reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop macierzyński a praca u innego pracodawcy

Dołączył(a)
16 Wrzesień 2010
Postów
2
Witam,

jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony (cały etat). Od 1.07. jestem na urlopie macierzyńskim i pobieram zasiłek macierzyński z ZUS.
Czy mogę od października podpisać umowę o pracę z innym pracodawcą (cały etat) i jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński?
Jeśli nie, czy mogę rozwiązać umowę o pracę z obecnym pracodawcą w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego?
Byłabym zobowiązana o wskazanie konkretnych podstaw prawnych.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
 
reklama
Opinie na temat możliwości świadczenia pracy podczas urlopu macierzyńskiego są różne. Moim zdaniem, z uwagi na fakt, że przepisy prawa nie regulują kwestii zarobkowania w trakcie urlopu macierzyńskiego nie ma podstawy do ograniczania swobody pracownika w tym zakresie. Niemniej, podejmując pracę (umowa o pracę) w trakcie urlopu zmienia się podstawa ubezpieczenia, a zatem fakt taki nalezy zgłosić pracodawcy, u którego pracownik korzysta z urlopu.
 
Serdecznie dziękuję za odpowiedź:) Przy okazji chciałabym pogratulować pomysłu stworzenia forum zawierającego porady prawne. Pozdrawiam
 
A co jeżeli kobieta planuje podjąć pracę za granicą (konkretnie USA)? Plan byłby taki aby żona została na urlopie macierzyńskim w PL (i miała "jakby coś" ubezpieczenie tutaj dla siebie i dziecka) a poszukałaby pracy w USA gdzie się wybieram na dłuższy czas. Niestety w tej sprawie google milczy a to forum wygląda obiecująco więc postanowiłem zadać pytanie. :)
 
A co jeżeli kobieta planuje podjąć pracę za granicą (konkretnie USA)?
Na urlopie macierzyńskim? Czy wychowawczym?

Plan byłby taki aby żona została na urlopie macierzyńskim w PL (i miała "jakby coś" ubezpieczenie tutaj dla siebie i dziecka) a poszukałaby pracy w USA gdzie się wybieram na dłuższy czas.
Na pewno mówi Pan o pracy na urlopie macierzyńskim (w pierwszych mieiscach po urodzeniu dziecka).
 
reklama
Tak oczywiście miałem na myśli urlop wychowawczy. Przepraszam za pomyłkę.

Na urlopie wychowawczym można podjąć pracę, ale:
1. nie moze ona wykluczać sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem
2. fakt podjecia zatrudnienia należy zgłosić pracodawcy, u którego rodzic jest na urlopie, gdyż pracodawca ten zaprzestaje opłacania składek za pracownika na urlopie.
 
Do góry