reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop dla taty

Szczęśliwa 10

Początkująca w BB
Dołączył(a)
12 Sierpień 2010
Postów
24
Miasto
Bielsko-Biała
Witam. Początkiem grudnia 2011 przyjdzie nasz syn na świat przez cesarkę. Chciałam się spytać czy mężowi należy się jakiś urlop, jeśli tak to ile, od kiedy i kto wystawia.(chodzi o to czy liczy się od porodu czy od wyjścia przeze mnie ze szpitala bo w końcu spędzę po cesarce w szpitalu jeszcze około 4 dób)
 
reklama
W roku 2011 jest to tylko tydzień a w 2012 juz 2 tygodnie . urlop może wybrać w 2012 nie koniecznie musi w 2011 .

Musi mieć akt urodzenia dziecka.

Mam ta sama sytuacje rodze w wigilie przynajmniej tak wychodzi i też urlop wybierze w 2012 bo jednak tydzień więcej to nie mało.
 
Witam. Początkiem grudnia 2011 przyjdzie nasz syn na świat przez cesarkę. Chciałam się spytać czy mężowi należy się jakiś urlop, jeśli tak to ile, od kiedy i kto wystawia.(chodzi o to czy liczy się od porodu czy od wyjścia przeze mnie ze szpitala bo w końcu spędzę po cesarce w szpitalu jeszcze około 4 dób)

W sytuacji opisanej przez Pania ojcu nalezy sie:
1. urlop ojcowski (1 tydzień jesli urlop rozpocznie się w 2011 i 2 tyg jesli w 2012 roku), który można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 mieisęcy życia.
2. 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka
3. L4 dla męża (maksymalnie 14 dni) na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny (nad Pania) należy sie od dnia wyjścia ze szpitala. Wystawia je lekarz w szpitalu lub lekarz POZ.

Radziłabym zacząć od pkt. 3.
 
Czy z punktu 3 może skorzysta ojciec dziecka jeżeli nie jestesmy małżeństwem?
Nie. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat). Konkubina nie jest w świetle takiego ujęcia rodziną.

W pierwszym poście pisała Pani o meżu, stąd sugerowane rozwiązania.
 
Do góry