reklama

Urlop dla taty

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Szczęśliwa 10, 6 Listopad 2011.

1. Szczęśliwa 10

Szczęśliwa 10 Początkująca w BB

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Witam. Początkiem grudnia 2011 przyjdzie nasz syn na świat przez cesarkę. Chciałam się spytać czy mężowi należy się jakiś urlop, jeśli tak to ile, od kiedy i kto wystawia.(chodzi o to czy liczy się od porodu czy od wyjścia przeze mnie ze szpitala bo w końcu spędzę po cesarce w szpitalu jeszcze około 4 dób)

2. mineralnakocica

mineralnakocica Gość

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    W roku 2011 jest to tylko tydzień a w 2012 juz 2 tygodnie . urlop może wybrać w 2012 nie koniecznie musi w 2011 .

Musi mieć akt urodzenia dziecka.

Mam ta sama sytuacje rodze w wigilie przynajmniej tak wychodzi i też urlop wybierze w 2012 bo jednak tydzień więcej to nie mało.

3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    W sytuacji opisanej przez Pania ojcu nalezy sie:
    1. urlop ojcowski (1 tydzień jesli urlop rozpocznie się w 2011 i 2 tyg jesli w 2012 roku), który można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 mieisęcy życia.
    2. 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka
    3. L4 dla męża (maksymalnie 14 dni) na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny (nad Pania) należy sie od dnia wyjścia ze szpitala. Wystawia je lekarz w szpitalu lub lekarz POZ.

Radziłabym zacząć od pkt. 3.

5. niunia18

niunia18 Początkująca w BB

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Czy z punktu 3 może skorzysta ojciec dziecka jeżeli nie jestesmy małżeństwem?

6. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Nie. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat). Konkubina nie jest w świetle takiego ujęcia rodziną.

W pierwszym poście pisała Pani o meżu, stąd sugerowane rozwiązania.

Poleć forum