ciaza obumarla...:(
Jestem ciekawa co nam wyjdzie czy mamy szanse jeszcze na dzidziusia......
 
Cześć dziewczyny, teraz i ja dołączam.. Poroniłam w niedzielę w domu, w szpitalu ciąża była jeszcze żywa ale wieczorem krwotok... I w poniedziałek lekarz stwierdził już brak ciąży (8 tydzień). Nie mam szansy nawet na genetyczne badania bo nie ma czego badać.. Jak mogę uzyskać te 8tyg urlopu?
 
reklama
Magdas przede wszystkim wyrazy współczucia. Szkoda że i Ciebie ta tragedia spotkała.
Żeby uzyskać urlop macierzyński to szpital musi wydać zaświadczenie o urodzeniu martwego dziecka a potem Ty musisz iść do USC aby wydali akt urodzenia martwego dziecka. Tylko nie wiem czy szpital wyda Ci takie zaświadczenie bo nie będą znali płci dziecka. Wiem że w tym roku zmieniły się przepisy pod tym względem więc musiałabyś udać się do szpitala i dowiedzieć się czy wyda takie zaświadczenie.
 
Do góry